W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska proponuje Europie ściślejszą współpracę w zwalczaniu mafii VAT

29.01.2020

Minister finansów Tadeusz Kościński przemawia do uczestników spotkania na temat zwalczania mafii VAT
  • Z inicjatywy polskiego rządu w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji podatkowych krajów UE, dotyczące pogłębionej współpracy w zwalczaniu oszustw podatkowych.
  • W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 21 państw UE.
  • Uczestnicy spotkania zgodzili się co do konieczności pogłębienia dwustronnej współpracy między państwami, w szczególności transferu wiedzy i technologii służącej wykrywaniu mafii VAT.

Uczestnicy spotkania w sprawie zwalczania mafii VAT siedzą przy stołach w sali konferencyjnej

Dzisiejsze spotkanie stanowi kolejny etap realizacji programu zacieśniania współpracy między krajami UE w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych, zainicjowanego latem 2019 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele 21 państw UE którzy przyjęli zaproszenie ministra finansów Tadeusza Kościńskiego i wzięli udział w debacie na temat polskiej inicjatywy.

„By skutecznie i całkowicie ograniczyć luki VAT w państwach UE i efektywnie zwalczać międzynarodową przestępczość podatkową, potrzebna jest pogłębiona współpraca pomiędzy państwami UE. Procesy dziejące się na poziomie Unii Europejskiej wymagają uzupełnienia i poszerzenia na szczeblu międzypaństwowym. Jeśli będziemy o tym mówić jednym głosem, nasz wspólny wysiłek przyniesie konkretne i pozytywne efekty, zarówno dla poszczególnych państw jak i dla całej UE. Pamiętajmy, że stabilne wpływy z podatku VAT są niezwykle ważnym czynnikiem dla budżetu UE. W Polsce, dzięki wielu zmianom i ciężkiej pracy wielu ludzi, już się to udaje, a pieniądze z uszczelniania sytemu podatkowe zasilają m.in. programy prospołeczne” – podkreślił minister Tadeusz Kościński otwierając spotkanie.

Rozmowom z przedstawicielami państw UE przewodniczył wiceminister finansów Jan Sarnowski, który przedstawił główne założenia inicjatywy. Składa się ona z pięciu obszarów współpracy administracyjnej w zakresie wymiany wiedzy, doświadczeń, nowych technologii oraz informacji podatkowych w dziedzinie VAT.

„Kluczem do Europy wolnej od mafii VAT jest dostęp wszystkich państw do najnowszych technologii służących do wykrywania przestępstw podatkowych. Powstają one nie na szczeblu Unii Europejskiej a w poszczególnych państwach – we Francji, w Hiszpanii, w Chorwacji a od niedawna – również w Polsce. Polska chce zachęcić państwa UE do tego, by pomagały sobie nawzajem w ich wdrażaniu. Projekt realizowany we współpracy z doświadczonym partnerem to recepta na to, by urzędnik szybko dostał potrzebne mu narzędzie a przedsiębiorca – nowoczesną, bezpieczną usługę od administracji” – podkreślił wiceminister Sarnowski.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zaprezentowali nowatorskie rozwiązania, które przyczyniły się do skutecznego i szybkiego ograniczenia luki VAT w Polsce w ostatnich latach oraz zadeklarowali gotowość do dzielenia się tymi rozwiązaniami z innymi państwami członkowskimi. Polska oferta dotyczy m. in. analiz big data (analizator plików JPK i pionierski w skali Europy analizator przepływów finansowych STIR), monitoringu transportu towarów (SENT) oraz innowacyjnych ścieżek pozyskiwania przez Ministerstwo Finansów nowych technologii, w tym przez rządowy program GovTech Polska.

Polska oferta zacieśnienia współpracy administracyjnej spotkała się z zainteresowaniem przedstawicieli państw członkowskich, którzy wyrazili chęć kontynuowania prac nad stworzeniem szybkiej ścieżki wymiany wiedzy i technologii służących efektywnemu zwalczaniu nadużyć związanych z podatkiem VAT w Unii Europejskiej.

{"register":{"columns":[]}}