W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Internet rzeczy

Rozmaite prognozy wskazują, że w roku 2030 na świecie będzie w użyciu od 29 do nawet 35 miliardów urządzeń podłączonych do internetu, a rynek IoT w skali globalnej wzrośnie o blisko 30%, osiągając wartość USD 2270.42 mld. To perspektywa, która może stać się jednym z motorów napędowych także polskiej gospodarki.

Nasze działania w tematyce Internetu Rzeczy skupiają się na wielu działaniach programowych. Jest to między innymi Grupa Robocza ds. Internetu Rzeczy, a także organizowanie wydarzeń  powiązanych z innymi jednostkami administracji publicznej, które oferują wsparcie i finansowanie tego obszaru. Należy podkreślić, że mówiąc o rozwoju Internetu Rzeczy, mówimy o fali innowacji wykorzystujących sieć inteligentnych przedmiotów, (obiektów wyposażonych w zdolność do przetwarzania danych i kooperacji) której istotą jest nie tylko zaspokajanie znanych dzisiaj potrzeb. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszej „rewolucji internetowej” mamy również do czynienia z kreowaniem nowych obszarów zastosowań, nieoczekiwanych zachowań konsumenckich i nowych modeli biznesowych. Jest to z pewnością obszar ogromnych szans, choć również wielkiego ryzyka charakterystycznego dla masowych fal innowacji. Próbując pokazać kierunki, jakie dziś wydają się najbardziej obiecujące, skazani jesteśmy na ekstrapolację tego, co znamy i spekulowanie na temat tego, co nadejść może.

Każdy, kto jest ciekawy tego, jak wygląda ta technologia w Polsce powinien również zapoznać się z raportem „IoT w polskiej gospodarce”. Dokument ten zawiera opis potencjału, jaki drzemie w technologii IoT z punktu widzenia priorytetów rozwojowych polskiej gospodarki. Prezentuje zidentyfikowane bariery i propozycje ich usunięcia, dzięki czemu potencjał ten może zostać uwolniony. Opracowanie zawiera przegląd globalnych trendów, koncentrując się na wyciągnięciu wniosków z obserwowanych zjawisk oraz rekomendacji dla Polski w najważniejszych aspektach związanych z rozwojem systemów IoT: regulacji prawnych, edukacji oraz etyki.

{"register":{"columns":[]}}