W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przy MR powstanie zespół ds. zagospodarowania przestrzennego

22.01.2020

W najbliższych tygodniach przy MR zostanie powołany zespół, który zajmie się zmianami w gospodarowaniu przestrzennym. To efekt poniedziałkowego spotkania w formule „okrągłego stołu”, do którego zaprosiliśmy partnerów społecznych.

Przemawia minister Robert Nowicki.

W miniony poniedziałek, 20 stycznia 2020 r., przedstawiciele naszego resortu i przedstawiciele: administracji, samorządów terytorialnych, izb architektów, urbanistów i inżynierów rozmawiali o założeniach zmian systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. W dyskusji wzięło ok. 50 osób. 

Podczas spotkania wiceminister Robert Nowicki zaprezentował założenia reformy. 

- Zagospodarowanie to przede wszystkim kwestia jakości życia mieszkańców. Żyjąc w określonych warunkach zabudowy, powinni mieć poczucie bezpieczeństwa i komfortu – mówił Robert Nowicki, wiceminister rozwoju. 

Dyskusja z partnerami potwierdziła określone przez MR wyzwania oraz potrzebę zmiany systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Cele nowego systemu to dla nas:
stworzenie efektywnych narzędzi planowania przestrzennego;

  • zintegrowanie systemu z dokumentami strategicznymi;
  • zintegrowanie planowania na poszczególnych poziomach;
  • umożliwienie partycypacji społecznej;
  • niwelowanie konfliktów społecznych;
  • podniesienie jakości planowania w wymiarze społecznym.

Podczas poniedziałkowego spotkania zapadła decyzja o powołaniu zespołu ds. zagospodarowania przestrzennego przy MR. Będzie to organ opiniodawczy ministra. Będzie pracował nad zmianami w zagospodarowaniu przestrzennym. W skład zespołu wejdą przedstawiciele administracji i ekspertów. 

- Głównym celem prac zespołu będzie zintegrowanie planowania na poszczególnych poziomach – w skali strategii rozwoju kraju, województw, powiatów i gmin. W tym stworzenie efektywnych narzędzi ogólnych planowania przestrzennego, takich jak plan zabudowy, który ma być miejscowym aktem prawa. Chcemy umożliwić szerszy udział społeczny w planowaniu przestrzennym, bo w procesie tym należy uwzględnić wszystkie strony – podkreślił Robert Nowicki.

Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym będą przeprowadzane niezależnie od zmian w Prawie budowlanym.

Materiały

ZAŁOŻENIA REFORMY SYSTEMU PLANOWANIA I ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
PREZENTACJA​_NA​_OS​_MB​_RK.pdf 2.29MB