W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta studyjna przedstawicieli ukraińskiej administracji skarbowej w Ministerstwie Finansów

31.07.2023

Kilkanaście osób stojących na tle ścianki z napisem ministerstwo finansów.
  • Od 31 lipca do 4 sierpnia br. w Ministerstwie Finansów odbywa się wizyta studyjna przedstawicieli ukraińskiego Ministerstwa Finansów i Państwowej Służby Podatkowej. Szkolenia mają na celu wsparcie Ukrainy w procesie integracji europejskiej oraz dostosowywania krajowego prawa podatkowego do wymogów Unii Europejskiej.
  • Podczas tygodniowej wizyty realizowane będą zajęcia studyjne w ramach Programu Solidarności Podatkowej dla Ukrainy, koordynowanego przez Centrum Solidarności Podatkowej.
  • Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Wsparcie dla Ukrainy wpisuje się w inicjatywę międzynarodowej solidarności podatkowej.

Szkolenia dla przedstawicieli ukraińskiej administracji publicznej

W trakcie wizyty przedstawicieli ukraińskiego Ministerstwa Finansów oraz Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy, eksperci MF i KAS dzielą się wiedzą, doświadczeniem i najlepszymi praktykami w zakresie opracowywania i wdrażania prawa unijnego. Te działania wpisują się w dążenie Ukrainy do wstąpienia do Unii Europejskiej.

Polscy eksperci – pracownicy MF i KAS – prowadzą szkolenia w takich obszarach jak: prawo podatkowe UE; harmonizacja prawa UE; polityka podatkowa UE; przeciwdziałanie przestępczości podatkowej, w szczególności w kontekście oszustw transgranicznych w UE; budowanie polityki podatkowej Ukrainy w ramach jednolitego rynku unijnego; realizowanie zasad dobrego zarządzania w zakresie podatków w celu promowania uczciwej konkurencji podatkowej w UE i na świecie.

Współpraca polsko-ukraińska

Państwa kandydujące do UE są zobligowane do dostosowania prawa krajowego do prawa unijnego. Dlatego w ramach projektu polscy eksperci wspierają stronę ukraińską w zwiększaniu kompetencji zawodowych oraz poszerzeniu wiedzy w tym zakresie.

Celem projektu jest także wzmocnienie świadomości ukraińskich urzędników co do wyzwań związanych z dołączeniem do jednolitego rynku UE (takich jak nowe typy oszustw transgranicznych). Odpowiednie przygotowanie wewnętrznego systemu podatkowego może uchronić Ukrainę przed negatywnymi aspektami akcesji, takimi jak transgraniczne przestępstwa podatkowe. W trakcie projektu eksperci MF i KAS podzielą się doświadczeniami i rozwiązaniami, które zostały wypracowane przez Polskę od 2004 roku.

Projekt jest realizowany do końca 2024 roku. W tym czasie uczestnicy biorą udział w wizytach studyjnych oraz szkoleniach on-line.

{"register":{"columns":[]}}