W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MF rozpoczyna konsultacje w sprawie zmian w egzaminach na maklera i doradcę inwestycyjnego

30.04.2021

Wyciągnięta dłoń mężczyzny w garniturze a w tle trzy rozmyte postacie
  • Ministerstwo Finansów (MF) proponuje mniej terminów egzaminów w roku, ale więcej możliwych podejść do dalszych etapów.
  • Nie będzie podwyżki opłat za egzaminy.
  • Celem proponowanych regulacji jest ułatwienie dostępu do zawodu.

Konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie egzaminów na maklera papierów wartościowych i doradcę inwestycyjnego i sprawdzianu umiejętności potrwają do 17 maja br.

Zależny nam na optymalizacji systemu przeprowadzania egzaminów na maklera papierów wartościowych i doradcę inwestycyjnego oraz sprawdzianów umiejętności. Proponujemy rozwiązania oparte o doświadczenia powoływanych przez KNF komisji egzaminacyjnych. Chcemy zwiększyć szanse kandydatów na zdanie egzaminu. Pamiętajmy, że zakres regulacji prawnych jest większy z roku na rok

– wyjaśnia wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Co się zmieni?

Sprawdzian umiejętności będzie obywał się raz w roku, w marcu z możliwością jego przeprowadzenia w terminie egzaminu na maklera lub pierwszego etapu egzaminu na doradcę inwestycyjnego. Zostanie ograniczona liczba egzaminów na doradcę inwestycyjnego do czterech w roku. Zachowany będzie pełen cyklu egzaminu składającego się z trzech etapów i sprawdzianu umiejętności w danym roku kalendarzowym.

Limit możliwych podejść do II i III etapu egzaminu na doradcę inwestycyjnego zostanie zwiększony z trzech do czterech, w przypadku wcześniejszego zaliczenia poprzedniego etapu egzaminu.

Projekt rozporządzenia nie przewiduje podwyższenia opłat za wspomniane egzaminy.

Konsultacje

Projekt rozporządzenia jest dostępny na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny. Na tej stronie możliwe będzie również śledzenie dalszego procesu legislacyjnego w sprawie projektu oraz przesyłanie uwag do projektu.

{"register":{"columns":[]}}