W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Europejska inicjatywa obywatelska - Krajowy Punkt Kontaktowy

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów pełni funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Kolorowa grafika wektorowa z hasłem Przejmij inicjatywę - Europejska inicjatywa obywatelska.

Europejska inicjatywa obywatelska to narzędzie, które umożliwia obywatelom Unii Europejskiej proponowanie konkretnych zmian w tych obszarach polityki UE, w których Komisja Europejska może zaproponować nowe przepisy, np. środowisko, rolnictwo, energia, transport lub handel. To ważny instrument demokracji uczestniczącej, gwarantowany każdemu przez Traktat o Unii Europejskiej.

Europejska inicjatywa obywatelska jest możliwością bezpośredniego uczestnictwa w europejskim procesie demokratycznym. Dzięki niej wszyscy mieszkańcy Europy mogą mieć wpływ na strategie UE, które ich dotyczą.

Europejska inicjatywa europejska jest pierwszym narzędziem, które pozwala obywatelom z różnych krajów UE na połączenie swoich sił i zaproponowanie konkretnych zmian prawnych. Jako obywatel UE, możesz przyłączyć się do grupy organizatorów inicjatywy lub wesprzeć jeden z już istniejących projektów.

Aby wystąpić z inicjatywą potrzeba 7 obywateli UE, mieszkających w co najmniej 7 różnych państwach członkowskich, którzy osiągnęli wiek uprawniający do głosowania.

Jeżeli projekt zbierze 1 mln podpisów - Komisja Europejska decyduje o ewentualnym podjęciu działań. Inicjatywa obywatelska dotyczy wszystkich dziedzin, w których Komisja Europejska ma prawo inicjatywy ustawodawczej.


Aktualne informacje nt. zasad funkcjonowania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej można uzyskać:

{"register":{"columns":[]}}