W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielonarodowa Dywizja

Potwierdzając kluczową rolę Polski w systemie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, w Elblągu zlokalizowane zostało wielonarodowe dowództwo dywizyjne, którego zadaniem jest koordynacja działań wszystkich czterech grup bojowych NATO eFP.

Polska już na Szczycie NATO w Warszawie zgłosiła propozycję utworzenia wielonarodowego dowództwa dywizyjnego, które będzie koordynowało działania wzmocnionej Wysuniętej Obecności eFP w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Kraje członkowskie zaakceptowały polską inicjatywę.

Sformowana w Elblągu Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód (MNDNE) stopniowo przejmuje zadania związane z eFP realizowane przez Wielonarodowy Korpus Północny Wschód w Szczecinie, a także częściowo przez Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w Brunssum (Holandia). 

Ceremonia otwarcia MNDNE odbyła się na początku lipca 2017 roku. Od tego czasu dowodzeni przez generała dywizji Krzysztofa Motackiego żołnierze otrzymali pierwsze zadania koordynacyjne i rozpoczęli proces przygotowania do przejęcia pełnej odpowiedzialności za działania wszystkich czerech grup batalionowych eFP w państwach bałtyckich i w Polsce. 

W chwili obecnej w ramach elbląskiej MNDNE działa ponad 250 żołnierzy z Polski i państw sojuszniczych. Dowództwo zostało zlokalizowane w Elblągu, aby ułatwić komunikację pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami eFP.

Umieszczenie Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu wspólnie z decyzją Amerykanów o przeniesieniu do Poznania elementu dowodzenia misją operacji Atlantic Resolve stanowią o pozycji Polski w systemie bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO. Polska stała się centralnym punktem dowodzenia wojsk działających pod flagą NATO i zaangażowania amerykańskiego. Dodatkowo funkcjonowanie obu kwater, MNDNE i EDM w Polsce ułatwi komunikację pomiędzy oby dwoma strukturami.