W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska perspektywa działań na rzecz Agendy 2030

Polska perspektywa działań na rzecz zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju gospodarczego została sformułowana w przyjętym przez rząd Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Realizacja SOR będzie wspierać wdrażanie Agendy 2030 w Polsce.

Szczegółowe działania na rzecz realizacji celów Planu znajdują odzwierciedlenie w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), która ze względu na swoją rolę i przypisane jej zadania stanowi instrument elastycznego zarządzania głównymi procesami rozwojowymi kraju. Wskazuje cele i niezbędne działania, instrumenty realizacyjne i kluczowe projekty zapewniające jej wdrożenie. Ustala również system koordynacji, wyznaczając role poszczególnym podmiotom publicznym oraz sposoby współpracy ze światem biznesu, nauki i społeczeństwem. Strategia jest kompleksowa, oparta na koncepcji trwałego i odpowiedzialnego rozwoju. 

Koordynację wdrażania Agendy 2030 w Polsce na poziomie krajowym zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zadaniem koordynatora jest zastosowanie zintegrowanego podejścia (zgodnie z zapisami Agendy), czyli zachowania spójności priorytetów nowego modelu polskiej polityki rozwoju z wyzwaniami i celami globalnymi oraz wspólnego zarządzania dla obu procesów. Zintegrowane podejście  oznacza koncentrację różnych działań podejmowanych przez poszczególne podmioty – rząd, samorząd, podmioty gospodarcze i partnerów społecznych - wokół wyznaczonych celów strategicznych.

W celu koordynacji na szczeblu rządowym wdrażania w Polsce Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), Przewodniczący Komitetu do spraw Polityki Rozwoju 1 września 2017 r. powołał Zespół ds. spójności Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.) z Agendą rozwojową 2030 i jej Celami Zrównoważonego Rozwoju. 

Celem funkcjonowania Zespołu jest przygotowanie Polski do krajowego przeglądu wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju w ramach Voluntary National  Review(VNR) w lipcu 2018 r. w trakcie High Level Political Forum (HLPF) ONZ. Członkowie Zespołu to przedstawiciele resortów w randze eksperckiej oraz przedstawiciele strony samorządowej, środowiska akademickiego i społeczno-gospodarczego.

Zadania Zespołu:

  • wybór kluczowych dla Polski SDGs w oparciu o SOR,
  • zapewnienie partycypacyjnego procesu przygotowania raportu krajowego w ramach VNR ONZ nt. wdrażania SDGs w Polsce, poprzez włączenie do dyskusji przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej oraz strony społecznej,
  • wymianę informacji, dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą nt. tworzenia warunków dla efektywnej realizacji SDGs w Polsce,
  • monitorowanie postępów w realizacji kierunków rozwoju określonych w SOR i w jaki sposób realizacja tych kierunków wpływa na osiąganie w Polsce SDGs,
  • wsparcie przy organizacji wydarzeń towarzyszących polskiemu przeglądowi na sesji ONZ w 2018 r.

25 września 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu, w ramach którego ustalono m.in. kluczowe zasady współdziałania w ramach Zespołu:

  • Zespół jest platformą otwartej współpracy i wzajemnego wspierania się członków Zespołu w promowaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce, wymiany wiedzy, dobrych praktyk i doświadczeń z tego zakresu.
  • Zaangażowanie się Członków Zespołu w proces przygotowania Polski do narodowego przeglądu wdrażania SDGs na forum ONZ opiera się na współodpowiedzialności podmiotów publicznych i prywatnych za powodzenie procesów rozwojowych w kraju.

8 grudnia 2017 r. odbyło się II posiedzenie Zespołu. W ramach spotkania przyjęto partycypacyjny model współpracy nad opracowaniem polskiego raportu z wdrażania SDGs na potrzeby dobrowolnego przeglądu działań (VNR - voluntary national review) państw sygnatariuszy rezolucji ONZ "Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju" w kierunku osiągania SDGs. Polska zadeklarowała przegląd swoich działań na 2018 r. Kluczowe ustalenia Zespołu:

  • ustalono podział prac nad polskim raportem, wyznaczono koordynatorów resortowych do opisu poszczególnych części raportu,
  • przyjęto zasadę inkluzywności prac nad treścią raportu, do opracowania zapisów zaproszeni zostali partnerzy reprezentujący środowiska spoza administracji rządowej,
  • przedyskutowano zestaw wskaźników do monitorowania realizacji celów zrównoważonego rozwoju na poziomie krajowym.

III posiedzenie Zespołu odbyło się 6 marca 2018 r. Podczas dyskutowano projekt raportu dot. realizacji przez Polskę Celów Zrównoważonego Rozwoju. Omówiono również zaprezentowaną przez Przedstawiciela GUS propozycję aneksu statystycznego, zawierającego listę wskaźników monitorujących Cele. Zwrócono również uwagę na potrzebę intensyfikacji działań promocyjnych i informacyjnych dot. Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz polskiego VNR. Uzgodniono dalszy tryb prac nad projektem dokumentu i listą wskaźników monitorujących realizację Celów - tryb roboczy, tak aby zakończyć prace nad projektem raportu do końca marca br. i skierować go do szerokich konsultacji społecznych. Ostatecznie raport zostanie przyjęty przez Radę Ministrów.

24 września 2018 r. odbyło się IV posiedzenie Zespołu. Podsumowano prace nad pierwszym raportem VNR z realizacji przez Polskę Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz przekazano informacje i wnioski związane z jego prezentacją na forum ONZ w Nowym Jorku w lipcu 2018 r. Omówiono również efekty i wnioski z Krajowego Forum Interesariuszy i przedstawiono propozycje co do jego funkcjonowania w przyszłości.  Zapisy Regulaminu „Zespołu do spraw spójności Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 (z perspektywą do 2030 r.) z Agendą rozwojową 2030 i jej Celami Zrównoważonego Rozwoju” przewidywały jego funkcjonowanie do końca 2018 r. w celu realizacji zadań związanych z przygotowaniem raportu. W związku z ukończeniem przedmiotowych zadań, misja Zespołu wypełniła się. Mając jednak na uwadze rosnącą rolę zrównoważonego i trwałego rozwoju MPIT podjęło prace nad nową formułą współpracy. 

Materiały

Broszura informacyjna o Agendzie 2030 (wersja polska)
Agenda​_2030​_broszura​_PL.pdf 9.12MB
Broszura informacyjna o Agendzie 2030 (wersja angielska)
Agenda​_2030​_brochure​_EN.pdf 8.69MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.08.2021 15:36 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
04.01.2019 16:41 Martyna Krawczonek
{"register":{"columns":[]}}