W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

No 2-2019, Analiza skutków Brexitu

 

Koszty Brexitu dla Wielkiej Brytanii, Polski oraz całej UE zależą od scenariusza wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Na obecnym etapie negocjacji nie można wykluczyć bezumownego zakończenia okresu przejściowego z końcem dnia 31 grudnia 2020 r. W przypadku braku specjalnych rozwiązań przyjętych przez UE i Wielką Brytanię oznaczać ono będzie gwałtowne przejście do prowadzenia wymiany gospodarczej na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz ew. innych umów międzynarodowych. Zarówno Komisja Europejska, jak i krajowa administracja publiczna prowadzą przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, w ramach których prowadzone są także działania informacyjne.

Niepewność związana z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pozostaje wysoka, zwłaszcza jeśli dojdzie do tego w sposób nieuporządkowany. W większości opracowań koszty Brexitu dla Polski są relatywnie niewielkie, w porównaniu do innych krajów, ze względu na przeciętną skalę intensywności wymiany handlowej z Wielką Brytanią. Szacunki wpływu Brexitu przy osiągnięciu porozumienia oraz jego braku na polską gospodarkę są zróżnicowane (por. Tabela Skutki Brexitu – przegląd literatury).

Z analizy MF dotyczącej efektów Brexitu wynika, że na skutek zmiany wyłącznie wysokości taryf celnych w związku z opuszczeniem Unii przez Wielką Brytanię poziom realnego PKB w Polsce w długim okresie będzie niższy o nieco poniżej 0,01%. Tak liczony skutek dla Irlandii może wynieść ok. -0,06%, a w pozostałych gospodarkach UE ubytek nie przekroczy 0,1%. Pod względem wielkości skutków Brexitu dla gospodarek unijnych Polska znajduje się na jedenastym miejscu. Szacowana skala ubytku PKB wskutek Brexitu jest wyraźnie mniejsza niż w innych badaniach. Wynika to z symulowania wyłącznie zmian taryf celnych, przy założeniu stałości barier pozataryfowych. Jak wskazuje literatura, bariery pozataryfowe odgrywają obecnie o wiele istotniejszą rolę w handlu międzynarodowym niż same taryfy celne.

 

Materiały

MF Opracowania i Analizy No 2-2019
No​_2-2019​_MAntoszewski.pdf 0.85MB
Tabela - przegląd literatury
Tabela​_-​_przegląd​_literatury​_aktualizacja.pdf 0.67MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.11.2020 09:22 Paulina Gronek
Pierwsza publikacja:
19.03.2019 09:52 Paulina Gronek
{"register":{"columns":[]}}