W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wysunięta Obecność

W trakcie Szczytu NATO w Warszawie zdecydowano, że należy rozpocząć starania o zbudowanie potencjału odstraszania w południowej części wschodniej flanki NATO. Polska od samego początku zadeklarowała gotowość do wsparcia inicjatywy określonej przez Sojusz jako dostosowana Wysunięta Obecność ̶ tFP (ang. tailored Forward Presence).

Dostosowana Wysunięta Obecność tFP w odróżnieniu od wzmocnionej Wysuniętej Obecności eFP jest na etapie formowania. Polska wysłała już swój pododdział w maju. Do Rumuni przerzucony został ok. 230-osobowy polski kontyngent wojskowy (PKW), który został sformowany na bazie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i uzupełniony specjalistami z innych jednostek wojskowych oraz instytucji (głównie 10 Brygada Logistyczna oraz 11 Batalion Dowodzenia).

PKW Rumunia jest wyposażony przede wszystkim w kołowe transportery opancerzone Rosomak, a także sprzęt wspierający ich funkcjonowanie w rejonie ćwiczeń. Głównym zadaniem polskich żołnierzy będzie wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy Wschód.

Plany Sojuszu w kontekście tFP przewidują wykorzystanie potencjału wielonarodowej brygady, tworzonej na bazie brygady rumuńskiej oraz kwatery Wielonarodowej Dywizji Południowy Wschód. PKW Rumunia jest więc w podporządkowaniu wielonarodowej batalionowej grupy bojowej wchodzącej w skład rumuńskiej 2 Brygady Piechoty, a pod względem kierowania narodowego podlega Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.