W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Organizacje działające w obszarze badań i eksploracji kosmosu

Polska Agencja Kosmiczna POLSA

Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstała na mocy ustawy z dnia 26 września 2014 r. (Dz.U. 2014 poz. 1533). Zadaniem Agencji jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie świata biznesu i nauki oraz świadczenie pomocy rodzimym przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Zadaniem Polskiej Agencji Kosmicznej jest przyczynianie się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw z sektora kosmicznego oraz efektywne zachęcenie podmiotów sektora wysokich technologii czy IT do zaangażowania w technologicznie nowy obszar działalności gospodarczej, jakim jest przemysł kosmiczny. Zadanie to będzie realizowane poprzez: zwiększenie udziału polskich podmiotów w programach i projektach kosmicznych realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Unię Europejską, wspieranie współpracy biznesu z sektorem badawczo-rozwojowym w zakresie technologii kosmicznych i technik satelitarnych, umożliwianie nawiązywania kontaktów i współpracy z zagranicznymi partnerami stymulowanie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw w zakresie technologii kosmicznych, pobudzanie zdolności adaptacji przedsiębiorstw do wymagań przemysłu kosmicznego, świadczenie eksperckich usług doradczych i szkoleniowych.

Więcej o Polskiej Agencji Kosmicznej i jej działaniach na stronach POLSA.
 

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk CBK PAN

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk jest jedynym w Polsce instytutem, którego cała działalność merytoryczna związana jest z prowadzeniem badań przestrzeni wokółziemskiej, ciał Układu Słonecznego i samej Ziemi przy wykorzystaniu technologii kosmicznych i technik satelitarnych. Główne obszary aktywności CBK PAN to:

  • prowadzenie prac naukowych opierających się na wynikach eksperymentów satelitarnych dotyczących fizyki przestrzeni kosmicznej oraz fizycznych i geodynamicznych procesów zachodzących na Ziemi i innych planetach,
  • udział w misjach kosmicznych i programach badawczych - krajowych i międzynarodowych,
  • konstruowanie naukowych instrumentów kosmicznych oraz systemów i podsystemów satelitarnych,
  • rozwój technologii kosmicznych, wykorzystanie technik satelitarnych dla potrzeb zastosowań naziemnych związanych z telekomunikacją, nawigacją i obserwacjami Ziemi,
  • kształcenie doktorantów i współpraca z uczelniami,
  • wspieranie rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego poprzez edukację, transfer wiedzy i technologii,
  • promocja działalności kosmicznej w Polsce i na świecie, działalność ekspercka na potrzeby polskiego rządu, parlamentu i władz samorządowych.

Więcej o CBK PAN i jego działalności na stronie PAN.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A Agencja prowadzi, w ramach działań ukierunkowanych na wspieranie rozwoju polskiej gospodarki, programy wsparcia adresowane do wybranych sektorów gospodarczych. Jednym z sektorów, dla którego ARP przygotowała dedykowany program wsparcia jest sektor technologii kosmicznych.

Więcej na stronie Agencji

Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych EUMETSAT

Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) powstała w 1986 r. celem zapewnienia ciągłości funkcjonowania satelitarnego systemu obserwacyjnego dla meteorologii i klimatologii dla potrzeb krajów Europy. Satelity będące własnością EUMETSAT-u pozwalają na ciągłe monitorowanie: atmosfery, oceanów oraz powierzchni lądu, dostarczając danych, obrazów i produktów informacyjnych wykorzystywanych przez służby meteorologiczne, hydrologiczne, oceanograficzne oraz instytucje zajmujące się monitorowaniem zmian klimatycznych. Jest to organizacja międzyrządowa, finansowana ze składek krajów członkowskich.

Aktualnie do EUMETSAT należy 30 krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy. Siedzibą organizacji jest Darmstadt (Niemcy).

EUMETSAT jest w chwili obecnej właścicielem 4 satelitów geostacjonarnych: METEOSAT-7, 8, 9 i 10, dwóch satelitów na orbitach polarnych: METOP-A i B, współwłaścicielem satelity oceanograficznego Jason-2 oraz operatorem obsługującym dystrybucję danych i produktów z wielu misji satelitarnych. Działanie EUMETSAT-u skupia się wokół programów obowiązkowych oraz opcjonalnych.

