W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcelerator NATO DIANA w Krakowie

15.03.2024

Krakowski Park Technologiczny i Akademia Górniczo-Hutnicza utworzyły pierwszy w Polsce akcelerator innowacji obronnych NATO. Będzie realizował programy akceleracji rozwiązań technologicznych do zapewnienia bezpieczeństwa i wzmocnienia obronności członków NATO (tzw. technologii podwójnego zastosowania, ang. dual-use).

flaga NATO

AGH zapewni akcelerację technologiczną oraz dostęp do laboratoriów i infrastruktury badawczej. Natomiast KPT będzie wspierał rozwój nowych przedsięwzięć przede wszystkim od strony biznesowej. Połączenie potencjału obu silnych instytucji zajmujących się komercjalizacją nowych technologii sprawiło, że Polska znalazła się na akceleracyjnej mapie NATO DIANA.

Akcelerator będzie działał w ramach programu “Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA)”.

 

Program akceleracyjny DIANA

DIANA poprzez program akceleracyjny i sieć ośrodków testowych, łączy start-upy m.in. z użytkownikami końcowymi i naukowcami w celu rozwijania produktów i usług z obszaru zaawansowanych technologii (tzw. deep-tech) charakteryzujących się potencjałem podwójnego zastosowania. Program akceleracyjny DIANA ma na celu wsparcie przedsiębiorstw, w tym w szczególności start-upów, w zdobywaniu umiejętności i wiedzy pozwalających na poruszanie się w świecie zaawansowanych technologii i innowacji dual-use. DIANA współpracuje z ponad 20 akceleratorami z całego NATO.

 

Rola MRiT

Ministerstwo Rozwoju i Technologii współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej i Polskim Funduszem Rozwoju w celu stworzenia środowiska i opracowania narzędzi sprzyjających rozwojowi technologii podwójnego zastosowania. Realizowane działania (nowe rozwiązania systemowe i projekty pilotażowe) mają przyczynić się do zwiększenia zastosowania nowoczesnych technologii jednocześnie w sektorze obronnym i cywilnym, co będzie miało wpływ zarówno na polskie bezpieczeństwo, jak i rozwój gospodarczy.

 

{"register":{"columns":[]}}