Gospodarka cyfrowa
-
07.03.2022Webinar: e-fakturowanie w zamówieniach publicznychMinisterstwo Rozwoju i Technologii oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny zapraszają na webinar poświęcony elektronicznemu fakturowaniu w zamówieniach publicznych. Prezentacja będzie miała miejsce 15 marca 2022 r. o godzinie 10:00 i potrwa około 60 minut.
-
11.01.2022Weź udział w publicznej prezentacji projektu „Tracker 2.0”
-
17.12.2021Zmiany w korzystaniu z CEIDGPrzedsiębiorcy mogą już w jednym miejscu znaleźć wszystkie informacje dotyczące Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dotychczasowe e-usługi i konto użytkownika znajdujecie się na stronie CEIDG zostały przeniesione na portal Biznes.gov.pl.
-
06.12.2021Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrującychUprzejmie informujemy, że w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny został udostępniony projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, wraz z uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji.
-
09.11.2021Działalność nierejestrowa coraz popularniejsza wśród PolakówW ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce ponad dwukrotnie wzrosła liczba osób, które prowadzą nierejestrową działalność zarobkową, czyli taką, która nie wymaga oficjalnego zakładania firmy. W 2020 r. było to prawie 23,5 tys. osób. W tym okresie uzyskały one przychody w wysokości prawie 85 mln zł, co oznacza trzykrotny wzrost od 2018 r.
-
26.10.2021Wiceminister Olga Semeniuk na konferencji o roli cyfryzacji we współczesnej gospodarceWiceminister Olga Semeniuk wzięła udział w panelu „Kompetencje horyzontalne w Gospodarce 4.0”. Podczas spotkania uczestnicy rozmawiali m.in. o transformacji cyfrowej i kompetencjach przyszłości.
-
26.10.2021Wiceminister Olga Semeniuk wzięła udział w prezentacji raportu „Chmura 2030. Jak wykorzystać potencjał technologii chmurowej i przyśpieszyć wzrost w Polsce”– Jeśli spojrzeć holistycznie, to w transformacji cyfrowej jesteśmy dziesięć lat do przodu w porównaniu do świata sprzed pandemii. Jednak w sektorze małych i średnich firm to przyspieszenie było wolniejsze. Przystosowanie się przez nie do nowych realiów wymaga pomocy państwa – podkreślała podczas prezentacji raportu podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk.
-
28.09.2021Polskie firmy zdobywają zagraniczne rynkiNiemcy, Czechy, Ukraina oraz Rosja są najchętniej wybierane przez polskich przedsiębiorców na zagraniczne lokalizacje ich firm. Wg najnowszych dostępnych danych GUS przedsiębiorstwa z siedzibą w Polsce deklarują zaangażowanie w prawie 4 tys. oddziałów za granicą. To wzrost o 3,4 proc. rok do roku. W grupie przedsiębiorstw posiadających jednostki zagraniczne dominowały mikro oraz małe firmy, tj. zatrudniające poniżej 50 osób.
-
30.08.2021Fundusze Europejskie i anioły na dobry początek własnego biznesuDo lipca 2021 roku 64 tys. osób otrzymało z Funduszy Europejskich bezzwrotne wsparcie na założenie firmy. Z danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że z takiego finansowania skorzystało też prawie 90 tys. już istniejących przedsiębiorstw. Możliwości pozyskania finansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest jednak znacznie więcej. W Polsce działają m.in. 64 inkubatory przedsiębiorczości, które wspierają najlepsze pomysły na biznes, a także kilkuset prywatnych inwestorów, tzw. aniołów biznesu.
-
12.07.2021Ponad 370 tys. przedsiębiorców wpisanych do CEIDG korzysta z pomocy pełnomocnikówProwadzenie biznesu wiąże się z różnymi obowiązkami, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z pełnomocników – osób upoważnionych do działania w ich imieniu. Na 2,6 mln aktywnych działalności gospodarczych zarejestrowanych w CEIDG z tego rodzaju wsparcia korzysta 374 tys. firm. Najczęściej są to przedsiębiorcy z branży budowlanej, zajmujący się drogowym transportem towarów oraz fryzjerzy.