W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krok 9 – Zrób praktykę zawodową

Jeśli zdałeś egzamin na doradcę podatkowego, musisz odbyć praktykę zawodową.

Złóż wniosek o odbycie praktyki do Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych, nie później niż w ciągu 2 lat od zdania egzaminu.

Przewodniczący wyznacza czas i miejsce rozpoczęcia praktyki, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od otrzymania wniosku o odbycie praktyki.

 

 

Na równi z praktyką uznawane jest zatrudnienie kandydata na doradcę:

  1. przez co najmniej 6 miesięcy w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, jeżeli do obowiązków należało stosowanie przepisów z zakresu prawa podatkowego na rzecz klienta
  2. przez co najmniej rok w:
  • izbie administracji skarbowej
  • Ministerstwie Finansów
  • samorządowych służbach finansowych
  • samorządowym kolegium odwoławczym

jeżeli do obowiązków należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi, kontrolami podatkowymi lub kontrolami celno-skarbowymi.

Do rocznego okresu zatrudnienia wlicza się zatrudnienie w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, izbie administracji skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej, urzędzie celnym lub izbie celnej, jeżeli do zakresu obowiązków należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi

3.  przez co najmniej rok:

  • na stanowisku prokuratora lub sędziego
  • na stanowisku, na którym są wykonywane czynności usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub na stanowisku uprawniającym do przeprowadzania lustracji w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego
  • na stanowisku głównego księgowego w podmiotach, które na podstawie przepisów o rachunkowości prowadzą księgi rachunkowe
  • na stanowisku skarbnika gminy

4.  przez co najmniej dwa lata w charakterze pracownika naukowego, naukowo-dydaktycznego lub dydaktycznego, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, zajmującego się dziedzinami, w których zakres wchodzi prawo podatkowe.

Na równi z praktyką jest traktowane zatrudnienie przez co najmniej rok w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej, urzędzie celnym lub izbie celnej, jeżeli do zakresu obowiązków należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi.

Na równi z praktyką jest traktowane również wykonywanie przez co najmniej 6 miesięcy zawodu adwokata, radcy prawnego lub biegłego rewidenta.

 

{"register":{"columns":[]}}