Najważniejsze programy tej organizacji to:

  • MSG (Meteosat Second Generation), na który składają się 4 satelity na orbicie geostacjonarnej (Meteosat 8, 9, 10 oraz 11) dostarczające zobrazowania całej półkuli oraz dane dla krótkoterminowych prognoz pogody.
  • MTG (Meteosat Third Generation), na który będzie się składać 6 satelitów na orbicie geostacjonarnej dostarczających zobrazowania całej półkuli oraz dane dla krótkoterminowych prognoz pogody; wyniesienie pierwszego satelity z tej konstelacji jest planowane na 2021 r., natomiast następne będą wynoszone w dwuletnich odstępach czasowych.
  • EPS (EUMETSAT Polar System), w skład którego wchodzą 3 satelity (Metop-A, -B oraz -C) krążące po orbitach biegunowych.
  • EPS SG (EUMETSAT Polar System Second Generation), na który będzie się składać 6 satelitów krążących po orbitach biegunowych.

Wśród programów opcjonalnych tej organizacji można wyróżnić m. in. takie programy jak: EUMETSAT JASON-2 oraz EUMETSAT JASON-3. Dodatkowo, EUMETSAT jest zaangażowany w program Copernicus Komisji Europejskiej, poprzez operacyjną eksploatację oraz dystrybucję danych i produktów z satelity obserwacyjnego Ziemi o nazwie Sentinel-3. EUMETSAT będzie też pozyskiwać dane z satelitów Sentinel-4 oraz Sentinel-5. Satelita Sentinel-6/Jason-CS jest natomiast realizowany przez EUMETSAT we współpracy z ESA, narodowymi agencjami kosmicznymi: francuską (CNES) i amerykańską (NASA), amerykańską organizacją ds. prognozy pogody (NOAA) oraz Komisją Europejską.

EUMETSAT współpracuje również ze służbami meteorologicznymi z części krajów członkowskich EUMETSAT w ramach sieci centrów aplikacji satelitarnych (Satellite Application Facilities, SAFs), stanowiących część segmentu naziemnego. W związku z użytkowaniem danych pochodzących z satelitów Sentinel, EUMETSAT współpracuje także z Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMWF) z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

EUMETSAT ściśle współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną. Przykładem mogą być m. in. wyżej wymienione programy obowiązkowe tej organizacji: MSG (Meteosat Second Generation) oraz EPS (EUMETSAT Polar System). ESA zazwyczaj odpowiada za budowę i dostarczenie segmentu kosmicznego, natomiast EUMETSAT za wyniesienie, budowę segmentu naziemnego oraz utrzymanie funkcjonowania misji, a zwłaszcza za pozyskiwanie, gromadzenie, przetwarzanie danych satelitarnych niezbędnych do prognozowania pogody oraz śledzenia zmian środowiskowych i klimatycznych.

Polska współpracuje z tą organizacją od 2000 roku, początkowo jako członek współpracujący. Pełne członkostwo uzyskała w lipcu 2009 r. Składka członkowska Polski wynika z systemu jej wyliczania przyjętego przez EUMETSAT, biorącego pod uwagę wysokość PKB, którego poziom, dla celów wyliczenia składki, jest aktualizowany co 3 lata. Niemniej głównym czynnikiem wpływającym na jej wysokość są realizowane przez EUMETSAT programy obowiązkowe i opcjonalne. W związku z rozpoczęciem realizacji systemu METEOSAT Trzeciej Generacji (MTG) oraz planowaną akceptacją programu Eumetsat Polar System – Drugiej Generacji, w kolejnych latach składka Polski uległa istotnemu zwiększeniu, sięgając w latach 2016-2019 kwoty rzędu 11 mln EUR. 

Więcej informacji o tej organizacji można znaleźć na stronie EUMETSAT.

Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego ZPSK

Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) powstał 31 października 2012 roku i aktualnie zrzesza 50 polskich podmiotów (przedsiębiorstw oraz instytucji naukowo-badawczych) działających w sektorze kosmicznym. Misją Związku jest stworzenie silnego polskiego sektora kosmicznego, który będzie z powodzeniem konkurował na europejskim rynku. Głównym celem Związku jest konsolidacja środowiska przedsiębiorców, ośrodków badawczych oraz organizacji zainteresowanych eksploracją przestrzeni kosmicznej oraz prowadzeniem badań naukowych i prac wdrożeniowych związanych z produktami i technologiami o zastosowaniach kosmicznych.
Więcej informacji o Związku i jego działalności dostępne jest na stronie Związku.

