W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Grzegorz Piechowiak na Gali 25-lecia Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

13.10.2021

Wiceminister Grzegorz Piechowiak stoi przed pulpitem przemawia na gali z okazji 25-lecia Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Polski start-up Anmet został tegorocznym laureatem Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej. Przedsiębiorstwo ze Szprotawy odebrało nagrodę na uroczystej gali zorganizowanej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) w Warszawie, w której uczestniczył wiceszef MRiT Grzegorz Piechowiak.

Niemcy są dzisiaj naszym największym i jednym z najważniejszych partnerów handlowych. Z drugiej strony cieszy mnie również to, że coraz więcej polskich inwestorów działa na rynku niemieckim. Swoje siedziby ma tam już ponad 1800 naszych firm. To również dowód na to, że obchodząca w tym roku 25-lecie swojej działalności, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK) znakomicie spełnia swoją rolę promotora współpracy gospodarczej między oboma krajami. Przy tej okazji chciałbym też pogratulować zwycięzcy oraz wszystkim finalistom tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji 25-lecia AHK w Polsce.

Tegoroczny zwycięzca

Laureatem Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej 2021 została firma Anmet.

Recykling wyeksploatowanych śmigieł turbin wiatrowych jest mało zauważanym wyzwaniem transformacji energetycznej. Anmet jest przykładem tego, jak innowacyjna współpraca polsko-niemiecka i nowatorskie myślenie mogą zaoferować nowe odpowiedzi na palące pytania - podkreśla Markus Baltzer, prezes AHK Polska.

Polsko-Niemiecka Nagroda Gospodarcza przyznawana jest corocznie przez AHK i nagradza szczególne innowacje, sukcesy lub impulsy w polsko-niemieckim życiu gospodarczym. W tym roku zgłosiło się 31 firm, a pięć z nich zostało finalistami Gali AHK, ocenianymi przez jury i publiczność na żywo. Ponad 1200 uczestników oddało wcześniej swoje głosy na pięciu finalistów w głosowaniu internetowym.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni naszym sukcesem i jest nam bardzo miło, że tak wiele osób doceniło naszą firmę. Wierzymy, że ta nagroda pozwoli nam dotrzeć do szerszego grona odbiorców, a współpraca z AHK wyniesie naszą pracę na wyższy poziom - podkreślił Andrzej Adamcio, właściciel firmy Anmet.

Anmet ze Szprotawy przy granicy polsko-niemieckiej zajmuje się recyklingiem metali i materiałów kompozytowych, w szczególności wyeksploatowanych śmigieł turbin wiatrowych po demontażu. Do tej pory trudno było je poddać recyklingowi. Firma opracowała technologię odzyskiwania włókien węglowych ze śmigieł turbin wiatrowych i pracuje nad nowymi materiałami i produktami wykonanymi z kompozytów pochodzących z recyklingu. Wspólnie z niemieckim partnerem, Anmet uruchomił projekt ponownego wykorzystania i recyklingu rynkowego śmigieł turbin wiatrowych. W ten sposób powstało Wings for Living, które sprzedaje meble zewnętrzne ze śmigieł. Designerskie meble znalazły już swoich pierwszych klientów i cieszą się coraz większą popularnością.

Zwycięzca nagrody biznesowej otrzyma kampanię wizerunkową AHK Polska dla swojej marki, roczne bezpłatne członkostwo w AHK oraz inne nagrody.

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa promuje polsko-niemieckie stosunki gospodarcze, wspiera polskie i niemieckie firmy wchodzące na rynek sąsiedniego kraju oraz oferuje platformę dla międzynarodowych kontaktów biznesowych. Z około 1.000 członków jest bilateralną izbą o największej liczbie członków w Polsce i jedną z największych niemieckich izb gospodarczych za granicą na świecie.

Pozostali finaliści drugiej edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej to:

GROWmatica to firma o zasięgu ogólnoeuropejskim wspierająca międzynarodową ekspansję i współpracę firm z branży IT. Podstawą jej działania jest sieć lokalnych partnerów sprzedaży – profesjonalistów z różnych branż, którzy poprzez swoją wiedzę, doświadczenie i kontakty ułatwiają i przyśpieszają wejście firm na nowe rynki.

Kirchhoff Polska, będąca częścią firmy KIRCHHOFF Automotive, globalnego dostawcy dla koncernów samochodowych w Polsce produkuje metalowe części i podzespoły do nadwozi, podwozi i wewnętrznych systemów dla samochodów osobowych i dostawczych w technologiach tłoczenia na prasach na zimno i na gorąco oraz nowoczesnych metodach łączenia.

Metroplan to przedsiębiorstwo doradztwa techniczno-projektowego. W pracowniach w Hamburgu, we Wrocławiu i w Warszawie opracowuje rozwiązania dla zakładów produkcyjnych i logistycznych. Realizuje w pełni zintegrowane projekty dla największych firm w Polsce i Niemczech. Prowadzi programy B+R mające na celu stworzenie nowych narzędzi projektowania automatycznych systemów produkcyjnych i logistycznych.

Spyrosoft Solutions specjalizuje się w rozwoju oprogramowania wbudowanego. Firma oferuje swoim klientom kompleksową obsługę: od inżynierii systemowej, zarządzania wymaganiami funkcjonalnymi projektu, pozyskiwania i wdrażania wymagań ISO26262, ISO21434, IEC 62304 i A-SPICE po tworzenie architektury systemu i oprogramowania, kodowanie i utrzymanie wdrożonych systemów. Zajmuje się rozwojem oprogramowania branży samochodowej, medycznej a także telekomunikacyjnej.

{"register":{"columns":[]}}