W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienie ws. projektów rozporządzeń dotyczących podwyższenia kwoty limitu wydatków komitetów wyborczych

05.11.2021

Symbole kilku paragrafów lekko pochylonych
  • Wydanie rozporządzeń ma związek tylko i wyłącznie z wykonaniem ustawowego obowiązku Ministra Finansów.
  • Nie jest podyktowane planowanymi wcześniejszymi wyborami.
  • Rozporządzenia są wydawane w przypadku przekroczenia wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych o ponad 5%. Taka sytuacja miała miejsce obecnie.

Przepisy Kodeksu wyborczego przewidują konieczność podwyższenia kwoty limitu wydatków przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia, w przypadku wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem o ponad 5%, w stopniu odpowiadającym wzrostowi tych cen.

Oznacza to, że rozporządzenia takie są wydawane wyłącznie w przypadku przekroczenia wskaźnika.

Wskaźnik wzrostu cen ustalany jest na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) ogłaszanego w Monitorze Polskim do 20. dnia pierwszego miesiąca każdego kwartału. W związku z tym aktualizacja nie następuje cyklicznie, ponieważ uzależniona jest od dynamiki zmian ww. wskaźnika, która może się znacznie różnić pomiędzy poszczególnymi kwartałami.

Projekt rozporządzenie nie przewiduje wprowadzenia Centralnego Rejestru Wyborców.

Jeszcze raz podkreślamy, że wydanie rozporządzeń jest podyktowane tylko i wyłącznie wykonaniem ustawowego obowiązku Ministra Finansów.

Wydanie ich w późniejszym terminie doprowadziłoby do zwiększenia kwot limitu wydatków, ponieważ uwzględnione zostałby wyższe wartości wskaźników opracowane na podstawie kolejnych komunikatów Prezesa GUS.

{"register":{"columns":[]}}