W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Polityka kosmiczna

Polska dała światu wielu uczonych, inżynierów i wizjonerów. Brali oni udział zarówno w tworzeniu teoretycznych podstaw kosmonautyki, jak i w największych astronautycznych przedsięwzięciach ludzkości. Dzięki tym sukcesom w Polsce zaczął się rozwijać przemysł kosmiczny, a nasz kraj uczestniczy w eksploracji kosmosu.

Ziemia i Słońce widziane z orbity

Sektor kosmiczny to jeden z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych obszarów naszej gospodarki. Ma coraz większe znaczenie w Polsce i na świecie. Poszerza możliwości technologiczne przemysłu, umożliwia monitorowanie i przewidywanie zjawisk i zdarzeń na Ziemi. Inwestycje na badania kosmosu zwracają się jako rozwiązania, z których korzystamy na co dzień.

Technologie kosmiczne w naszym życiu

Produkty i aplikacje, które powstają z udziałem sektora kosmicznego, mają szerokie zastosowanie w gospodarce i życiu społecznym. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest nawigacja satelitarna, dzięki której możemy szybciej i bezpieczniej podróżować lub transportować towary. Satelity pozwalają też przewidywać wielkość plonów w rolnictwie i obserwować zmiany w środowisku przyrodniczym. Wiele wynalazków, które ułatwiają nam życie, może nawet nie kojarzyć się z kosmosem. To na przykład teflon stosowany w patelniach, soczewki okularów odporne na zarysowania, pianka z pamięcią kształtu w materacach czy mleko modyfikowane. Kosmicznym technologiom zawdzięczamy również aparaty w naszych smartfonach, czy komunikację bezprzewodową. 

Wideo

Technologie kosmiczne w służbie zdrowia

Medycyna często korzysta z technologii, które zostały opracowane na potrzeby misji kosmicznych. Uratowały one życie i zdrowie milionów ludzi. Dzięki nim możliwa jest laserowa korekcja wzroku, dializa nerek, sztuczne wspomaganie serca czy tomografia komputerowa. Wynalazkiem NASA jest też folia termiczna, której używa się między innymi w ratownictwie medycznym. Inne, na przykład filtry do wody czy próżniowe opakowania do żywności, poprawiają jakość pożywienia i wydłużają jej przydatność do spożycia. Technologie kosmiczne zawitały też do domów – to coraz popularniejsze bezdotykowe termometry.

Wideo

Wpływ technologii kosmicznych na bezpieczeństwo

Badania kosmosu pomagają nam także dbać o bezpieczeństwo. Nawigacja satelitarna jest powszechnie używana w obronności i łączności wojskowej. Korzystają z niej także służby ratownictwa medycznego. Dzięki obserwacjom satelitarnym możemy również określać i przewidzieć skalę powodzi czy zasięg pożaru. Niepalne materiały wynalezione dla astronautów są dziś wykorzystywane w ubraniach straży pożarnej, a czujniki dymu – w domach i budynkach publicznych.

Wideo

Krajowe Inteligentne Specjalizacje w kosmosie

Krajowe Inteligentne Specjalizacje KIS to szczególne obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne. Powstają w nich towary i usługi, które mają największy potencjał, by konkurować nie tylko na arenie krajowej ale i międzynarodowej.

Po konsultacjach z przedsiębiorcami i naukowcami Ministerstwo Rozwoju i Technologii (d. Ministerstwo Gospodarki) wytypowało 13 KIS-ów. Wśród nich znalazły się specjalizacje, które stosują rozwiązania znane z sektora kosmicznego, by rozwijać technologie, produkty i usługi. Są to również obszary tradycyjnej gospodarki, które mogą być wykorzystane w sektorze kosmicznym.


Więcej informacji o Krajowych Inteligentnych Specjalizacjach znajdziecie na stronie: www.smart.gov.pl.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.11.2022 11:23 Aleksandra Wierzchowska
Pierwsza publikacja:
24.01.2019 11:21 Agata Żołnacz-Okoń
{"register":{"columns":[]}}