W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ułatwienia dla firm z Wielkiej Brytanii w kontaktach z fiskusem

12.02.2021

Dłonie trzech osób trzymające długopisy oraz dokumenty na biurku
  • Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji zewnętrznych projekt rozporządzenia zwalniającego firmy z Wielkiej Brytanii z obowiązku ustanawiania przedstawiciela VAT.
  • Brytyjscy przedsiębiorcy, prowadzący działalność w Polsce, są do tego zobowiązani, na mocy obowiązującego aktualnie prawa.
  • Polska będzie kolejnym państwem, po Francji, Niemczech, Włoszech, Belgii czy Litwie, które wprowadza takie rozwiązanie.

Chcemy wprowadzać ułatwienia dla firm, które prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, a także dla kontrahentów polskich przedsiębiorców. Zjednoczone Królestwo jest jednym z najbliższych partnerów handlowych Polski. Zależy nam na tym, aby zapewnić działającym transgranicznie przedsiębiorcom jak największą wygodę działania.

– wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

To duże ułatwienie dla przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii. Transakcje dokonywane w Polsce, będą mogli wykonywać na dotychczasowych zasadach, z którymi są już zaznajomieni. Dzięki temu rozwiązaniu ograniczone zostaną ich obciążenia administracyjne i koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce

– dodaje dr Paweł Selera, dyrektor Departament Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Z początkiem 2021 r. po zakończeniu okresu przejściowego związanego z brexitem, Zjednoczone Królestwo jest w relacjach handlowych z UE traktowane jako państwo trzecie. Z tego powodu firmy brytyjskie, które nadal chcą prowadzić działalność w krajach unijnych, co do zasady, powinny ustanowić przedstawiciela podatkowego dla celów VAT w tych państwach.

Jednak dyrektywa VAT umożliwia odstąpienie od tego wymogu wobec podatników mających siedzibę w państwach trzecich, z którymi istnieją instrumenty prawne w zakresie współpracy administracyjnej, zwalczania oszustw i dochodzenia należności w obszarze VAT. Obecnie takie instrumenty przewiduje umowa handlowa zawarta między UE i Zjednoczonym Królestwem, a także umowa pomiędzy UE i Norwegią o współpracy administracyjnej w dziedzinie VAT.

Konsultacje projektu rozporządzenia potrwają do 15 lutego 2021 r. Uwagi i opinie można przesyłać na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}