W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Działamy razem

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak duże byłoby wasze zdziwienie, gdybyście w 2004 roku próbowali przenieść się w czasie do 2024 roku?

20 lat to przecież nie tak dużo. Robert Korzeniowski zdobył olimpijskie złoto w Atenach, do kin wchodziła druga część „Shreka”, a na Uniwersytecie Harvarda zakładano właśnie Facebooka.

A jednak dla polskiej gospodarki te 20 lat to niezwykły okres. Zarówno dzięki wstąpieniu do Unii, jak i wysiłkom polskich przedsiębiorców, mieszkańców i administracji publicznej udało nam się wykonać ogromny skok cywilizacyjny. Osiągnęliśmy znakomite wyniki gospodarcze, znacząco zwiększając PKB, sześciokrotnie zwiększając eksport, przyciągając inwestycje, czy zwiększając wyniki w takich sektorach jak przetwórstwo przemysłowe, transport, czy budownictwo. To właśnie Polska osiągnęła 3. najsilniejszy wzrost gospodarczy w całej Unii – od tego czasu „urośliśmy” aż dwukrotnie!

Możemy z dumą powiedzieć, że wykorzystaliśmy szanse jakie dały nam swobody w przepływie towarów, usług, kapitału czy osób – i dzięki temu, bohater naszego spotu z takim trudem musiał tłumaczyć reżyserowi swoją wizję filmu.

Poznajcie tę historię!

Wideo

Innowacje, wynalazki, patenty

Mężczyzna w stroju astronauty stoi w ciemnym pomieszczeniu, gdzie na ścianach wyświetlają się kolorowe figury, wzory

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku było krokiem milowym w rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki.

W ciągu niespełna 20 lat wydatki badania i rozwój wzrosły o 0,9 pp. I był to jeden z najwyższych wzrostów wśród krajów UE w tym okresie.
Polskie firmy inwestują m. in. w zakup nowoczesnej i innowacyjnej infrastruktury badawczej. Wzrasta współpraca między nauką i biznesem oraz ochrona własności intelektualnej.

W latach 1989-2003, czyli przed wejściem do UE do Urzędu Patentowego RP średnio rocznie 2,1 tys. wynalazków krajowych, w ostatnich latach średnia wzrosła o 2/3, do ok. 3,5 tys. rocznie.

Ponad 16-krotnie wzrosła także aktywność polskich firm zgłaszających swoje wynalazki za granicą. Przed wstąpieniem do Unii Polacy w innych urzędach patentowych na świecie zgłaszali średnio 60 wynalazków rocznie. W latach 2004-2022 było to już 990 zgłoszeń wynalazków rocznie.

Więcej

Przemysł kosmiczny, przemysły kreatywne

Mężczyzna w stroju astronauty stoi na trawniku przed budynkiem, przed nim dwa łaziki

Kosmos to nie tylko łaziki marsjańskie i obserwacje odległych galaktyk. Technologie kosmiczne to rozwiązania, które przekładają się na naszą codzienność. Monitorowanie plonów, wykrywanie osuwisk, czy nawigacja satelitarna dla służb ratowniczych to jedne z przykładów. Kosmiczne wynalazki to też ułatwienia w życiu codziennym, takie jak GPS, słuchawki bezprzewodowe, a nawet mleko modyfikowane.

Polityka kosmiczna jest kołem napędowym dla innowacji i stosowania nowoczesnych rozwiązań w kosmosie i na Ziemi. Sektor kosmiczny to jeden z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych obszarów naszej gospodarki. W Polsce w sektorze kosmicznym pracuje kilkanaście tysięcy osób i jest to ważny element rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Już teraz polscy przedsiębiorcy aktywnie angażują się w realizację projektów kosmicznych we współpracy z ESA i NASA, a o ich dokonaniach w branży jest coraz głośniej. Doskonałym tego przykładem jest udział polskich podmiotów w dwóch dużych misjach, które rozpoczęły się w zeszłym roku – JUICE oraz EUCLID.

To nie wszystko! Jako MRiT rozwijamy naszą współpracę z ESA. Dzięki temu drugi Polak w historii ma szansę polecieć w kosmos. Podczas pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) polski astronauta przeprowadzi eksperymenty – testując rozwiązania polskich podmiotów w warunkach mikrograwitacji.

Więcej

Gospodarka niskoemisyjna

Uśmiechnięty mężczyzna w stroju astronauty patrzy w górę, w rękach trzyma hełm; obok niego rząd paneli fotowoltaicznych

Ostatnie 20 lat to także dynamiczny rozwój w zakresie odnawialnych źródeł energii.

