W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla osób z niepełnosprawnościami

Koordynatorem dostępności w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii jest Anna Skibińska.

Dostępność architektoniczna

Budynek Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, pomimo wybudowania pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku, jest w znacznym stopniu przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stopniowo planujemy kolejne remonty i usprawnienia ułatwiające każdemu gościowi i pracownikowi poruszanie się po budynku i komunikację z pracownikami.

Główne wejście do budynku znajduje się przy pl. Trzech Krzyży 3/5. Funkcjonują tam trzy podjazdy z poręczami dla osób niepełnosprawnych oraz wewnętrzna platforma przyschodowa.

Na ciągach komunikacyjnych w budynku nie ma przeszkód architektonicznych w postaci progów, uskoków itp., zapewniona jest także właściwa szerokość korytarzy i wejść do pomieszczeń, co umożliwia swobodne przemieszczanie się po budynku i dostęp do pomieszczeń.

Komunikacja pionowa zapewniona jest przez sześć dźwigów osobowych oraz platformy ruchome. Windy umożliwiają dostęp na każdą kondygnację, w tym jedna z nich ma rozmiary zapewniające swobodny wjazd i przemieszczanie się osoby korzystającej z wózka. Co więcej, mają one udogodnienia: wizualizację kondygnacji, przyciski na panelu sterowania oznaczone alfabetem Braille’a, powiadamianie głosowe.

Toalety w budynku, które znajdują się w okolicy sal konferencyjnych, są w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Kilka komórek organizacyjnych MRPiT znajduje się w Warszawie przy ul. Chałubińskiego 4/6. Są to następujące departamenty:

 • Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji
 • Departament Lokalizacji Inwestycji
 • Departament Mieszkalnictwa
 • Departament Orzecznictwa
 • Departament Rozwoju Inwestycji
 • Departament Planowania Przestrzennego

Wejście główne znajduje się w budynku A. Dostęp do recepcji umożliwia elektryczna platforma oraz rozkładane na schodach podesty. Na parterze budynku po lewej stronie znajduje się recepcja, gdzie można uzyskać informacje dotyczące poruszania się po budynku.

Dojazd możliwy jest komunikacją publiczną (przystanek „Koszykowa”) lub własnym środkiem transportu. Przy każdym z budynków znajduje się parking dla samochodów osobowych, a dla osób poruszających się na rowerach zainstalowane są stojaki na rowery. Przed wejściem B i A znajdują się odpowiednio oznakowane, miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych.

W każdym budynku znajduje się odpowiednio oznakowany dźwig osobowy, którym swobodnie mogą przemieszczać się osoby na wózku inwalidzkim. Posiadają dodatkowo zainstalowany panel sterowniczy z powiększoną czcionką oraz wyróżniony kolorem zielonym przycisk poziomu „O”.

Wszystkie schody na terenie budynków przy ul. Chałubińskiego (rozpoczęcie i zakończenie) są oznakowane kontrastowym kolorem. Szerokość drzwi i ciągi komunikacyjne w budynkach są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się w budynkach A oraz B na parterze.

Niektóre komórki organizacyjne znajdują się w Warszawie przy ul. Żurawiej 4a:

 • Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego
 • Departament Funduszy
 • Departament Budżetu i Finansów
 • Departament Prawa Pracy
 • Departament Rynku Pracy
 • Departament Kontroli i Audytu
 • Departament Bezpieczeństwa i Obsługi Administracyjnej (Wydział Eksploatacji).

W budynku znajdują się dwie windy, które umożliwiają swobodny dostęp do każdej kondygnacji. Na parterze budynku znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  Dostępność alternatywną osobom ze szczególnymi potrzebami zapewniają pracownicy ochrony. Na terenie nieruchomości znajdują się oznakowane miejsca parkingowe.

Parking

Na parkingu od strony Placu Trzech Krzyży wydzieliliśmy miejsca postojowe, które mają wymagane rozmiary i oznakowania. Aby ułatwić poruszanie się, zapewniliśmy pochylnię na parkingu, umożliwiającą przemieszczenie się z jezdni na chodnik, a także dwa podjazdy prowadzące do wejścia głównego z chodnika. Wewnątrz do recepcji prowadzi wewnętrzna platforma przyschodowa. Pochylnia umożliwiająca dostanie się do wejścia głównego i recepcji znajduje się również na parkingu zlokalizowanym na wewnętrznym dziedzińcu.

Jeśli masz kartę możliwiającą korzystanie z uprawnień przewidzianych dla osób niepełnosprawnych i potrzebujesz dostać się do gmachu urzędu, możesz skorzystać z miejsca parkingowego. Poinformuj biuro lub departament prowadzące sprawę (kliknij, aby sprawdzić dane kontaktowe komórek organizacyjnych). Ich przedstawiciel zgłosi do Departamentu Bezpieczeństwa i Obsługi Administracyjnej przyjazd Twojego pojazdu. Ochrona budynku umożliwi ci wjazd na parking i wskaże wydzielone miejsce.

Możesz też skorzystać z miejsc parkingowych przystosowanych do potrzeb osób  niepełnosprawnych znajdujących się na parkingach ogólnodostępnych przy ul. Hożej, Żurawiej i przy pl. Trzech Krzyży.

Poruszanie się po budynku

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii goście i interesanci nie poruszają się po budynku samodzielnie. Zawsze towarzyszą im osoby zapraszające lub prowadzące sprawy. Zapewniają one możliwość dotarcia do właściwych pomieszczeń i zapewniają niezbędne wsparcie.

Osoby korzystające z pomocy psa asystującego mają zapewniony wstęp do budynku Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Pies ma prawo poruszać się wszędzie tam, gdzie osoba, której asystuje.

Informacja dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Jeśli potrzebujesz skorzystać z pomocy tłumacza jezyka migowego,wyślij e-mail na adres: kancelaria@mrpit.gov.pl;

Sale konferencyjne  A,B,C/ 111/115 są wyposażone w urządzenia zapewniające wzmocnienie sygnału dla osób słabosłyszących.

W 2021 r. planujemy zakup mobilnych urządzeń wspomagających osoby słabosłyszące w innych salach konferencyjnych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

Materiały

Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego za rok 2020 - zgodny z wzorem
DBA​_Raport​_o​_stanie​_zapewnienia​_dostępności​_-​_zgodny​_ze​_wzorem​_20210330.pdf 0.11MB
Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego za rok 2020
DBA​_Raport​_o​_stanie​_zapewnienia​_dostępności​_-​_w​_formie​_dostępnej​_20210330.pdf 0.07MB

Wideo

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
30.03.2021 14:22 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Piotr Rzewuski
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Informacja dla osób z niepełnosprawnościami 2.0 11.05.2021 13:47 Agata Kubel-Grabau
Informacja dla osób z niepełnosprawnościami 1.0 30.03.2021 14:22 Monika Waćkowska-Kabaczyńska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP