W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz do danych GUS – inflacja w lipcu 2020 r.

Według danych GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w lipcu 2020 r. były o 0,2% niższe w ujęciu miesiąc do miesiąca. Z kolei wobec poziomu z lipca 2019 r ceny wzrosły o 3%, przy czym wzrost cen towarów wyniósł 1,5%, a usług - 7,3%.

W lipcu br. (w ujęciu rocznym) kolejny miesiąc z rzędu wyhamował spadek cen paliw do prywatnych środków transportu – do 16,1% wobec spadku o 19,3% w czerwcu i o 23,4% w maju. W rezultacie spowolnił także spadek cen transportu i wyniósł 8,5% (r/r). Lipiec był miesiącem, w którym obserwowaliśmy także znaczące spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 3,9% wobec 5,7% w czerwcu i 6,2% w maju. Ceny nośników energii wzrosły o 4,5%, czyli wolniej niż w czerwcu (5,1%), nadal duży wpływ w tej kategorii ma wzrost cen energii elektrycznej, który wyniósł 11,7%

W porównaniu z czerwcem br. obserwowano wzrost cen usług o 0,6% i spadek cen towarów o 0,5%. Największy wpływ na taki wynik miał spadek cen żywności o 1,6% oraz sezonowy spadek cen odzieży i obuwia o 2,3%. Wolniej niż przed miesiącem wzrosły ceny paliw (o 2,3% wobec 5,4% w czerwcu) oraz ceny transportu (o 1,1% wobec 3,3%). Natomiast ceny nośników energii spadły o 0,6%.

W ocenie MR w sierpniu inflacja nieznacznie przekroczy 3% w ujęciu rocznym, wolniej powinny rosnąć ceny żywności, a spadek cen transportu powinien być mniejszy. W ujęciu miesięcznym ceny będą nieco niższe niż w lipcu (o 0,1%) – oczekujemy niższego tempa spadku cen żywności oraz odzieży i obuwia oraz wolniejszego wzrostu cen paliw.

{"register":{"columns":[]}}