W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zerowy PIT dla młodych obowiązuje już od miesiąca

02.09.2019

Młodzi i uśmiechnięciu ludzie w okręgu

PIT dla młodych

  • Przepisy o zerowym PIT dla młodych funkcjonują od 1 sierpnia 2019 r. i mają zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego dnia.
  • To bardzo ważna zmiana, która pozwoli lepiej zarabiać ponad 2 mln osób pracujących poniżej 26. roku życia.

Na czym polega PIT zero dla młodych

Zwolnienie z PIT obejmuje przychody młodego podatnika z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym.

Zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarobki przekroczą próg, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) jest opodatkowana według skali podatkowej.

Jak skorzystać z ulgi w tym roku

W 2019 r. limit zwolnienia wynosi 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ ulga funkcjonuje przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia.

W 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT. Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).

Zobacz więcej informacji o uldze na stronie Ministerstwa Finansów

Materiały

Przykładowa treść oświadczenia
Przykładowe​_oświadczenie.docx 0.02MB