W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady ECOFIN

01.03.2022

Uczestnicy spotkania Rady ECOFIN w Paryżu
  • W Paryżu odbyło się nieformalne spotkanie ministrów finansów i prezesów banków centralnych.
  • Rozmawiano przede wszystkim o skutkach agresji Rosji na Ukrainę, wspieraniu długoterminowego wzrostu i odbudowy gospodarczej po pandemii oraz silniejszych rynkach finansowych.
  • Ministrowie przyjęli wspólny komunikat w sprawie wsparcia Ukrainy.

W spotkaniu uczestniczyła wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Sytuacja na Ukrainie

W trakcie specjalnej sesji ministrowie dyskutowali o bieżącej sytuacji geopolitycznej i skutkach rosyjskiego ataku dla Unii.

Polska poparła wprowadzenie natychmiastowych i jak najsilniejszych sankcji gospodarczych, również w zakresie rosyjskiego systemu finansowego. Podkreśliła potrzebę zachowania jednomyślnego podejścia wszystkich państw członkowskich i współpracy z innymi partnerami oraz instytucjami finansowymi. Potrzebny jest też plan integracji Ukrainy i jej członkostwa w UE.

W ocenie Polski kwestie bezpieczeństwa powinny być także elementem dyskusji w sprawie reformy reguł fiskalnych, a wydatki militarne ponoszone przez państwa członkowskie na rzecz zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa i terytorialnej integralności UE, powinny być elementem nowej interpretacji ram fiskalnych.

Ministrowie przyjęli wspólny komunikat w sprawie wsparcia Ukrainy, w którym wyrazili swoja pełną solidarność z całym narodem ukraińskim. Unijni ministrowie finansów zapewnili również o niezwłocznym wdrożeniu sankcji finansowych i gospodarczych uzgodnionych dzień wcześniej na posiedzeniu Rady Europejskiej, a także zapewnili, że sankcje te będą obowiązywać tak długo, jak to konieczne.

Przejdź do komunikatu (wersja angielska)

Rozwój gospodarczy

Inny tematem posiedzenia były potrzebne polityki gospodarcze i ich koordynacja, nie tylko w czasie wychodzenia z pandemii, ale także w perspektywie długoterminowej. Uczestnicy spotkania omówili też wzajemne wspieranie się polityki fiskalnej i monetarnej na rzecz długoterminowej stabilności gospodarczej oraz wpływ przyszłych wydatków w zakresie transformacji klimatycznej i cyfrowej na stabilność fiskalną.

Dyskutowano także o zwiększeniu roli rynków finansowych w finansowaniu gospodarki i skutecznym wspieraniu inwestycji w obszarze zielonej i cyfrowej transformacji.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}