W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa Robocza ds. Internetu Rzeczy (Internet of Things - IoT)

Grupa Robocza ds. Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things - IoT) stanowi forum dialogu administracji rządowej ze stroną społeczną - biznesem, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi i naukowo-badawczymi na temat obszarów, w których konieczna jest poprawa warunków dla rozwoju i upowszechniania wdrożeń IoT oraz technik przetwarzania danych z nim związanych (Cloud, Edge, Fog Computing)

Dłoń trzymająca smartfona. W tle wieżowce dużego miasta.

Zakres tematyczny prac Grupy (dalej GrIoT), działającej od 2018 roku, nieustannie ewoluuje, aby jak najlepiej odpowiedzieć na bieżące wyzwania gospodarcze i społeczne oraz zmieniające się uwarunkowania geopolityczne.

Zadaniem GrIoT jest wypracowanie konkretnych rekomendacji dla interwencji Państwa, które - czy to poprzez stworzenie prawdziwie przyjaznego otoczenia prawnego czy transparentnego systemu finansowania - będą sprzyjać wytwarzaniu i komercjalizacji rozwiązań IoT tam, gdzie dziś mechanizmy rynkowe zawodzą, a gdzie rozwiązania te mogą przyczynić się do podniesienia dobrostanu społecznego.

Członkowie Grupy pracują pro publico bono na rzecz rozwoju systemów IoT w Polsce, tak, aby w dłuższej perspektywie upowszechnienie IoT przyczyniło się do trwałego wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia.

Aktualnie GrIoT skupia się na następujących wątkach tematycznych (w kolejności alfabetycznej):

  • Budownictwo
  • Cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo informacji
  • Legislacja 
  • Ochrona zdrowia
  • Ogólne / ponadbranżowe rozwiązania strukturalne
  • Rolnictwo
  • Transport, logistyka i pojazdy autonomiczne
  • Przemysł + OZE

Grupa działa w ramach Zespołu Zadaniowego ds. Technologii Przełomowych na podstawie decyzji nr 3/2022 Przewodniczącego Komitety Rady Ministrów ds. Cyfryzacji z dnia 28 marca 2022.Grupa ma charakter otwarty. 

Prace w podgrupach organizują liderzy ze strony społecznej wybrani przez ogół członków Grupy.

Jak dołączyć do GrIoT?

Wyślij email na adres: IoT@mc.gov.pl 

Do zgłoszenia dodaj:

  1. krótki opis doświadczenia zawodowego
  2. nazwę reprezentowanej instytucji
  3. wątek tematyczny, który uważasz za szczególnie ważny (wraz z krótkim uzasadnieniem) Uwaga! Jesteśmy otwarci na propozycje nowych tematów.

Do współpracy zapraszamy przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, a także środowiska naukowego.

O przyjęciu do Grupy decyduje kryterium wiedzy i doświadczenia zawodowego kandydata, które są oceniane przez przewodniczącego i liderów poszczególnych podgrup. 

Ważne! Członkostwo w Grupie wiąże się z upublicznieniem imienia i nazwiska oraz reprezentowanej instytucji. Jeśli nie wyrażasz na to zgody nie zgłaszaj się.

Zobacz też:

Internet Rzeczy kluczem do rozwoju samorządów przyszłości

Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy w Polsce 

Polska przyszłości to Polska z Internetem Rzeczy 

Technologie w służbie klimatu

Materiały

Raport "Internet Rzeczy - Polska Przyszłości"
Raport​_Internet​_Rzeczy​_Polska​_Przyszłości.pdf 5.36MB
Centralny Port Komunikacyjny - Lotnisko Przyszłości
Centralny​_Port​_Komunikacyjny​_Lotnisko​_Przyszłości2.pdf 7.20MB
Klauzula​_informacyjna​_IoT 2024
Klauzula​_informacyjna​_IoT​_2024.docx 0.02MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.03.2024 16:32 Monika Dębkowska
Pierwsza publikacja:
31.07.2019 16:13 Monika Kreczmańska
{"register":{"columns":[]}}