W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z wicepremier Bułgarii Marianą Nikolovą

22.02.2021

Współpraca gospodarcza, agenda 2030, proces berliński, Inicjatywa Trójmorza, polityka handlowa UE wobec Chin i współpraca turystyczna - to główne tematy rozmowy wicepremiera Jarosława Gowina z wicepremier Bułgarii Marianą Nikolovą.

Spotkanie wicepremiera Jarosława Gowina z wicepremier Bułgarii Marianą Nikolovą w siedzibie MRPiT.

Pomimo pandemii w wymianie towarowej z Bułgarią zanotowaliśmy niewielki wzrost. Wciąż istnieje niewykorzystany potencjał szerszej niż tylko handlowa współpracy gospodarczej między naszymi krajami – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej w czerwcu br. planujemy zorganizować konferencję online z udziałem ministrów gospodarki odpowiedzialnych za zrównoważony rozwój w poszerzonym formacie V4+ (Bułgaria i Rumunia), w tym także z udziałem ekspertów i przedstawicieli biznesu. Tematem przewodnim będzie: „Dekada działań - Zrównoważona odbudowa - kluczowe wyzwania na drodze do osiągnięcia Agendy 2030 i celów zrównoważonego rozwoju”. W trakcie Forum chcielibyśmy omówić:

  • priorytety działań dotyczących zrównoważonego rozwoju,
  • w jaki sposób połączyć odpowiedź na wyzwania związane z Covid-19 z działaniami na rzecz celów zrównoważonego rozwoju (SDGs),
  • w jaki sposób KPO odpowiadają na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem,
  • jak kraje widzą rolę zrównoważonego finansowania w procesie odbudowy.

Wysoko oceniamy sprawowane w 2020 r. wspólne przewodnictwo w procesie berlińskim przez Bułgarię i Macedonię Północną. Uznajemy za sukces zatwierdzenie przez państwa Bałkanów Zachodnich dwóch deklaracji: popierających plany utworzenia Wspólnego Rynku Regionalnego (WRR) oraz cele Zielonego Ładu dla Bałkanów Zachodnich. W ramach Procesu Berlińskiego wspieramy naszych partnerów na ich drodze do UE, jesteśmy też gotowi podzielić się doświadczeniami z transformacji gospodarczej i ustanawianiem Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA).

W szczególności dużą wagę w naszych relacjach przywiązujemy do współpracy regionalnej, w tym do Inicjatywy Trójmorza.

W tym kontekście pragnę podziękować za gotowość strony bułgarskiej do organizacji Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Sofii (przełom czerwca i lipca br.). Przedstawiona przez stronę bułgarską wizja jest ambitna. To dobry prognostyk na przyszłość – zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.

Również dzisiaj wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy uczestniczył w otwarciu przedstawicielstwa turystycznego Bułgarii na kraje Grupy Wyszehradzkiej, które będzie miało swoją siedzibę w Warszawie.

To niezwykle ważne wydarzenie. Wierzymy, że działania przedstawicielstwa przyczynią się do ożywienia ruchu turystycznego między naszymi krajami – podkreślił wiceszef MRPiT .