W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra Tadeusza Kościńskiego w Brukseli

19.02.2020

Minister finansów Tadeusz Kościński wita się z ministrem finansów Słowenii Andrej Bertoncelj. Obok stoi minister finansów Chorwacji Zdravko Maricem.
  • W dniach 17-18 lutego 2020 r. minister finansów Tadeusz Kościński uczestniczył w posiedzeniu Eurogrupy w rozszerzonym składzie i spotkaniu Rady ECOFIN.
  • Wśród omawianych tematów znalazły się m.in wyniki przeglądu ram zarządzania gospodarczego, wytyczne do budżetu UE na 2021 r., konkluzje ws. zmian na unijnej liście jurysdykcji, które nie współpracują dla celów podatkowych.
  • 17 lutego szef MF wziął również udział w seminarium w Instytucie Bruegel nt. przyszłości opodatkowania w UE i solidarności podatkowej.

Wykład w Instytucie Bruegel

Podczas pobytu w Brukseli minister Tadeusz Kościński uczestniczył w seminarium zorganizowanym w Instytucie Bruegel nt. przyszłości opodatkowania w UE i solidarności podatkowej.

„Nieuczciwe praktyki podatkowe należą do najpilniejszych wyzwań biznesowych i gospodarczych naszych czasów. Wg szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego unikanie płacenia podatków kosztuje UE 170 mld euro rocznie. Dlatego solidarność to słowo klucz mojego wystąpienia. Polska skutecznie walczy z przestępczością podatkową, korzystając m.in z nowoczesnych technologii, ale całkowitego sukcesu nie odniesiemy sami. Tu zaczyna się europejska solidarność. Polska zaproponowała europejski sojusz na rzecz zwalczania oszustw związanych z VAT. UE potrzebuje przyspieszonej wymiany technologii, wiedzy i najlepszych praktyk. Rozwiązania, które działają w Warszawie, sprawdzą się też w Rzymie, Madrycie czy Paryżu” – powiedział minister Kościński w trakcie wykładu.

Minister finansów nawiązał do inicjatywy polskiego rządu dot. konieczności pogłębienia dwustronnej współpracy między państwami UE, w szczególności wymiany wiedzy, doświadczeń, nowych technologii oraz informacji podatkowych w dziedzinie VAT. Stanowi ona realizację programu zacieśniania współpracy między krajami UE w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych, zainicjowanego latem 2019 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Spotkanie Eurogrupy

Ministrowie finansów podsumowali prace nad możliwością finansowania instrumentu na rzecz konwergencji i konkurencyjności dla strefy euro. Zapoznali się również z informacją Szwecji i Danii nt. możliwych skutków przystąpienia tych państw do unii bankowej.

Ustalenia Rady ECOFIN

W ramach kolejnego cyklu Semestru Europejskiego przyjęto konkluzje ws. Rocznej Strategii Zrównoważonego Wzrostu (Annual Sustainable Growth Strategy, ASGS), sprawozdania ostrzegawczego nt. nierównowag makroekonomicznych (Alert Mechanism Report, AMR) oraz zalecenie Rady ws. polityki gospodarczej strefy euro.

Ministrowie zapoznali się z wynikami przeglądu stosowania i skuteczności przepisów w zakresie zarządzania gospodarczego w UE (tzw. sześciopaku i dwupaku), przeprowadzonego przez Komisję Europejską (KE). Komisja zapowiedziała publiczne konsultacje nt. ewentualnych zmian w tym obszarze, a po ich zakończeniu, ewentualne dalsze kroki.

KE przedstawiła także wyniki oceny przestrzegania przez Rumunię kryteriów deficytu i długu określonych w Traktacie. Komisja uznała, że kryterium długu nie jest spełnione i uzasadnione jest wszczęcie procedury nadmiernego deficytu względem Rumunii.

Rada przyjęła konkluzje ws. zmian na unijnej liście jurysdykcji, które nie współpracują dla celów podatkowych. Została ona przyjęta w grudniu 2017 r. i od tego czasu była kilkakrotnie modyfikowana. Lista jest częścią unijnej strategii zewnętrznej, która służy zapobieganiu unikania opodatkowania i promowaniu dobrego zarządzania w obszarze podatków.

Prace nad budżetem UE

Rada przyjęła rekomendację udzielenia KE absolutorium z wykonania budżetu UE za 2018 r. Rekomendacja została przygotowana na bazie raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Opierając się na wynikach finansowych budżetu ogólnego UE i biorąc pod uwagę ustalenia ETO, Rada stwierdziła, że należy udzielić KE absolutorium.

Przyjęto także wytyczne do budżetu UE na 2021 r. Zostaną one następnie przedstawione Parlamentowi Europejskiemu, KE oraz innym instytucjom. Podkreślono m.in. rolę budżetu UE w realizacji celów i polityk UE.

Procedura budżetowa na 2021 r. będzie pierwszą z okresu programowania na lata 2021-2027. Rada zwraca uwagę na konieczność respektowania ustaleń dla nowych Wieloletnich Ram Finansowych i zapewnienia odpowiednich zasobów niezbędnych do realizacji priorytetów UE.

Ministrowie uzgodnili także wytyczne na spotkania G20 w formacie ministrów finansów i prezesów banków centralnych, które odbędą się w dniach 22-23 lutego br. w Rijadzie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}