W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Certyfikat Certified Financial Services Auditor (CFSA®) – Certyfikowany Audytor Sektora Finansowego

Informacje dla kierownika jednostki/pracowników kadrowych:

Zasady utrzymywania kwalifikacji zawodowych

Aby utrzymać aktywny certyfikat wydany przez Międzynarodowy Instytut Audytorów Wewnętrznych – The Institute of Internal Auditors (dalej: IIA) oraz się nim posługiwać w pracy zawodowej należy stale poszerzać wiedzę: ogólną, dotyczącą audytu i wykonywanej profesji oraz szczególną, związaną z posiadanym certyfikatem. Ponadto istnieje obowiązek corocznego raportowania zrealizowanych godzin stałego rozwoju zawodowego (CPE) – w terminie do końca roku. Brak raportowania  wyklucza możliwość posługiwania się certyfikatem. IIA wymaga, aby osoby certyfikowane co roku potwierdzały, że spełniły wymagania CPE określone w dokumencie Polityka w Zakresie Stałego Kształcenia Zawodowego (CPE). Zasady dotyczące corocznego raportowania różnią się w zależności od tego, czy dana osoba jest: "praktykującym" (czynnie wykonuje pracę związaną z audytem wewnętrznym lub pokrewną), "niepraktykującym" (nie wykonuje czynnie pracy związanej z audytem wewnętrznym lub pokrewnej) lub "emerytowanym" (nie jest już aktywna zawodowo) audytorem wewnętrznym.

Dla utrzymania aktywności certyfikatów zarówno osoby praktykujące, jak i niepraktykujące są zobowiązane do: 

  • Uzyskania i potwierdzenia corocznie wymaganych godzin CPE.
  • Uzyskania i potwierdzenia corocznie co najmniej dwóch godzin szkolenia z etyki. 
  • Przedstawienia informacji odnośnie przestrzegania Standardów. 
  • Potwierdzenia przestrzegania Kodeksu Etyki IIA.

Aby utrzymać możliwość posługiwania się certyfikatem CFSA®, wymagane jest potwierdzenie uzyskania odpowiednio 20 godzin CPE w przypadku osób praktykujących oraz 10 godzin w przypadku osób niepraktykujących.

Aktywność certyfikatu jest zawieszana na: „czas karencji”, tj. 12 miesięcy. W tym czasie osoba certyfikowana może złożyć raport godzin CPE bez dodatkowych wymogów czy konsekwencji. Jeżeli minie więcej niż 12 miesięcy, certyfikat pozostaje nieaktywny, dopóki jego posiadacz nie złoży raportu za ostatnie 12 miesięcy i nie dokona wyższej opłaty niż za standardowe raportowanie.

Szczegółowe zasady zdobywania i raportowania godzin CPE są opisane w "Polityce Stałego Kształcenia Zawodowego" dostępnej na stronie: https://www.iia.org.pl/certyfikacja/cpe (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym) 

Rejestr aktywnych certyfikatów

Międzynarodowy Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA prowadzi rejestr wydanych certyfikatów.

W rejestrze znajdują się tylko aktywne certyfikaty oraz dane dotyczące osoby certyfikowanej: imię i nazwisko, kraj pochodzenia, rodzaj certyfikatu i data jego uzyskania.

Wpis do rejestru jest dobrowolny, w związku z tym brak danych osoby w rejestrze nie oznacza, że taka osoba nie posiada certyfikatu.

Alternatywną formą weryfikacji posiadanych uprawnień jest przekazanie zapytania bezpośrednio do Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska (dalej: IIA Polska). Zapytanie powinno zawierać: imię i nazwisko audytora wewnętrznego, zgodę na dokonanie takiego sprawdzenia oraz, jeżeli to możliwe, numer GAN (Global Account Number) tej osoby. Ważność certyfikatu można zweryfikować również poprzez jego pobranie w formie elektronicznej z systemu CCMS (The IIA Certification Candidate Management System). W certyfikacie pobranym z systemu jest podana data jego ważności.

Adres rejestru:
https://certified.theiia.org  (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe upoważnionego przedstawiciela IIA Polska, do którego można zwracać się w celu uzyskania szczegółowych informacji o zasadach posługiwania się certyfikatami:

Pani Renata Zysiak, Kierownik Biura IIA Polska 
e-mail: office@iia.org.pl, tel. 22 110 08 13

Odpowiedzialność dyscyplinarna i porządkowa

Osoby posiadające dyplomy zawodowe IIA i kandydaci starający się o ich uzyskanie oraz członkowie Stowarzyszenia zobowiązani są do przestrzegania Kodeksu Etyki. Dokument dostępny jest pod adresem: https://www.iia.org.pl/o-nas/standardy (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Nie ma ustalonych kar lub odpowiedzialności za naruszenie Kodeksu Etyki, w tym niespełnianie wymogów w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub nieprzestrzeganie zasad etycznych.

Można natomiast zgłosić taką sprawę bezpośrednio do Międzynarodowego Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA.

Formularz zgłoszenia dostępny jest w linku: https://www.theiia.org/globalassets/documents/content/tools/ethics-case-procedures.pdf (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Informacje dla osób zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji CFSA®:

Wystawca certyfikatu

Założony w 1941 r. Instytut Audytorów Wewnętrznych (The Institute of Internal Auditors) jest najstarszą i największą na świecie organizacją zrzeszającą audytorów wewnętrznych. Skupia na całym świecie prawie 200 000 osób zrzeszonych w blisko 200 oddziałach narodowych i organizacjach afiliowanych.

W Polsce IIA jest reprezentowany przez Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska.

Charakterystyka certyfikatu

Certyfikat Certified Financial Services Auditor (Certyfikowany Audytor Sektora Finansowego) przeznaczony jest dla praktyków prowadzących audyt wewnętrzny w sektorze bankowości, ubezpieczeń i usług finansowych. Egzamin CFSA® sprawdza wiedzę kandydata na temat aktualnych praktyk audytorskich oraz znajomość zagadnień związanych z audytem wewnętrznym, ryzyka i środków zaradczych w branży usług finansowych. Egzamin składa się z jednej części. Obejmuje on tematykę audytu usług finansowych, produktów finansowych, procesów dotyczących usług finansowych oraz środowiska regulacyjnego. Ponadto kandydaci muszą wybrać jedną z trzech dziedzin egzaminu: bankowość, ubezpieczenia albo papiery wartościowe.

Certyfikat CFSA® obecnie nie jest przyznawany. Osoby posiadające aktywne uprawnienia zachowują jednak prawo do wykonywania audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych.

Członkostwo

Członkostwo w IIA lub organizacjach afiliowanych np. IIA Polska nie jest wymagane, aby przystąpić do wybranego programu certyfikacyjnego IIA. Członkostwo w IIA jest dobrowolne.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
09.09.2022 16:10 Wojciech Jóźwicki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wojciech Jóźwicki
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Certyfikat Certified Financial Services Auditor (CFSA®) – Certyfikowany Audytor Sektora Finansowego 2.0 27.02.2024 08:26 Wojciech Jóźwicki
Certyfikat Certified Financial Services Auditor (CFSA®) – Certyfikowany Audytor Sektora Finansowego 1.0 09.09.2022 16:10 Wojciech Jóźwicki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}