W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Certyfikat Association of Chartered Certified Accountants (ACCA)

Informacje dla kierownika jednostki/pracowników kadrowych:

Zasady utrzymywania kwalifikacji zawodowych

Posiadacze certyfikatu zobowiązani są do przestrzegania Kodeksu etyki zawodowej oraz wymogów w zakresie stałego podnoszenia kwalifikacji (Continuing Professional Development Compliance). Posługiwanie się certyfikatem jest możliwe tylko w okresie aktywnego członkostwa w Stowarzyszeniu Association of Chartered Certified Accountants (Stowarzyszenie Dyplomowanych Księgowych). Aby zachować możliwość posługiwania się certyfikatem ACCA konieczne jest coroczne wnoszenie opłaty członkowskiej.

Posiadacz kwalifikacji ACCA zobowiązany jest do corocznego raportowania aktywności służącej podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Niezbędne jest zgromadzenie 40 punktów CPD, w tym 21 punktów weryfikowalnych (tj. na potwierdzenie których istnieją dokumenty, certyfikaty itp.) oraz 19 punktów nieweryfikowalnych.

Członek Stowarzyszenia, który wycofał się z pracy zawodowej lub działalności gospodarczej, może wystąpić o umieszczenie go w rejestrze członków emerytowanych. Członkowie wpisani na listę członków emerytowanych nie mogą posiadać świadectwa wykonywania zawodu, z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to tych członków, którzy zostali wpisani na listę członków emerytowanych przed 1 stycznia 1998 r. i którzy posiadali świadectwo wykonywania zawodu w dniu 31 grudnia 1997 r.

Szczegółowe zasady dotyczące ustawicznego kształcenia zawodowego przedstawione zostały na stronie stowarzyszenia ACCA: https://www.accaglobal.com/gb/en/about-us/regulation/rulebook/regulations.html (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Rejestr członków Stowarzyszenia (rejestr certyfikatów)

ACCA prowadzi publicznie dostępny rejestr członków Stowarzyszenia. Rejestr dostępny jest pod adresem: https://www.accaglobal.com/gb/en/member/find-an-accountant/directory-of-member.html (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

W publicznie dostępnym rejestrze znajdują się dane członków stowarzyszenia (imię i nazwisko, podanie innych danych jest dobrowolne).

Wpis do rejestru jest dobrowolny, w związku z tym brak danych osoby w rejestrze nie oznacza, że taka osoba nie posiada certyfikatu lub aktualnych uprawnień. Rejestr może zatem nie zawierać informacji, czy dana osoba posiada aktualne uprawnienie do posługiwania się certyfikatem.

Alternatywną formą weryfikacji posiadanych uprawnień jest wystąpienie bezpośrednio do ACCA Global o potwierdzenie członkostwa i aktualnego statusu. ACCA, w przypadku otrzymania zapytania dotyczącego statusu członków i członkiń, jest zobowiązane do potwierdzenia aktualnego statusu (członek/członkini aktywna/zawieszona/brak). 

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje o kwalifikacji ACCA znajdują się na stronie: www.accaglobal.com (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Informacje o zasadach członkostwa: https://www.accaglobal.com/gb/en/member/membership.html (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Szczegółowych informacji o zasadach posługiwania się certyfikatami ACCA udziela the Association of Chartered Certified Accountants – Przedstawicielstwo w Polsce ACCA, 00-843 Warszawa, The Warsaw Hub, Rondo Daszyńskiego 2b, 26 piętro.

e-mail: kontakt@accapolska.pl

Odpowiedzialność dyscyplinarna i porządkowa

Posiadacz kwalifikacji ACCA zobowiązany jest do przestrzegania Międzynarodowego Kodeksu Etycznego dla Zawodowych Księgowych (International Code of Ethics for Professional Accountants) oraz Międzynarodowych Standardów Niezależności Zawodowej (International Independence Standards) wydanych przez International Ethics and Standards Board for Accountants (IESBA). Kodeks oraz Standardy dostępne są na stronie ACCA: https://www.accaglobal.com/lk/en/about-us/regulation/rulebook/code-of-ethics-and-conduct.html (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Szczegółowe informacje na temat zasad zgłaszania skarg na działalność członków Stowarzyszenia, w tym zakresu spraw, które mogą być przedmiotem zgłoszenia dostępne są na stronie: https://www.accaglobal.com/gb/en/footer-toolbar/contact-us/make-a-complaint-about-an-acca-member.html (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Osoba, która w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu płatności nie ureguluje wymaganych składek członkowskich, jest usuwana z rejestru członków Stowarzyszenia.

W przypadku braku potwierdzenia stałego dokształcania zawodowego osoba dysponująca kwalifikacją ACCA może zostać usunięta z rejestru członków Stowarzyszenia.

Informacje dla osób zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji ACCA: 

Wystawca certyfikatu

Association of Chartered Certified Accountants (Stowarzyszenie Dyplomowanych Księgowych) jest sukcesorem powstałego w 1904 r. London Association of Accountants (Londyńskiego Stowarzyszenia Księgowych). Stowarzyszenie jest największą międzynarodową organizacją zrzeszającą specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Organizacja liczy ponad 233 000 osób dysponujących uprawnieniami oraz 536 000 osób w trakcie procesu certyfikacji.

W Polsce reprezentowane jest przez przedstawicielstwo regionalne organizacji.

Charakterystyka certyfikatu

Certyfikat, tzw. kwalifikacja, ACCA potwierdza posiadanie wiedzy z zakresu nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem, audytu, rachunkowości zarządczej i finansowej, zarządzania ryzykiem, planowania strategicznego oraz prawa i podatków.

Aby uzyskać kwalifikację należy zdać łącznie 13 egzaminów na 3 poziomach zaawansowania. Ich tematyka uwzględnia zagadnienia z zakresu: biznesu i technologii, rachunkowości zarządczej, rachunkowości finansowej, prawa korporacyjnego i handlowego, zarządzania efektywnością, opodatkowania, raportowania finansowego, audytu i działalności zapewniającej, zarządzania finansowego. Na ostatnim poziomie obowiązkowe jest zaliczenie egzaminu z zakresu strategicznego przywództwa w biznesie oraz strategicznego raportowania w biznesie. Dodatkowo kandydat musi zdać dwa spośród puli czterech egzaminów na poziomie zaawansowanym. Ich tematyka dotyczy: zaawanasowanego zarządzania finansowego, zaawansowanego zarządzania efektywnością, zaawansowanego opodatkowania oraz zaawansowanego audytu i działań zapewniających.

Istnieje jednak możliwość zaliczenia części spośród egzaminów, w trakcie studiów, w przypadku, gdy program studiów uwzględnia wymogi uzgodnione z ACCA, a kierunek studiów jest akredytowany przez organizację.

Ponadto osoby ubiegające się o uzyskanie kwalifikacji muszą legitymować się 3-letnim doświadczeniem w dziedzinie finansów oraz zobowiązane są zaliczyć kurs uwzgledniający zagadnienia z zakresu etyki i wiedzy profesjonalnej.

Egzaminy nie są dostępne w języku polskim.

Członkostwo

Posługiwanie się certyfikatem jest możliwe tylko w okresie aktywnego członkostwa w Stowarzyszeniu.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
09.09.2022 16:11 Wojciech Jóźwicki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wojciech Jóźwicki
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Certyfikat Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) 2.0 26.02.2024 14:54 Wojciech Jóźwicki
Certyfikat Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) 1.0 09.09.2022 16:11 Wojciech Jóźwicki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}