W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Słyszałem, że sieć 5G powoduje…

09.12.2020

Za nami pierwszy dzień międzynarodowej konferencji „Słyszałem, że sieć 5G powoduje… Czyli rozwój mobilnych sieci telekomunikacyjnych w dobie dezinformacji – technika, zdrowie, regulacje i edukacja”. Sprawdźcie, co się działo.

Minister Marek Zagórski podczas wystąpienia. Za nim ekran z logo i tytułem konferencji.

Dezinformacji i jej zwalczanie, szczególnie w kontekście sieci 5G – to temat przewodni pierwszego dnia konferencji, którą organizujemy wspólnie z Instytutem Łączności. Patronat Honorowy nad konferencją objęli Komisja Europejska oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Stop dezinformacji!

Konferencja ma charakter popularno-naukowy i jest kierowana do środowisk naukowych, administracji publicznej, biznesu i mediów oraz do wszystkich środowisk i osób zainteresowanych tematyką pola elektromagnetycznego (PEM) oraz sieci 5G.

Jej celem jest promowanie najnowszej, naukowej wiedzy na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego na środowisko oraz życie i zdrowie człowieka.

Biorą w niej udział naukowcy, eksperci, dziennikarze i specjaliści zajmujący się zagadnieniami PEM z m.in. Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Australii.

Pierwszy dzień konferencji otworzyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

- Chcemy zmniejszyć możliwość replikacji dezinformacji o 5G poprzez zwiększenie świadomości i dostępowi do zweryfikowanych informacji. Wszystkie obawy trzeba rozwiać – powiedziała.

W spotkaniu, które odbywa się online, wziął udział także minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Polacy mają różne obawy związane z PEM i te obawy są używane w różny sposób. Niektórzy wykorzystują je, aby zarabiać. To uderza w nasze bezpieczeństwo. Dlatego uruchomimy specjalną, koordynowaną przez Instytut Łączności, akcję edukacyjną. 5G nie jest zagrożeniem – zapowiedział.

Gerd Callewaert z IPSOS przedstawił wyniki badań opinii publicznej w Europie dotyczące wiedzy na temat 5G oraz obaw związanych z jego wprowadzeniem.

- Im ktoś ma mniej informacji i wiedzy o 5G, tym mniej pozytywnie o nim myśli – podsumował.

Po pierwsze - fakty

Charakterystykę polskiego ruchu anty5G zaprezentował red. Andrzej Kozłowski z CyberDefence24. Analizował między innymi, dlaczego Polacy boją się 5G i kto rozpowszechnia fałszywe treści i jakie są tego konsekwencje.

Sprawdzone metody wykrywania i przeciwstawiania się nieprawdziwym informacjom przedstawił red. Wiktor Świetlik.

Dr Sarah Loughran opowiedziała o doświadczeniach z  kampanii społecznej dotyczącej 5G realizowanej przez Australijską Agencję Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego.

- Rząd Australii w kwestii 5G skupia się na trzech aspektach: dialogu ze społeczeństwem, badaniach i międzynarodowym zaangażowaniu. Potrzeba nam jasnego i prostego przekazu o wpływie 5G na zdrowie. Musimy przekazywać fakty i wiarygodne informacje – mówiła.

Kinga Graczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przybliżyła założenia zapowiedzianej kampanii edukacyjnej Instytutu Łączności i KPRM dotyczącej komunikacji bezprzewodowej i 5G, która rozpocznie się na początku 2021 roku i ma potrwać 3 lata.

- Nasz program jest kompleksowy, obejmuje m.in. edukację samorządów z procesu inwestycyjnego, edukację w szkołach, ale i całego społeczeństwa. Chcemy walczyć z przyczynami, a nie skutkami. Chcemy edukować. Powstaną podręczniki wspomagające nauczanie, podcasty, dla dziennikarzy będzie dostępny interdyscyplinarny zespół ekspertów – powiedziała.

Międzynarodowe teorie spiskowe

Kolejny prelegent, dr Jack Rowley z GSMA (międzynarodowa organizacja handlowa, zrzeszająca operatorów sieci telefonii komórkowej drugiej i trzeciej generacji), zaprezentował problem fałszywych informacji rozpowszechnianych na temat 5G z globalnej perspektywy.

