W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Gowin o planie działań na okres 28.11-18.01 – trudny, ale realistyczny, a przede wszystkim przewidywalny

21.11.2020

Rząd zdecydował się na otwarcie całego sektora handlowego – to odważny ruch. Plan działań na okres od 28 listopada do 18 stycznia jest trudny, ale bardzo dobrze przemyślany i realistyczny – mówił dziś o planie dot. odmrażania gospodarki i ograniczania epidemii wicepremier Jarosław Gowin. Szef MRPiT wziął udział we, wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, konferencji prasowej w KPRM.

Od lewej: wicepremier Jarosław Gowin i premier Mateusz Morawiecki, w tle slajd z 10 instrumentami dla firm.
  • Rząd zdecydował się na otwarcie całego sektora handlowego.
  • Wicepremier Jarosław Gowin: Plan działań na okres od 28 listopada do 18 stycznia jest trudny, ale bardzo dobrze przemyślany i realistyczny

Premier Gowin przypomniał, że przedstawiciele biznesu apelowali o przewidywalny plan działań.

– Taki plan został dziś przez premiera Morawieckiego przedstawiony – wskazał.

Zgodnie z planem na okres 28 listopada – 18 stycznia, m.in. od przyszłej soboty mają być otwarte placówki handlowe – w tym galerie handlowe i sklepy meblowe – przy zachowaniu najwyższych reżimów sanitarnych. Pozostałe obostrzenia pozostaną utrzymane do 27 grudnia. Ferie zimowe we wszystkich województwach odbędą się natomiast między 4 a 17 stycznia, po to, by przerwać łańcuch zakażeń.

– To jest plan trudny, a jego powodzenie wymaga solidarności i ogromnej dyscypliny każdego z nas. Stawką w tej walce jest jednak ludzkie życie, zdrowie każdego z nas, ale także los polskich firm, setek tysięcy, milionów miejsc pracy – podkreślił minister rozwoju, pracy i technologii.

Szef MRPiT przypomniał, że przedwczoraj Sejm uchwalił tarczę branżową, którą w przyszłym tygodniu zajmie się Senat. – Przygotowujemy kolejne bardzo daleko idące rozwiązania – negocjujemy je z Komisją Europejską. To m.in. wieloletnie kredyty inwestycyjne, gwarantowane przez BGK, czy możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych w działalności firm dotkniętych obostrzeniami. I cały szereg innych rozwiązań dla branż najdotkliwiej dotkniętych w obecnej sytuacji, takich jak turystyka, hotelarstwo, branża kulturalna czy fitness – poinformował.

Podziękował również przedstawicielom pracodawców, a także związków zawodowych, całej Rady Dialogu Społecznego za współpracę przy zwalczaniu skutków pandemii. Zapewnił też, że MRPiT jest do dyspozycji tak świata biznesu, jak i świata pracowników. – Wszystkie kolejne kroki będą zapowiadane z wyprzedzeniem i będą efektem bardzo szerokiego dialogu – zapowiedział.

I zadeklarował: – O każde miejsce pracy i każdą firmę walczymy. Rząd dołoży wszelkich starań, by uratować jak najwięcej miejsc pracy i przedsiębiorstw. Ale ogromna odpowiedzialność spoczywa na każdym z nas. – W tym roku święta powinny mieć kameralny charakter. Powinniśmy spędzić je w gronie domowników. Od tego, jak zdamy ten test, zależy to, ile osób przeżyje, ile uniknie uszczerbku na zdrowiu, ile firm przetrwa, i wreszcie, ile miejsc pracy uda się uratować – zwrócił się do Polaków.

– To wszystko daje nam szansę na to, że krok po kroku będziemy wyprowadzać gospodarkę na prostą – konkludował wicepremier Jarosław Gowin.