W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Modernizacja techniczna SZRP

Od początku kadencji szef MON podejmuje działania mające na celu zwiększenie wydatków na Wojsko Polskie. Polska jako jedno z nielicznych państw NATO wywiązuje się ze zobowiązania, jakim jest finansowanie sił zbrojnych na poziomie 2% PKB. Rząd przygotował ustawę z 15 września 2017 r. o modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych RP, która przewiduje stopniowe zwiększanie wydatków na obronność do 2,1% PKB w 2020 r., a docelowo do minimum 2,5% w roku 2030.

21BSP

28 lutego 2019 r. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał Plan Modernizacji Technicznej do 2026 roku, który zakłada wydatki na modernizację o wartości 185 mld zł, to jest o 45 mld zł więcej, niż plan poprzedni.

Zawarte w dokumencie programy to odzwierciedlenie wyzwań, które stoją przed Wojskiem Polskim i Ministerstwem Obrony Narodowej. Jednym z nich jest wzmocnienie flanki wschodniej, a w związku z tym formowanie nowej, czwartej dywizji Wojska Polskiego.

Wśród programów jest m. in.: HARPIA – zakup samolotów piątej generacji, NAREW (pozyskanie baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu do zwalczania m.in. bezpilotowych statków powietrznych), KRUK (zakup śmigłowców szturmowych) oraz ORKA (zakup okrętów podwodnych).

Jednym z obszarów, który został ujęty w Planie jest cyberbezpieczeństwo. Nakłady na ten cel  wyniosą 3 miliardy złotych.

Materiały

PLAN MODERNIZACJI TECHNICZNEJ DO 2026 r.
PLAN​_MODERNIZACJI​_TECHNICZNEJ​_DO​_2026​_r.pdf 0.21MB