W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska na posiedzeniu Rady ECOFIN

09.11.2023

Uczestnicy Rady ECOFIN w tym minister finansów Magdalena Rzeczkowska
  • Na spotkaniu Rady ECOFIN ministrowie finansów dyskutowali m.in. na temat reformy reguł fiskalnych w UE oraz wsparcia dla Ukrainy.
  • Na posiedzeniu Eurogrupy uczestnicy debatowali na temat przyszłości unijnych rynków kapitałowych i finansowych.

Istnieje konieczność uwzględnienia różnych wyzwań fiskalnych poszczególnych państw członkowskich, co jest jednym z filarów przeglądu ram zarządzania gospodarczego, i uwzględnienia sytuacji państw, których dług pozostaje poniżej 60% PKB. Państwa członkowskie będą potrzebowały czasu na dostosowanie swoich krajowych ram prawnych do nowych przepisów UE, co może nie być w pełni możliwe już w 2024 r. Dlatego rok 2024 powinien być okresem przejściowym, pozwalającym na wypełnienie wymogów krajowych, w połączeniu z niektórymi aspektami nowego zarządzania gospodarczego.

– powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Na spotkaniu Rady ECOFIN, ministrowie omówili też wnioski z tegorocznej edycji Semestru Europejskiego, będącego jednym z elementów koordynacji polityki gospodarczej w UE oraz tryb działania tego procesu w 2024 r. Wskazywali na wyzwania dla jego sprawnej realizacji związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego, odbywającymi się na początku czerwca 2024 r. i napięte terminy wielostronnych dyskusji.

Ministrowie odnotowali również wnioski wynikającego z corocznego, siódmego już, raportu Europejskiej Rady Budżetowej (European Fiscal Board), przedstawione przez jej przewodniczącego Nielsa Thygesena. Raport został opublikowany 4 października 2022 r. i zawiera ocenę oraz wytyczne dotyczące wdrażania ram budżetowych w UE. Odnosi się także do propozycji zgłaszanych w ramach przeglądu europejskich ram zarządzania gospodarczego.

Ministrowie dyskutowali również na temat gospodarczego i finansowego wpływu agresji Rosji na Ukrainę oraz zapoznali się z aktualną sytuacją dotyczącą wsparcia Ukrainy przez UE.

Potrzebne jest dalsze wspieranie Ukrainy tak długo jak to będzie konieczne, w tym także finansowe poprzez przyjęcie negocjowanych obecnie instrumentów, z uwagi na rosnące potrzeby Ukrainy. Ponadto ważne jest dalsze rozszerzenie sankcji na Białoruś aby przeciwdziałać obchodzeniu sankcji obejmujących Rosję. Konieczne jest również jak najszybsze przyjęcie kolejnego, 12 pakietu sankcji na Rosję, rozszerzającego restrykcje m.in. na rosyjskie diamenty czy gaz LPG.

– podkreśliła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W trakcie spotkania ministrowie zapoznali się również ze stanem wdrażania Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF). Rada przyjęła decyzje wykonawcze dotyczące Krajowych Planów Odbudowy Danii, Szwecji, Austrii i Litwy.

Rada zatwierdziła także konkluzje w sprawie statystyki unijnej. Są one przyjmowane regularnie jesienią każdego roku i dotyczą m.in. kwestii związanych z rolą oficjalnych statystyk europejskich oraz zawierają ocenę zrealizowanych działań oraz wytyczają kierunki aktywności na kolejny okres.

Przewodniczący Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (European Court of Auditors, ETO) Tony Murphy przedstawił najważniejsze ustalenia wynikające z jego corocznego sprawozdania w sprawie wdrażania budżetu UE za 2022 r.

Poziom błędu dla 2022 r. należy traktować wyjątkowo i jako pojedyncze zdarzenie, które nieznacznie odbiega od niskich błędów z lat poprzednich. Roczny poziom błędu wyliczany przez ETO powinien być rozpatrywany w kontekście wieloletniego charakteru interwencji UE, z uwzględnieniem korekt finansowych świadczących o skuteczności systemu ochrony środków z budżetu UE.

- podkreśliła minister Magdalena Rzeczkowska.

Wnioski z raportu ETO zostaną omówione szczegółowo na forum Komitetu Budżetowego. Na bazie tych dyskusji zostanie przygotowana rekomendacja Rady dla PE odnośnie do udzielenia absolutorium KE z wykonania budżetu UE za 2022 r.

W przeddzień Rady ECOFIN odbyło się posiedzenie Eurogrupy w formacie inkluzywnym, na którym ministrowie omówili przyszłość unijnych rynków kapitałowych i finansowych, w tym rolę inwestorów detalicznych i instytucjonalnych, ze szczególnym uwzględnieniem funduszy emerytalnych.

{"register":{"columns":[]}}