W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Egzamin na audytora wewnętrznego złożony przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Ministra Finansów, w latach 2003-2006

Informacje dla kierownika jednostki/pracowników kadrowych

Zasady utrzymywania kwalifikacji zawodowych

Osoby, które w latach 2003-2006 zdały z wynikiem pozytywnym egzamin przed Komisją Egzaminacyjną i prowadzą na tej podstawie audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych nie są zobowiązane do raportowania do Ministerstwa Finansów aktywności służącej podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Uprawnienia do wykonywania audytu wewnętrznego nie są ograniczone czasowo.

Odpowiedzialność dyscyplinarna i porządkowa

Przepisy ustawy o finansach publicznych oraz akty wykonawcze do tej  ustawy nie przewidują szczególnych zasad w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej i porządkowej osób, które w latach 2003-2006 zdały z wynikiem pozytywnym egzamin przed Komisją Egzaminacyjną. Charakter i zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej audytorów wewnętrznych w jednostkach sektora finansów publicznych, regulują poszczególne pragmatyki służbowe. Natomiast zasady odpowiedzialności porządkowej uregulowano w przepisach prawa pracy.

Lista osób posiadających zaświadczenie o złożeniu egzaminu na audytora wewnętrznego z wynikiem pozytywnym

Ministerstwo Finansów nie prowadzi powszechnie dostępnego wykazu osób, które w latach
2003-2006 zdały z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy.

Natomiast listy osób posiadających zaświadczenie o złożeniu egzaminu na audytora wewnętrznego z wynikiem pozytywnym zamieszczane były w komunikatach Ministra Finansów publikowanych w Dziennikach Urzędowych Ministra Finansów w latach 2004-2006. Komunikaty dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/finanse/wykaz-osob-posiadajacych-zaswiadczenie-o-zlozeniu-egzaminu-na-audytora-wewnetrznego-z-wynikiem-pozytywnym

Uwaga: Publikowane w drodze komunikatu informacje mogą nie uwzględniać aktualnych danych osobowych osób posiadających uprawnienia. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których osoba dokonała zmiany nazwiska m.in. w związku z zawarciem związku małżeńskiego lub rozwodem. W przypadku wątpliwości czy dana osoba posiada uprawnienia zalecamy wystąpienie bezpośrednio do Ministerstwa Finansów, o potwierdzenie czy dana osoba znajduje się na liście osób, które zdały z wynikiem pozytywnym egzamin lub zwrócenie się bezpośrednio do osoby, która zdała egzamin.

Dane kontaktowe:
e-mail: koordynacjaAW@mf.gov.pl
Osoby, które zdały egzamin z wynikiem pozytywnym otrzymywały zaświadczenia, zawierające. następujące informacje:

  • numer zaświadczenia;
  • imię i nazwisko;
  • datę urodzenia;
  • miejsce urodzenia;
  • datę zdania egzaminu ustnego;
  • miejsce i datę wydania zaświadczenia.

Dodatkowe informacje

Szczegółowych informacji o uprawnieniach do prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych udziela Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów.

Dane kontaktowe:
Ministerstwo Finansów
Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
tel.: +48 (22) 694 42 42 
fax: +48 (22) 694 47 41
e-mail: sekretariat.DWR@mf.gov.pl
koordynacjaAW@mf.gov.pl


Informacje o egzaminie państwowym

Zgodnie z art. 286 ust. 1 pkt 5 lit. b) obecnie obowiązującej ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych audytorem wewnętrznym może być, osoba, która złożyła, w latach 2003-2006, z wynikiem pozytywnym egzamin na audytora wewnętrznego przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Ministra Finansów. Egzaminy państwowe zostały zniesione na mocy ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2006 Nr 249, poz. 1832) od dnia 1 stycznia 2007 r.

Zakres i charakterystyka egzaminu

Egzamin przeprowadzany przed Komisją Egzaminacyjną miał na celu sprawdzenie praktycznego i teoretycznego przygotowania kandydata na audytora wewnętrznego. Egzamin obejmował zagadnienia z zakresu metodyki przeprowadzenia audytu, standardów audytu, administracji publicznej, finansów publicznych, mikroekonomii oraz szacowania ryzyka. Egzamin składał się z części pisemnej i ustnej. Szczegółowy zakres tematów egzaminu oraz wykaz literatury niezbędnej osobom przygotowującym się do przystąpienia do egzaminu na audytora wewnętrznego publikowany był w formie Komunikatu Ministra Finansów.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
09.09.2022 16:11 Wojciech Jóźwicki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wojciech Jóźwicki
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Egzamin na audytora wewnętrznego złożony przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Ministra Finansów, w latach 2003-2006 1.0 09.09.2022 16:11 Wojciech Jóźwicki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}