W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowa Strategia Edukacji Finansowej

Projekt Krajowej Strategii Edukacji Finansowej

Ministerstwo Finansów prezentuje projekt dokumentu „Krajowa Strategia Edukacji Finansowej. Polityka na rzecz rozwijania kompetencji finansowych” (Strategia). Został on opracowany jako polityka publiczna w rozumieniu art. 5 pkt 7b ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2023 r. poz. 1259, z późn. zm.).

Strategia jest wynikiem realizacji projektu „Opracowanie krajowej strategii edukacji finansowej” realizowanego ze środków Instrumentu Wsparcia Technicznego Unii Europejskiej. W projekt zaangażowanych było bezpośrednio 9 instytucji reprezentowanych w Radzie Edukacji Finansowej: Ministerstwo Finansów (koordynujące projekt), Ministerstwo Edukacji Narodowej, Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz Rzecznik Finansowy. Eksperci krajowi byli wspierani merytorycznie przez ekspertów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Ponadto w proces opracowania projektu Strategii zaangażowane były najważniejsze podmioty działające na rzecz edukacji finansowej w Polsce, w tym nie tylko instytucje publiczne, ale również przedstawiciele sektora finansowego i środowiska naukowego, a przede wszystkim organizacji pozarządowych.

Projekt opracowania propozycji Strategii realizowany był od października 2021 r. do kwietnia 2023 r., a jego efektami są raport „Znajomość zagadnień finansowych w Polsce: Znaczenie, dane i oferta edukacyjna” i propozycja „Krajowej Strategii Edukacji Finansowej dla Polski” (dostępne tutaj). Prezentowany poniżej projekt dokumentu, w stosunku do propozycji przygotowanej w ramach projektu finansowanego ze środków UE, zawiera niezbędne aktualizacje, poprawki redakcyjne oraz drobne zmiany dostosowujące do obowiązujących przepisów.

Celem Strategii jest wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na podniesienie kompetencji finansowych mieszkańców Polski, tak aby mogli zwiększyć swoją odporność na ewentualne problemy finansowe oraz poprawić swój dobrostan finansowy.

Projekt Strategii jest wynikiem prac wielu ekspertów z kraju i z zagranicy. Łączy on najlepsze światowe rozwiązania i dobre praktyki w zakresie edukacji finansowej ze szczegółowo zdiagnozowanymi potrzebami naszego społeczeństwa w tym obszarze. Wdrożenie Strategii ma za zadanie usunięcie luk i pokonanie wyzwań w obszarze edukacji finansowej zidentyfikowanych w ramach działań przygotowawczych do jej opracowania. Ma ona na celu również zintegrowanie istotnych dla edukacji finansowej interesariuszy i wypracowanie jednolitego rozumienia znaczenia edukacji finansowej.

Strategia określa ogólne ramy w zakresie edukacji finansowej na lata 2024 - 2030. Wyznacza strategiczne kierunki działań w obszarze edukacji finansowej, które mają przynieść korzyści całemu społeczeństwu. Załączony projekt zawiera również pierwszy plan jej wdrażania opisujący działania, które w latach 2024 – 2026 będą wspierać realizację kluczowych priorytetów. Plan wdrażania wskazuje też grupy docelowe, które wymagają pilnego wsparcia w zakresie edukacji finansowej.

Sposób realizacji Strategii uwzględnia już istniejące ciała (np. Rada Edukacji Finansowej) oraz modele współdziałania w obszarze edukacji finansowej. Zakłada szeroką współpracę instytucji publicznych, podmiotów prywatnych rynku finansowego, organizacji pozarządowych i uczelni. Punktem odniesienia w monitorowaniu realizacji działań będzie zaproponowany zestaw wskaźników obrazujących oczekiwane rezultaty realizacji Strategii.

Projekt dokumentu realizuje cele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), która uznaje za ważne budowanie kultury oszczędzania i rozumienia korzyści płynących z długoterminowego inwestowania. Realizuje również rekomendacje zawarte w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK). Jednym z celów SRRK jest zwiększenie udziału inwestorów detalicznych w rynku kapitałowym, pobudzanie zainteresowania inwestycjami długoterminowymi oraz poprawianie znajomości zagadnień finansowych wśród mieszkańców Polski. Przyjęcie Strategii jest istotne nie tylko ze względu na wypełnienie rekomendacji SOR i SRRK. Odpowiada ona przede wszystkim na potrzeby mieszkańców Polski w zakresie poprawy kompetencji finansowych. Przyjmując ją, Polska dołączy do ponad 60 krajów świata, które realizują już własne ogólnokrajowe strategie na rzecz edukacji finansowej.

Przyjęcie Strategii może być również ważnym i kluczowym wkładem wszystkich zaangażowanych w jej powstanie podmiotów w działania związane z ustanowieniem, decyzją Senat RP, roku 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej (ree2024.pl).

W związku z powyższym zachęcamy do zapoznania się z poniższym projektem. W przypadku chęci podzielenia się opinią lub uwagami prosimy o kontakt na adres mailowy monika.wojciechowska@mf.gov.pl do 17 marca 2024 r.

Materiały

Projekt dokumentu „Krajowa Strategia Edukacji Finansowej. Polityka na rzecz rozwijania kompetencji finansowych”
projekt​_-​_Krajowa​_Strategia​_Edukacji​_Finansowej​_Polityka​_na​_rzecz​_rozwijania​_kompetencji​_finansowych.docx 0.39MB
{"register":{"columns":[]}}