W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz minister Jadwigi Emilewicz do wstępnych danych GUS nt. PKB w I kw.

15.05.2019

Według szybkiego szacunku GUS PKB w I kw. br. wzrósł o 4,6% (r/r), wobec 5,2% przed rokiem. To bardzo dobra wiadomość. Taki wynik plasuje nas wśród najszybciej rozwijających się krajów UE. Utrzymanie tak dynamicznego wzrostu to nasz cel, który sukcesywnie realizujemy, podejmując kolejne probiznesowe działania. Wzrost PKB, utrzymujący się powyżej 4%, jest zgodny z naszymi założeniami na cały 2019 rok.

Dane dot. wzrostu PKB w I kw. 2019 pokazane na wykresie

Według szacunków MPiT (dane GUS będą 31.05) w I kw. utrzymała się wysoka dynamika inwestycji. Poza inwestycjami infrastrukturalnymi, należy zwrócić uwagę na wzrost inwestycji w sektorze budowlanym, w tym wzrost na rynku mieszkaniowym. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania na koniec marca przekroczyła 47 tys. (wzrost o 5,7%). Wynika to przede wszystkim ze wzmożonej aktywności w obszarze mieszkań budowanych na sprzedaż i wynajem, których liczba wzrosła aż o 11,5%.
Celem działań, które obecnie realizujemy, jest dalsze pobudzanie inwestycji. Oczekujemy utrzymania ich dynamicznego wzrostu w kolejnym kwartale.
W II kw. 2019 roku spodziewamy się utrzymania wzrostu PKB na poziomie powyżej 4%.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.05.2019 12:47 Maciej Chojnowski
Pierwsza publikacja:
15.05.2019 12:47 Maciej Chojnowski