W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej PIT zero dla młodych

26.06.2019

Premier Mateusz Morawiecki wraz z młodzieżą podczas prezentacji programu Bez PIT dla młodych
  • Rada Ministrów przyjęła 25 czerwca 2019 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
  • Przyjęcie projektu ustawy jest realizacją zapowiedzi likwidacji podatku PIT dla młodych do ukończenia 26 roku życia.
  • Dzięki tej zmianie młode osoby będą miały lepszy start na rynku pracy.

„W każdym aspekcie życia publicznego chcemy byście Wy, ludzie młodzi, czuli, że macie perspektywy wejścia w życie zawodowe, realizowania karier gospodarczych. To logika działań, które mają doprowadzić do tego, że będzie większa skłonność ludzi młodych by tu pozostać, by nabierać doświadczenia, by samemu wykuwać rzeczywistość gospodarczą, być kowalem własnego losu, być przedsiębiorcą. Wierzymy, że pasja, kreatywność, odwaga, wizja da lepszą przyszłość Polsce. Przyszłość Polski jest na waszych barkach” – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Na czym polega ulga

Ulgą objęte będą przychody młodego podatnika z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym.

W 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia.

Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarobki przekroczą próg, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

„Zależy nam na ludziach młodych, wiemy że jesteście przyszłością naszej Ojczyzny. Życzymy wam jak najlepszego startu w karierze zawodowej. Wprowadzana ulga w PIT z pewnością przyspieszy też realizację waszych marzeń. Jest to dość duża ulga, de facto tzw. trzynastka. Jak ktoś zarabia pensję minimalną, 2200 zł brutto, to zostanie mu w portfelu ok. 1600 zł. To bardzo rewolucyjna zmiana" – podkreślił wiceminister finansów Piotr Nowak.

Kiedy ulga zacznie obowiązywać

Propozycja MF zakłada, że przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.

Więcej informacji na temat nowych zmian

 

Zdjęcia (4)