W 2004 roku ich udział w naszej produkcji energii był niewielki i wynosił zaledwie niecały 1 GW.

Od tego czasu Polacy dokonali olbrzymiego kroku naprzód, wykorzystując nie tylko budowę dużych instalacji (takich jak odwiedzona przez naszego bohatera), ale też lokalne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne na dachach budynków, pozwalające zaoszczędzić na kosztach utrzymania budynków.

Jako MRiT wspieramy i promujemy takie inicjatywy jak klastry energii, spółdzielnie energetyczne, czy prosumentów zbiorowych, dzięki czemu mogą uruchamiać i rozwijać swoje projekty energetyczne.

Efekty? 31 marca 2024 roku funkcjonowało w Polsce 1 432 917 mikroinstalacji podłączonych do sieci o łącznej mocy ponad 11,5 GW. W dodatku ta liczba cały czas dynamicznie rośnie.

Więcej

Wideo

Wymiana handlowa

Uśmiechnięty mężczyzna w stroju astronauty siedzi na ławce i patrzy na mężczyznę, który trzyma kartonowe pudło z napisem "polskie jabłka"

Ostatnie dwie dekady to w polskiej gospodarce okres boomu eksportowego, który był możliwy m.in. dzięki członkostwu w UE i udziale w jednolitym unijnym rynku.

W ciągu 2 dekad polski eksport towarów wzrósł blisko sześciokrotnie i osiągnął w 2023 roku 351 mld euro.

Polscy przedsiębiorcy wykorzystali szansę – ich wysoka aktywność, wyższa niż globalna średnia przyłożyła się na wzmocnienie pozycji Polski jako eksportera na arenie światowej. Pniemy się w górę także jeśli chodzi o pozycję na arenie UE. W 2022 roku Polska odpowiadała za 5 proc. unijnego eksportu, podczas gdy w momencie przystąpienia do UE było to 2,2 proc. Jesteśmy wśród liderów jeśli chodzi o eksport m. in. tytoniu, mebli, czy baterii elektrycznych (głównie do aut). A rowerzyści w Europie często szusują po ścieżkach na polskich rowerach, także elektrycznych.

Ale to nie wszystko – także polska żywność skradła serca zagranicznych konsumentów. Eksport artykułów rolno-spożywczych w okresie ciągu 20 lat wzrósł 10,5-krotnie.

Więcej

Swobodny przepływ towarów, ludzi, usług, kapitału

Mężczyzna w stroju astronauty stoi na tle znaku granicy Polski, obok przejeżdża uśmiechnięta młoda kobieta na rowerze

Jeszcze dwie dekady temu, aby pojechać np. do Niemiec czy Czech potrzebowaliśmy paszportu. Przejście graniczne kojarzyło się z kolejką aut oczekujących na odprawę, a każde przekroczenie granicy kończyło się stemplem wbijanym w paszporcie.

Przystąpienie do UE i Strefy Schengen to zmieniło. Odwiedziny przyjaciół, studia za granicą, wyjazdy turystyczne, kontakty biznesowe. Teraz każdy może swobodnie podróżować.

Swoboda przepływu dotyczy także towarów, usług i kapitału. Dzięki temu polskie firmy mogą bez żadnych utrudnień czy zezwoleń eksportować swoje produkty do innych krajów UE. Mogą także świadczyć usługi w innych krajach. Polscy przedsiębiorcy mogą także inwestować w innych krajach UE.

Więcej

Rozwój turystyki

Uśmiechnięty mężczyzna w stroju astronauty stoi między mężczyzną a kobietą, razem pozują do zdjęcia, kobieta trzyma telefon kmórkowy

Swoboda podróżowania, którą daje obecność Polski w Unii Europejskiej i Strefie Schengen przełożyła się także na rozwój turystyki w naszym kraju – Polska to coraz popularniejsza destynacja turystyczna dla milionów ludzi.

Nasz kraj ma wiele do zaoferowania miłośnikom odkrywania walorów natury –Tatry, Bieszczady, Karkonosze, Puszcza Białowieska, Mazury czy półwysep Helski to tylko kilka z przykładów. Także entuzjaści poznawania obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO mają długą listę miejsc do odwiedzenia – Kopalnie Soli w Bochni i Wieliczce, Stare Miasto w Krakowie, Warszawie, Zamościu, Zamek w Malborku to tylko kilka miejsc, które warto odwiedzić. Miasta takie jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk regularnie goszczą w różnego rodzaju rankingach destynacji polecanych na city break, czyli kilkudniowe, często weekendowe wypady.

