W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport benchmarking audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych za 2023 r.

30.04.2024

Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości publikuje trzynastą edycję „Raportu benchmarkingowego”, przedstawiającego podsumowanie badania wybranych wskaźników opisujących komórki audytu wewnętrznego i usługodawców oraz wyniki ich pracy. 

Celem Raportu…, podobnie jak w latach ubiegłych, jest dostarczenie audytorom wewnętrznym danych do dokonania własnych badań porównawczych i samodoskonalenia. Dokonane zestawienia powinny prowadzić do podnoszenia efektywności i poprawy jakości audytu wewnętrznego oraz, w konsekwencji, wzmacniania pozycji audytu wewnętrznego w jednostce. 

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie danych ujętych w „Informacji o realizacji zadań z zakresu audytu wewnętrznego w roku 2023” złożonych przez 646 jednostek administracji rządowej. W poprzednim okresie sprawozdawczym analiza została przeprowadzona na danych z 612 jednostek administracji rządowej.

Zapraszamy do analizy i korzystania z Raportu…!

Jednocześnie pragniemy zwrócić Państwa uwagę na pozytywny trend występujący w odniesieniu do przeciętnej wartości wskaźników jakości oraz efektywności audytu wewnętrznego. 

Poziom wskaźników „samoocena” oraz „ocena zewnętrzna” wzrósł  w stosunku do roku poprzedniego odpowiednio o 2 i 4 punkty procentowe. Również pozytywna tendencja wystąpiła w odniesieniu do wskaźników opisujących efektywność audytu wewnętrznego poprzez relację czasu pracy wykorzystanego na czynności bezpośrednio związane z realizacją audytu wewnętrznego w stosunku do budżetu czasu jakim dysponuje komórka audytu wewnętrznego (wskaźniki wydajny czas audytu I, II i III). Wartość przeciętna wszystkich tych wskaźników w 2023 roku wzrosła w stosunku do roku 2022. 

Cieszą nas obserwowane w badaniu benchmarkingowym tendencje. Wzrost ocen wewnętrznych i zewnętrznych audytu wewnętrznego świadczy o przywiązywaniu dużej wagi do doskonalenia  i usprawniania funkcji audytu wewnętrznego, a tym samym do podnoszenia jego jakości. Co jak widać ma swoje odzwierciedlenie we wskaźnikach efektywności audytu wewnętrznego. Ten trend wpisuje się w koncepcję Audytu  wewnętrznego 2.0, który skoncentrowany jest na jakości świadczonych usług. Jesteśmy zadowoleni, że potencjał, którym dysponują audytorzy wewnętrzni w sektorze publicznym  zaczyna być widoczny również na poziomie wskaźników. 

Mamy nadzieję, że to dopiero początek transformacji audytu wewnętrznego w ramach Audytu wewnętrznego 2.0!

Link do Raportu benchmarking audytu wewnętrznego za 2023 r.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
30.04.2024 14:58 Wojciech Jóźwicki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wojciech Jóźwicki
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Raport benchmarking audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych za 2023 r. 1.0 30.04.2024 14:58 Wojciech Jóźwicki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}