W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pilotażowy program SLIM VAT wraz z rozwiązaniami doprecyzowującymi niektóre konstrukcje VAT - przyjęty przez rząd

28.10.2020

Slajd prezentacji z napisem SLIM VAT, uproszczenia VAT, kasy online.
  • Projekt ustawy składa się z dwóch części: pakietu SLIM VAT oraz rozwiązań doprecyzowujących niektóre konstrukcje VAT.
  • SLIM VAT charakteryzuje uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń VAT.
  • To proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym oraz korzyści finansowe.

 

Przyjęty dziś przez Radę Ministrów pakiet to pierwszy z całego cyklu projektów, które mają na celu stopniowe upraszczanie regulacji VAT - usuwanie czasochłonnych i zbędnych formalności. SLIM VAT to przede wszystkim zmiana filozofii myślenia o podatkach i zmiana praktyki działania Ministerstwa Finansów. Kolejne pakiety ułatwień pojawiać się będą co sześć miesięcy. Następny zaprezentujemy w pierwszych miesiącach przyszłego roku

– powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski

Pakiet SLIM VAT

Pakiet zawiera rozwiązania uproszczające i unowocześniające rozliczanie VAT przez podatników. SLIM VAT Jest programem pilotażowym. Powstał w wyniku dialogu z przedsiębiorcami na temat dalszego upraszczania rozliczeń VAT. Jest odpowiedzią na postulaty rynku i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Znosi zbędne i nadmiarowe obowiązki utrudniające prowadzenie działalności.

SLIM VAT wprowadza zmiany w czterech obszarach.

  • Proste fakturowanie
  • Ułatwienia dla eksporterów
  • Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym
  • Korzyści finansowe

Rozwiązania doprecyzowujące

Rozwiązania doprecyzowujące niektóre konstrukcje VAT to zmiany między innymi w obszarach: Tax Free, WIS, MPP.

Przykładowo w zakresie Tax Free wprowadza się elektroniczny system wystawiania i obiegu dokumentów w procedurze zwrotu VAT dla podróżnych oraz elektroniczne potwierdzanie wywozu towarów poza UE. Dla przedsiębiorcy oznacza to zmniejszenie liczby papierowych dokumentów, automatyzację procesów, przyspieszenie i uproszczenie zwrotu podatku podróżnym, a dla budżetu państwa uszczelnienie systemu podatkowego.

Szczegółowe informacje na temat rozwiązań znajdują się na stronie MF.

Nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innych terminach. To m.in. zmiany wprowadzane w Tax Free.

{"register":{"columns":[]}}