Liczba turystów, którzy odwiedzają nasz kraj stale rośnie. W 2023 roku z polskiej bazy noclegowej skorzystało 7,1 mln  turystów z zagranicy. A od wejścia Polski do UE liczba noclegów udzielonych przez branżę turystyczną wzrosła prawie trzykrotnie.

E-usługi dla biznesu

Uśmiechnięty mężczyzna w stroju astronauty siedzi na ławce i patrzy w telefon komórkowy, obok niego leży hełm; w tle po lewej stronie stoją mężczyzna i kobieta, którzy coś oglądają

Pamiętasz ile godzin traciliśmy na wizytach w urzędach? Ile czasu pochłaniały dojazdy, stanie w kolejkach, czy dostarczanie brakujących dokumentów? To już przeszłość – dziś ponad 60 proc. firm w Polsce jest zakładanych online, a jeszcze 10 lat temu tylko co dziesiąty przedsiębiorca decydował się na taki krok. Teraz wystarczy jedno okienko – portal Biznes.gov.pl, by móc w kilka chwil stać się przedsiębiorcą.

Portal Biznes.gov.pl to nie tylko główne źródło informacji dla osób, które prowadzą firmę, albo zamierzają ją otworzyć. To także serwis, w którym przedsiębiorca może skorzystać z ponad 300 e-usług, dzięki którym załatwi swoje sprawy bez wychodzenia z domu.

Liczby najlepiej świadczą o tym, że to działa! Polscy przedsiębiorcy korzystają z e-usług naszego portalu ponad 2 mln razy rocznie. Wciąż rozwijamy katalog usług i spraw, które można załatwić bez konieczności wizyty w urzędach.

Więcej

Rozwój gospodarczy kraju

Łazik stoi na wzniesieniu na trawie, w tle most i Stadion Narodowy

O sukcesie gospodarczym, jaki Polska osiągnęła w ciągu ostatnich 20 lat najlepiej świadczą twarde dane. Obecnie polski PKB jest dwukrotnie wyższy niż w przededniu akcesji. Dziś, w przeliczeniu na mieszkańca, to już 80 proc. średniej UE, a w 2004 roku, gdy stawaliśmy się członkiem UE, było to ok. 51 proc.

Średni roczny wzrost gospodarczy w naszym kraju wyniósł 3,6 proc., a średnia dla całej UE to 1,3 proc. Odnotowaliśmy najlepszy wynik spośród 10 krajów, które wstąpiły do UE 1 maja 2004 roku. Dla porównania średni roczny wzrost PKB wyniósł w Słowacji 3,2 proc., w Czechach 2,2 proc., a na Węgrzech 1,7 proc.

Wg analiz PIE, gdybyśmy nie byli członkiem UE, polskie PKB per capita byłoby niższe o 31 proc. i wynosiłoby 60 proc. średniej unijnej.

Obecność w UE to także czas zdecydowanej poprawy kondycji polskiego rynku pracy. Jeszcze 20 lat temu bezrobocie dotykało blisko co piątą osobę i był to wówczas najwyższy poziom w UE. Obecnie problem ten dotyczy co dwudziestej osoby , a według metodologii Eurostat jesteśmy wśród liderów krajów z najniższym bezrobociem na poziomie niespełna 3 proc. (2,9 proc. w lutym 2024 roku plasuje nas na drugim miejscu po Czechach). Zdecydowanie poprawiła się także wydajność pracy.

Rozwój gospodarczy w ciągu ostatnich 2 dekad to wzrost poziomu życia obywateli, unowocześnienie naszej gospodarki i większa aktywność polskich przedsiębiorców.

Więcej

Od 20 lat razem w UE

Uśmiechnięty mężczyzna w stroju astronauty stoi na kładce, w tle panorama wieżowców Warszawy

Obecność w Unii Europejskiej to oczywiście liczne korzyści gospodarcze czy handlowe. To także swoboda podróżowania, edukacji, czy poczucie bycia częścią dużej europejskiej wspólnoty. a Ale przede wszystkim to poczucie bezpieczeństwa w każdym jego aspekcie, bo razem jesteśmy silniejsi.

Dobrze więc, że jesteśmy razem!

W naszym spocie zainspirowaliśmy się kultową polską komedią „Seksmisja”. Tę pozycję i wiele innych, rodzimych produkcji filmowych można obejrzeć za darmo na platformie filmowej 35mm.online. To największa polska cyfrowa filmoteka, która powstała także przy współudziale funduszy unijnych. Zachęcamy do odwiedzenia!

Więcej

{"register":{"columns":[]}}