W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydarzenia

Raport typologiczny MONEYVAL: Raport dotyczący typologii ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w świecie aktywów wirtualnych

W lipcu br. MONEYVAL opublikował raport na temat ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w świecie aktywów wirtualnych i ich usługodawców w państwach i na obszarach członkowskich MONEYVAL.

Raport stwierdza, że członkowie MONEYVAL nadal borykają się z problemami z wdrożeniem Zalecenia 15 FATF, natomiast około 80% ocenianych członków spełniło wymagania tylko częściowo lub nie spełniło ich wcale. Raport zawiera również przegląd środków podjętych w celu uregulowania i nadzorowania dostawców usług aktywów wirtualnych a także niektóre cechy zidentyfikowanego ryzyka. Także na tym polu odnotowano wykorzystywanie przez przestępców, dostawców usług aktywów wirtualnych oraz aktywów wirtualnych do prania dochodów z przestępstwa (tj. giełdy i inne platformy kryptowalutowe, w tym e-gaming, zakłady sportowe i niewymienialne tokeny).

W raporcie przeanalizowano również, czy organy ścigania mają odpowiednie uprawnienia i narzędzia do prowadzenia dochodzeń, lokalizowania i nakładania środków tymczasowych w odniesieniu do aktywów wirtualnych, a także podano przykłady rodzajów platform aktywów wirtualnych wykorzystywanych do finansowego wspierania działalności przestępczej oraz spraw badanych przez odpowiednie organy. Raport podkreśla również dobre praktyki i wyzwania związane ze stosowaniem nadzoru opartego na ryzyku w tym sektorze.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem pod adresem internetowym (dostępny w języku angielskim):

https://rm.coe.int/moneyval-2023-12-vasp-typologies-report/1680abdec4

Raport typologiczny MONEYVAL: Nadzór AML/CFT w czasach kryzysu i trudnych uwarunkowań zewnętrznych

W grudniu 2021 r. Komitet MONEYVAL opublikował raport Nadzór AML/CFT w czasach kryzysu i trudnych uwarunkowań zewnętrznych. Powstał on w ramach zgłoszonego przez Polskę projektu typologicznego, którego celem było zidentyfikowanie dobrych praktyk wdrożonych przez instytucje nadzoru AML/CFT w czasie pandemii COVID-19. Raport analizuje wpływ pandemii na organizację pracy i operacje wykonywane przez instytucje nadzorcze, w tym opisuje narzędzia radzenia sobie z wyzwaniami w postaci niemożliwości bezpośrednich spotkań czy nagłych niedoborów pracowników. Na podstawie doświadczeń z pandemią COVID-19 autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób instytucje nadzoru mogą zwiększyć swoją odporność na podobne kryzysowe sytuacje w przyszłości, aby zapewnić ciągłość działania i efektywność wypełniania swoich zadań.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem pod adresem internetowym (dostępny w języku angielskim):

https://www.coe.int/en/web/human-rights-rule-of-law/-/moneyval-publishes-typologies-report-on-aml-cft-supervision-in-times-of-crisis

Raport nt. zagrożeń związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu w czasie pandemii COVID-19.

W związku z tym, że przestępcy wykorzystują szczególną sytuację wywołaną pandemią COVID-19 i dostosowując do niej swój sposób działania, uzyskują dodatkowe zyski z przestępstw, światowa społeczność zaangażowana w przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu podjęła prace w celu określenia wyzwań w tej dziedzinie aktualnych w czasie pandemii, wypracowania dobrych praktyk i zainicjowania działań zapobiegawczych na poziomie politycznym.

Z inicjatywy Przewodniczącej Komitetu MONEYVAL, Sekretariat Komitetu przygotował raport przedstawiający wstępne wnioski dotyczące zagrożeń, słabych punktów i najlepszych praktyk w dziedzinie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu podczas pandemii COVID-19. Podstawą przygotowania raportu były informacje zebrane od członków Komitetu. Jego celem jest pomóc sektorowi publicznemu i prywatnemu w realizacji skutecznych działań w odpowiedzi na aktualnie pojawiające się ryzyka.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem pod adresem internetowym (dostępny w języku angielskim):

https://rm.coe.int/moneyval-2020-18rev-covid19/16809f66c3

Przedstawicielka GIIF obejmuje funkcję Przewodniczącej MONEYVAL

W dniu 17 lipca 2019 r. Pani Elżbieta Franków-Jaśkiewicz, Naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej w Departamencie Informacji Finansowej MF, została wybrana na Przewodniczącą Komitetu MONEYVAL w ramach Rady Europy.

Komitet MONEYVAL zajmuje się dokonywaniem wzajemnych ocen krajowych systemów przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu pod kątem ich zgodności z międzynarodowymi standardami w tym zakresie.

Pani Elżbieta Franków-Jaśkiewicz będzie pełniła funkcję Przewodniczącej MONEYVAL od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. Jest to pierwszy polski Przewodniczący Komitetu oraz pierwsza kobieta na tym stanowisku od momentu jego utworzenia w 1997 roku.

Elżbieta Franków-Jaśkiewicz - Przewodnicząca Komitetu MONEYVAL

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.07.2023 09:24 Marta Dyras
Pierwsza publikacja:
19.07.2019 15:43 Anna Pajewska
{"register":{"columns":[]}}