W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska wspiera najbiedniejsze kraje w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju

17.12.2021

Męskie i damskie dłonie poukładane jedna na drugą
  • Zakończono negocjacje 20. Uzupełnienia Funduszy Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA). Fundusze Stowarzyszenia zasiliła rekordowa kwota wsparcia w wysokości 93 mld USD.
  • Polska przekaże na rzecz najuboższych państw 18,77 mln euro. Płatności będą realizowane w latach 2023-2031.
  • Pomoc będzie przeznaczona m.in. na walkę z pandemią COVID-19 i wywołanymi przez nią skutkami społecznymi i gospodarczymi mogącymi zakłócić perspektywę długoterminowego wzrostu gospodarczego, a także na eliminację zjawiska głodu i poprawę sytuacji najuboższych grup społeczeństwa.

Od 14 do 15 grudnia br. trwało posiedzenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (International Development Association – IDA), jednej z wyspecjalizowanych agencji Grupy Banku Światowego i największej światowej organizacji pomocowej. IDA skupia 174 państwa i odpowiedzialna jest za udzielanie średnio i długoterminowej pomocy rozwojowej najuboższym państwom świata.

W spotkaniu Polskę reprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Narodowego Banku Polskiego. Spotkanie zakończyło wielomiesięczne prace nad uzgodnieniem tzw. 20. Uzupełnienia Funduszy IDA (IDA20). Kolejne uzupełnienia IDA uzgadniane są w cyklach trzyletnich.

Uczestnicy spotkania ustalili zakres programów pomocowych, które będą finansowane przez IDA w kolejnych latach. Najważniejszym celem IDA20 będzie wsparcie państw – beneficjentów IDA w walce z pandemią i skutkami społecznymi oraz gospodarczymi wywołanymi przez pandemię. Organizacja finansować będzie między innymi projekty wspierające wzrost i zatrudnienie w państwach objętych pomocą, a także reformy instytucjonalne, w tym związane z zapobieganiem oszustwom finansowym. W ramach 20. Uzupełnienia wzrosną środki dla państw znajdujących się w sytuacjach kryzysowych, w tym wynikających z napływu uchodźców. Obecnie 74 kraje są uprawnione do korzystania z pakietu finansowego w ramach 20. Uzupełnienia IDA.

Na zakończenie obrad, łącznie 47 państw-dawców pomocy zadeklarowało swoje wpłaty. W najbliższym okresie oczekuje się przedstawienia deklaracji wsparcia przez kolejnych donorów. W efekcie wielkość funduszu IDA ma osiągnąć rekordową kwotę 93 mld dolarów.

Polska wysoko ocenia efektywność projektów realizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju i planuje wniesienie wkładu w ramach 20. Uzupełnienia w wysokości 18,77 mln euro, najwięcej w historii uczestnictwa Polski w działaniach IDA. Bierzemy również udział w wieloletnim programie oddłużenia państw najuboższych wobec IDA (MDRI).

Podejmując decyzję o wysokości polskiego wkładu do IDA20, uwzględniono znaczenie działań IDA na rzecz rozwiązywania problemów migracyjnych państw rozwijających się, w tym pomoc dla państw działających w warunkach konfliktu.

Należy dodać, że Polska przewodniczy obecnie w pracach konstytuanty w Banku Światowym i poprzez silne wsparcie działań IDA, pokazuje gotowość do aktywniejszego włączenia się do polityki rozwojowej Banku Światowego.

{"register":{"columns":[]}}