- 2/3 dezinformacji o powiązaniu 5G z COVID pochodziło z mediów społecznościowychi wypowiedzi celebrytów. Bardzo ważne jest kto społeczeństwu udziela wyjaśnień. Sprawy związane z wpływem PEM na zdrowie lepiej wyjaśni lekarz niż inżynier – zauważył.

Założenia europejskiej strategii walki z dezinformacją omówił dr inż. Alberto Rabbachin reprezentujący Komisję Europejską. Wspomniał m.in. o roli mediów społecznościowych w rozprzestrzenianiu fałszywych informacji.

- Im więcej interakcji, im więcej odsłon, tym lepiej dla danej platformy. Algorytmy serwują konkretne treści, wywołujące emocje. Tak się tworzy ekosystem fakenews – podkreślił dr Rabbachin.

O wzroście popularności teorii spiskowych w dobie pandemii COVID-19 i ich powiązaniach
z siecią 5G mówił z kolei prof. Stephan Lewandowsky z Uniwersytetu w Bristolu.

- Fale są niewidoczne jak wirusy. Ludzie postrzegają korelacje tam, gdzie ich nie ma. A korelacja pomiędzy wiarą w teorie spiskowe a skłonnością do agresji jest udowodniona – zauważył.

Modus operandi

Czy stały monitoring PEM z dostępem online dla obywateli może wpłynąć na postrzeganie telekomunikacji? Na podstawie francuskich doświadczeń próbował na to pytanie odpowiedzieć Gilles Bregant, dyrektor francuskiej agencji ANRF (The National Frequency Agency).

- 5G działa już w kilku francuskich miastach, nasze sondy pokazują, że w związku z tym nie ma większego narażenia na PEM – powiedział.

W kolejnym panelu dyskusyjnym, tym razem dotyczącym źródeł deiznformacji i walki o prymat w wyścigu technologicznym, rozmówcy szczegółowo omówili kwestie środowisk przeciwników 5G oraz pokrewnych.

- Modus operandi członków anty5G w mediach społecznościowych to m.in. masowe wysyłanie listów do administracji i dziennikarzy, granie na emocjach (my/oni), wielokrotne powtarzanie tych samych fakenewsów – opisywała Hanna Linderstal ze szwedzkiej Agencji Earhart Business Protection Agency.

Z kolei dr Daniel Robert Grimes, irlandzki pisarz naukowy, zajmujący się popularyzacją nauki opisywał walkę środowisk naukowych z przeciwnikami.

- Zwolennicy teorii spiskowych starają się podważyć wiarygodność osoby, a nie faktów – stwierdził.

W podobnym tonie wypowiadał się trzeci uczestnik panelu – dr Daniel R. Jolley z Northumbria University UK.

- Naukowcy nie mogą pozwalać na ataki na siebie. Nie należy się do tego przyzwyczajać, trzeba to zgłaszać organom ścigania – apelował.

Groźna dezinformacja

Z wystąpień prelegentów i dyskusji panelowych podczas pierwszego dnia konferencji wynika, że dezinformacja dotycząca 5G jest znaczącym i groźnym zjawiskiem. Może prowadzić nawet do wandalizmu i przemocy.

Jej rozpowszechnianie ułatwia wszechobecność mediów społecznościowych i stosowane przez nie mechanizmy dystrybucji informacji. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby przeciwstawić się fałszywym informacjom. Najważniejszym jest edukacja i rzetelna informacja, które uodparniają społeczeństwo na wpływ mitów i teorii spiskowych.

Już jutro drugi dzień konferencji. Wiodącym tematem będzie sieć 5G w kontekście badań, norm i regulacji prawnych.

Konferencja odbywa się całkowicie w trybie zdalnym i jest bezpłatna.

Uczestnictwo w konferencji jest możliwe po uprzednim zarejestrowaniu się pod adresem: https://konferencjapem.wydarzeniaonline.pl/pl/rejestracja/ .

Konferencja jest także transmitowana online na stronach:

http://www.gov.pl/5G

http://www.konferencjapem.wydarzeniaonline.pl/

oraz na kanale YouTube Instytutu Łączności.

{"register":{"columns":[]}}