W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Perspektywy ściślejszej współpracy turystycznej Grecji i Polski – to temat spotkania ministra Andrzeja Guta-Mostowego z ministrem ds. Turystyki Harry‘m Theoharis‘em

07.05.2021

Wzmacnianie współpracy turystycznej, procedury bezpieczeństwa podróżnych, wymiana turystyczna w nadchodzącym sezonie oraz możliwości jej zdynamizowania - to główne wątki rozmowy ministrów ds. turystyki obu państw.

rozmowa przy stole ministrów ds. turystyki Polski i Grecji

Grecja od lat jest liderem na polskim rynku pod kątem turystyki wyjazdowej. 
Turystyka przyjazdowa jest ważna dla MRPiT - Polska ma wiele atrakcji turystycznych do zaproponowania zagranicznym turystom. 

Grecja cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich turystów, jest jednym z najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków 

– podkreślił sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy.

Wymiana turystyczna pomiędzy Polską a Grecją charakteryzuje się jednak znacznymi dysproporcjami pomiędzy wielkością wyjazdów i przyjazdów. 
W 2019 r. Grecję odwiedziło ponad 850 tys. Polaków (dane UNWTO), z czego wizyty te w przeważającej części miały charakter turystyczny i stanowiły 2,72% wszystkich przyjazdów do Grecji ogółem. 

Mam nadzieję, że Grecy chętniej  będą wybierać Polskę jako cel swojej podróży. Liczę na to, że względnie bliskie położenie, wysoki poziom usług, dobre relacje cen – będą wpływać na podejmowanie decyzji o przyjeździe do nas.

Jesteśmy zainteresowani  wzmożeniem liczby przyjazdów turystycznych do Polski 

– dodał wiceminister Gut-Mostowy.

Pandemia wpłynęła destrukcyjnie na światową turystykę, dlatego potrzebna jest ściślejsza współpraca między państwami w opracowywaniu protokołów bezpiecznego podróżowania.
Polska bierze czynny udział w procesie tworzenia sytemu wzajemnie uznawanych certyfikatów szczepień. Zgodnie z zaleceniami w zakresie certyfikatów dla celów medycznych, system ten ma być oparty o ramy zaufania (Trust Framework), które umożliwią transgraniczne funkcjonowanie usługi i wymianę danych. 

Obecnie współpraca w dziedzinie turystyki pomiędzy Polską a Grecją jest realizowana głównie w ramach bezpośrednich kontaktów podmiotów turystycznych działających na obu rynkach.

Ministerstwo Turystyki Grecji i Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna

Ministerstwo Turystyki Grecji jest odpowiedzialne za tworzenie i rozwój polityki turystycznej w kraju. Współpracuje z intytucjami turystycznymi takimi jak Stowarzyszenie Greckich Przedsiębiorstw Turystycznych i Instytut Badawczy Turystyki. 

Wdrażaniem strategii marketingowej zajmuje się Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna (GNTO), która posiada swoje stałe przedstawicielstwo w Warszawie zajmujące się promocją na rynku polskim, czeskim oraz słowackim.

W ubiegłym roku Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna działająca pod Ministerstwem Turystyki Grecji została uznana za najlepszą organizację turystyczną na świecie w plebiscycie World Travel Awards.

W spotkaniu udział wzięła grecka delegacja w składzie: 

  • Pan Minister Harry Theoharis, 
  • Pan Michail Efstratios C. Daratzikis, Ambasador Grecji w Polsce
  • Pan Dimitris Skouta, Doradca Dyplomatyczny Ministra, Szef Biura 
  • Pani Nikoletta Nikolopoulou, Dyrektor Biura Greckiej Organizacji Turystycznej w Warszawie 
  • Pani Marina Bekiari,  Szefowa Biura Prasowego Ministra,
  • Pan Georgios Kyriakopoulos, I Radca Ambasady, Z-ca Ambasadora. 
{"register":{"columns":[]}}