W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Eurogrupy i Rady ECOFIN z udziałem minister Czerwińskiej

17.05.2019

Minister Teresa Czerwińska na posiedzeniu ECOFIN
  • W dniach 16-17 maja br. minister finansów prof. Teresa Czerwińska uczestniczyła w posiedzeniu Eurogrupy w formacie inkluzywnym i posiedzeniu Rady ECOFIN.
  • Wśród omawianych tematów były m. in. działania ws. ustanowienia instrumentu budżetowego na rzecz konwergencji i konkurencyjności, tzw. docelowy system VAT oraz opodatkowanie gospodarki cyfrowej.

Na posiedzeniu Eurogrupy ministrowie omówili dalsze działania dotyczące ustanowienia instrumentu budżetowego na rzecz konwergencji i konkurencyjności, koncentrując się na jego stronie dochodowej. Polska aktywnie uczestniczy w tych dyskusjach. Minister Teresa Czerwińska stwierdziła, że Polska może zaakceptować wykorzystanie budżetu UE na finansowanie tego instrumentu pod warunkiem, że nie zostanie on utworzony kosztem innych polityk UE i funduszy spójnościowych w budżecie UE.

Wskazała zalety propozycji wykorzystania części środków w ramach nowego Narzędzia Wspierania Reform (Reform Delivery Tool) do finansowania instrumentu. Podkreśliła konieczność zapewnienia jego komplementarności wobec innych działań w ramach budżetu UE oraz braku kosztów dla państw nieuczestniczących, jeśli instrument ten miałby być dostępny wyłącznie dla krajów strefy euro.

Zmiany w VAT, akcyzie i opodatkowanie gospodarki cyfrowej

W trakcie posiedzenia Rady ECOFIN ministrowie wezwali do dalszych prac nad wdrożeniem tzw. docelowego (definitywnego) systemu VAT, który byłby prosty, efektywny i odporny na oszustwa. Polska priorytetowo traktuje walkę z oszustwami w tym podatku i zapewnienie uczciwym przedsiębiorcom konkurencyjnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Rada nie osiągnęła porozumienia politycznego w sprawie pakietu projektów dotyczących ogólnych zasad podatku akcyzowego i struktury podatku akcyzowego od alkoholu i napojów alkoholowych. Polska, w gronie zdecydowanej większości państw członkowskich, popierała ich przyjęcie i pozytywnie oceniała propozycje, które miały służyć modernizacji obecnych zasad w celu poprawy warunków biznesowych i ograniczenia kosztów dla mniejszych producentów napojów alkoholowych.

Ministrowie omówili również kwestie opodatkowania gospodarki cyfrowej i wzmocnienia współpracy między państwami członkowskimi w zakresie reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Minister Teresa Czerwińska postulowała ściślejszą współpracę między państwami członkowskimi na forum OECD. Dzięki temu ich wyniki w jak największym stopniu odzwierciedliłyby wspólne interesy UE, a głos UE byłby spójny i silny oraz wskazywał kierunki dalszych prac na poziomie międzynarodowym. Zdaniem Polski wzmocnienie przepisów dot. stałego zakładu oraz przypisania zysków równocześnie z wypracowaniem rozwiązań w zakresie minimalnego efektywnego opodatkowania byłoby krokiem w dobrym kierunku.

Pozostałe ustalenia

Rada przyjęła także konkluzje w sprawie tzw. sprawozdań krajowych opublikowanych w lutym br. i analizy makroekonomicznej KE (In-depth review). Ponadto odniosła się do analizy wdrażania przez państwa członkowskie zaleceń (country-specific recommendations, CSR) z lat ubiegłych. Wskazano zarówno na osiągnięcia państw, jak i dalsze wyzwania w tym obszarze.

Przyjęto zmiany w unijnej liście jurysdykcji niewspółpracujących dla celów podatkowych, uzgodnionej po raz pierwszy w grudniu 2017 r. W konkluzjach wówczas przyjętych Rada wezwała grupę roboczą do regularnego monitorowania postępów ww. jurysdykcji w realizacji ich zobowiązań. Rada co jakiś czas wraca do tych kwestii na bazie rekomendacji grupy.

Ministrowie zapoznali się z przebiegiem spotkania G20 na szczeblu ministrów finansów i prezesów banków centralnych oraz Wiosennych Spotkań MFW i Banku Światowego w kwietniu br. w Waszyngtonie.

Finlandia i KE podsumowały pierwsze spotkanie Koalicji ministrów finansów na rzecz klimatu. Została ona utworzona w kwietniu br. i liczy obecnie 28 państw z UE i spoza niej. Polska zdecydowała się dołączyć do Koalicji. Daje to możliwość wymiany doświadczeń oraz promowania polityk fiskalnych i praktyk dotyczących walki ze zmianami klimatu i działań adaptacyjnych. Udział w Koalicji będzie również okazją do prezentowania perspektywy Polski i naszego regionu w kwestiach klimatycznych.

{"register":{"columns":[]}}