Informacje prezentujące profile działalności podmiotów członkowskich Związku dostępne są na ww. stronie:

Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN (KBKS PAN)

Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN (KBKS PAN) kadencji 2015-18 realizuje następujące zadania zgodnie z Załącznikiem nr 1 do Uchwały nr 17 Prezydium PAN z dnia 22 marca 2011 r.:

  • integrowanie i stymulowanie w Polsce badań i wykorzystania przestrzeni kosmicznej oraz współpraca z naukowymi organizacjami zagranicznymi i międzynarodowymi w tej dziedzinie i reprezentowanie w nich Polski,
  • wspieranie działań dotyczących uzyskania przez Polskę pełnego członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej i utworzenia Polskiej Agencji Kosmicznej,
  • promowanie badań kosmicznych w radiu, telewizji oraz innych środkach masowego przekazu.

Więcej informacji o KBKS PAN.

Europejskie Obserwatorium Południowe (European Southern Observatory ESO)

ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe (European Southern Observatory), jest czołową międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej efektywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. ESO udostępnia astronomom najnowocześniejsze urządzenia badawcze. Jest finansowane przez Austrię, Belgię, Brazylię, Czechy, Danię, Finlandię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Niemcy, Polskę, Portugalię, Szwajcarię, Szwecję, Wielką Brytanię oraz Włochy. Kilka innych krajów wyraziło zainteresowanie członkostwem w organizacji. Główna misją ESO, wyrażoną w Konwencji z 1962 roku, jest dostarczanie astronomom i astrofizykom najnowocześniejszych urządzeń badawczych oraz umożliwienie prowadzenia czołowych badań w najlepszych warunkach. Roczne składki od krajów członkowskich wynoszą łącznie około 131 milionów euro, a organizacja zatrudnia około 730 pracowników. Budując i zarządzając wieloma najpotężniejszymi na świecie teleskopami naziemnymi, a także umożliwiając ważne naukowe odkrycia, ESO oferuje liczne możliwości transferu technologii, kontrakty technologiczne i jest świetną prezentacją możliwości europejskiego przemysłu. Więcej informacji o ESO dostępne jest na stronie ESO.

Komitet Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ

Komitet Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ (COPUOS) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne w 1959 roku w celu uregulowania działalności zakresie badań i użytkowania przestrzeni dla dobra całej ludzkości: dla pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju. Komitet  miał za zadanie dokonanie przeglądu współpracy międzynarodowej w zakresie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, które mogą być podejmowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, promocję programów badań kosmicznych, także przez analizowanie problemów prawnych wynikających z eksploracji kosmosu.

Więcej informacji o COPUOS i jego działalności dostępne jest na stronie COPUOS.

Europejskie Stowarzyszenie Agencji Kosmicznych EURISY

Europejskie Stowarzyszenie Agencji Kosmicznych EURISY, utworzone w 1989 r., którego podstawowym zadaniem jest identyfikacja praktycznych zastosowań technologii satelitarnych w gospodarce i administracji i promowanie takich przykładów dobrych praktyk poprzez organizowanie w formule peer-to-peer  wymiany praktycznych doświadczeń z wdrażania, także podczas warsztatów, konferencji, studiów przypadków, oraz ich prezentacje stronie internetowej oraz w wydawnictwach EURISY. W tym celu EURISY zrzesza szerokie spektrum podmiotów aktywnych w dziedzinie eksploracji kosmosu, począwszy od narodowych agencji kosmicznych, poprzez podmioty badawczo-wdrożeniowe i przedsiębiorstwa. EURISY ściśle współpracuje z użytkownikami końcowymi by obserwować, zrozumieć i udokumentować przeszkody w upowszechnieniu innowacji związanych z inwestycjami w kosmosie. Jest to podstawą do powiązania EURISY z środowiskiem „podmiotów kosmicznych” i komunikacji ze środowiskiem decydentów polityczno-gospodarczych.EURISY intensywnie rozwija kontakty z władzami lokalnymi i regionalnymi, środowiskiem małych i średnich przedsiębiorstw, instytucji publicznych i większych firm z całej Europy, co pozwala działać na rzecz wykorzystania usług geokosmicznych, które są już dostępne.

Więcej informacji o EURISY i jej działalności dostępnych jest na stronie EURISY.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.10.2022 09:45 Aleksandra Wierzchowska
Pierwsza publikacja:
07.01.2019 09:53 Martyna Krawczonek
{"register":{"columns":[]}}