W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Gowin: wolny rynek, mniejsze podatki i brak interwencjonizmu gwarancją wyższego poziomu życia Polaków

18.02.2021

Wierzę w wolny rynek i w to, że, im niższe podatki i im mniej interwencjonizmu państwowego, tym wyższy będzie poziom życia obywateli w dłuższej perspektywie – mówi wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin w wywiadzie dla Polityka Insight. Zapowiedział, że jednym z kluczowych celów jego działania jest odbudowa zaufania przedsiębiorców do państwa, m.in. poprzez stworzenie stabilności warunków ich działania. Służyć temu ma przygotowywana przez MRPiT Tarcza Prawna.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin siedzący przy stole, z tyły za jego plecami banner Polityka Insight

Wicepremier był gościem dorocznej konferencji "Ryzyka i Trendy" organizowanej przez Politykę Insight. Przedstawił na niej swój plan odbudowy polskiej gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19 w kontekście nowej polityki przemysłowej, wzrostu eksportu, innowacyjności i inwestycji.

Mam wrażenie, że niemal cała polska klasa polityczna przesuwa się w kierunku interwencjonizmu państwowego. A ja wierzę w wolny rynek, w idee Adama Smitha i Friedrich von Hayeka 

– ocenił minister Gowin.

Uważam, że im więcej spontaniczności w gospodarce, im niższe podatki i im mniej interwencjonizmu państwowego, tym wyższy będzie poziom życia obywateli w dłuższej perspektywie

– podkreślił.

Zaznaczył, że z powodu pandemii COVID-19 jeszcze przez jakiś czas interwencjonizm państwowy będzie niezbędny. 

Ale ja to traktuję jako stan przejściowy, a nie jako pożądane optimum

– stwierdził.

Wicepremier o "Nowym Ładzie": mam nadzieję, że jego elementem będzie Nowa Polityka Przemysłowa

Wicepremier poinformował, że wkładem MRPiT w przygotowywany przez rząd "Nowy Ład" jest projekt ustawy  wprowadzający rodzaj stałej subwencji rozwojowej lub inwestycyjnej dla samorządów, a także pakiet mieszkaniowy. "Mam nadzieję, że elementem +Nowego Ładu+ stanie się także przygotowywana przez mój resort Nowa Polityka Przemysłowa" – podkreślił wicepremier Gowin.

Poinformował, że efektem konsultacji z biznesem w sprawie przygotowywanej przez MRPiT Białej Księgi dotyczącej m.in. usuwania barier utrudniających rozwój przemysłu jest postulat skrócenia łańcucha dostaw.

"Jeśli jestem zwolennikiem oddolnego ładu w gospodarce i wolnego rynku, to znaczy, że ufam przedsiębiorcom. I to w ich głosy chcemy się wsłuchać, żeby w drugim etapie zbudować konkretne instrumenty wsparcia dla branż, które są najbardziej produktywne, a przede wszystkim najbardziej eksportowe. Bo polska gospodarka będzie się rozwijać tym szybciej, im więcej będziemy eksportować" – podkreślił wicepremier.

Wicepremier Gowin: musimy zwiększyć innowacyjność tradycyjnych polskich branż

Szef MRPiT opowiedział się za unowocześnianiem silnych polskich branż eksportowych. "Zamierzam włożyć sporo wysiłku, żeby tradycyjnym branżom, meblarskiej, rolno-spożywczej, czy transportowej, dać impuls do zwiększenia innowacyjności i efektywności" – zapowiedział.

Wicepremier jest zwolennikiem wzmacniania firm. "Prawdziwy szybki wzrost mogą zapewnić firmy prywatne. Ale przede wszystkim te średnie i duże – tam widzę największy potencjał wzrostu produktywności" – ocenił. Zapowiedział wzrost inwestycji. "Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę, chcę do nas ściągnąć jak najwięcej inwestycji. Nie byle jakich, tylko takich, które stanowią nową jakość i stwarzają jak najwięcej dobrze płatnych miejsc pracy" – zadeklarował.

Tarcza Prawna, aby odbudować zaufanie przedsiębiorców do państwa

Zdaniem wicepremiera kluczem do wzrostu inwestycji polskich firm jest wzrost zaufania przedsiębiorców do państwa. "Dlatego jednym z moich kluczowych celów jest odbudowa tego zaufania. Drugą istotną rzeczą jest też zbudowanie u przedsiębiorców poczucia, że państwo gwarantuje im stabilność warunków" – stwierdził.

Stąd szef MRPiT zapowiedział wysiłki na rzecz ograniczenia liczby przepisów i ich uproszczenia oraz wyłączenia ich spod arbitralnych interpretacji urzędów państwowych. "Mówiąc krótko, chcę otoczyć biznes tym, co nazwałem tarczą prawną. Tego polskiemu biznesowi brakuje bardziej, niż zastrzyku finansowego" – ocenił.

Polityka Insight – Ryzyka i Trendy 2021

”Ryzyka i Trendy” to flagowa konferencja Polityki Insight, odbywająca się na początku każdego roku. 300 liderów biznesu,  polityków i ekspertów z zagranicy spotykają się na dyskusji o strategicznych szansach i aktualnych wyzwaniach dla gospodarki i polityki. Każda sesja kończy się rozmową z uczestnikami konferencji. 

Tegorocznymi gośćmi "Ryzyka i Trendy 2021" byli, oprócz wicepremiera Jarosława Gowina także m.in.  wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Frans Timmermans, minister zdrowia Adam Niedzielski, minister do Spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański oraz przewodniczący Centre for Liberal Strategies Ivan Krystev. 

Całość wywiadu udzielonego przez wicepremiera Jarosława Gowina można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/GKflnwly2HU

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}