W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Certyfikat Chartered Financial Analyst (CFA) – Certyfikowany Analityk Finansowy

Informacje dla kierownika jednostki/pracowników kadrowych:

Zasady utrzymywania kwalifikacji zawodowych

Posiadacze certyfikatu zobowiązani są do przestrzeganie kodeksu etyki zawodowej. Istnieje wymóg corocznego potwierdzania, w formie oświadczenia, przestrzegania zasad określonych w kodeksie etyki i normach postępowania zawodowego (Code of Ethics and Standards of Professional Conduct). Posługiwanie się certyfikatem jest możliwe tylko w okresie aktywnego członkostwa w Stowarzyszeniu CFA Institute – światowej organizacji zrzeszającej profesjonalistów w zakresie finansów. Aby zachować możliwość posługiwania się certyfikatem CFA konieczne jest coroczne wnoszenie opłaty członkowskiej.

Nie istnieje wymóg corocznego raportowania aktywności służącej podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Rejestr członków Instytutu (rejestr certyfikatów)

CFA Institute prowadzi publicznie dostępny rejestr posiadaczy certyfikatu CFA. Rejestr dostępny jest pod adresem: https://directory.cfainstitute.org (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

W publicznie dostępnym rejestrze znajdują się dane członków stowarzyszenia (imię i nazwisko, data przyznania certyfikatu oraz dane lokalizacyjne – kraj, miejscowość).

Ponadto Instytut prowadzi rejestr podmiotów objętych sankcjami dyscyplinarnymi: https://www.cfainstitute.org/en/ethics-standards/conduct/sanctions (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Alternatywną formą weryfikacji posiadanych uprawnień jest wystąpienie bezpośrednio do CFA Institute o potwierdzenie członkostwa i aktualnego statusu. Dane kontaktowe: e-mail: info@cfainstitute.org 

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje o programie CFA znajdują się na stronie: https://www.cfainstitute.org/en/programs/cfa (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Kontakt do CFA Society Poland, reprezentującego CFA Institute w Polsce oraz krajach bałtyckich:

e-mail: office@cfa.com.pl, tel. +48 798 068 138

Odpowiedzialność dyscyplinarna i porządkowa

Wszyscy członkowie CFA Institute oraz kandydaci w Programie CFA® muszą przestrzegać Kodeksu i Standardów praktyki zawodowej. Skutkiem naruszenia Kodeksu i Standardów może być postępowanie dyscyplinarne przed CFA Institute. Kara może polegać na odebraniu: uprawnień członkowskich, możliwości udziału w Programie CFA® oraz prawa do korzystania z tytułu CFA®.
Posiadacz certyfikatu może być objęty sankcjami dyscyplinarnymi:

  • prywatną naganą – jest to pisemne upomnienie, które obejmuje tylko postępowanie, dane o ukaraniu nie są ujawniane osobom trzecim;
  • wotum nieufności – pisemne upomnienie, które obejmuje postępowanie i może być ujawniane osobom trzecim, na żądanie;
  • zawieszenie członkostwa w CFA Institute i stowarzyszeniach krajowych na czas określony;
  • zawieszenie prawa do używania tytułu CFA, na czas określony;
  • unieważnienie członkostwa – osoba nie może posługiwać się tytułem CFA;
  • zawieszenie końcowe;
  • zawieszenie uczestnictwa w programie CFA;
  • zakaz uczestnictwa w programie CFA. 

Kodeks etyczny i standardy praktyki zawodowej są dostępne na stronie CFA Institute pod adresem: https://www.cfainstitute.org/ethics-standards/codes/code-of-ethics-and-standards-of-professional-conduct (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Szczegółowe informacje na temat zasad zgłaszania skarg na działalność członków Stowarzyszenia, w tym zakresu spraw, które mogą być przedmiotem zgłoszenia dostępne są na stronie: https://www.cfainstitute.org/en/ethics-standards/conduct/report-misconduct (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Informacje dla osób zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji CFA Institute:

Wystawca certyfikatu

CFA Institute to amerykańska organizacja pozarządowa zrzeszająca profesjonalistów w zakresie finansów, skupia 191 tys. przedstawicieli branży finansowej. Instytut działa od ponad 60 lat. Powstał z przekształcenia organizacji AMIR (Association for Investment Management and Research). Instytut zajmuje się promowaniem najwyższych standardów w zakresie etyki, edukacji i kwalifikacji zawodowych wśród analityków finansowych. Tytuł Chartered Financial Analyst, w skrócie CFA, przyznawany jest od 1963 roku.

W Polsce organizacja reprezentowana jest przez lokalne stowarzyszenie CFA Society Poland.

Charakterystyka certyfikatu

Tytuł Chartered Financial Analyst® jest międzynarodowym certyfikatem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji z zakresu zarządzania inwestycjami oraz przestrzegania norm etycznych ustanowionych przez organizację.

Egzamin składa się z trzech etapów. W ciągu roku kandydat może przystąpić wyłącznie do jednego etapu egzaminu. Zakres egzaminów uwzględnia następujące obszary tematyczne: standardy w obszarze etyki i profesjonalizm w zawodzie finansisty, metody ilościowe, ekonomię, raportowanie i analizę finansową, finanse korporacyjne, inwestycje kapitałowe, dochód stały, instrumenty pochodne, inwestycje alternatywne i zarządzanie portfelem.

Osoba ubiegająca się o uzyskanie certyfikatu musi posiadać licencjat (studia I stopnia bądź odpowiednik tych studiów) albo być na ostatnim roku studiów licencjackich i/lub w innym przypadku posiadać 4000 godzin doświadczenia zawodowego (w przypadku modelu mieszanego jeden rok studiów liczy się jako 1000 godzin), które nie musi dotyczyć zarządzania inwestycjami.

Dodatkowo, aby móc posługiwać się tytułem CFA, wymagane jest posiadanie co najmniej 4 000 godzin doświadczenia zawodowego, uzyskanego w ciągu 3 lat, z zakresu podejmowania decyzji inwestycyjnych lub związanego z wytwarzaniem produktów inwestycyjnych. Od osób chcących posługiwać się certyfikatem wymagane jest również przedstawienie referencji.

Egzaminy nie są dostępne w języku polskim.

Członkostwo

Posługiwanie się certyfikatem jest możliwe tylko w okresie aktywnego członkostwa w CFA Institute. Zrzeszenie w lokalnym oddziale organizacji jest dobrowolne.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
09.09.2022 16:11 Wojciech Jóźwicki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wojciech Jóźwicki
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Certyfikat Chartered Financial Analyst (CFA) – Certyfikowany Analityk Finansowy 2.0 26.02.2024 14:51 Wojciech Jóźwicki
Certyfikat Chartered Financial Analyst (CFA) – Certyfikowany Analityk Finansowy 1.0 09.09.2022 16:11 Wojciech Jóźwicki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}