W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chronimy miejsca pracy. Tymczasowy zarząd przymusowy w spółkach Boerner

25.07.2023

Kolejna decyzja ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy o wprowadzeniu tymczasowego zarządu przymusowego do firm powiązanych z Rosjanami. Tym razem dotyczy ona spółek Boerner Insulation sp. z o.o. oraz Boerner Service sp. z o.o.

W tle męska dłoń trzymająca świecącą żarówkę, na pierwszym planie świetliste punkty i linie, symbolizujące pomysły, powiązania.

Oba przedsiębiorstwa zostały wpisane na listę sankcyjną ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Boerner Insulation sp. z o.o. to producent budowlanych materiałów izolacyjnych, głównie wełny mineralnej. Zatrudnia w swoim zakładzie ok. 200 osób. Z kolei Boerner Service sp. z o.o. zajmuje się głównie sprzedażą budowalnych materiałów izolacyjnych. Warszawska firma zatrudnia ok. 50 osób.

Jesteśmy pierwszym krajem w Europie, który wprowadził instytucję tymczasowego zarządu przymusowego. Dziś podjąłem kolejną decyzję o jego wprowadzeniu. Tym razem są to spółki z branży budowlanej, zatrudniające ok. 250 osób. Odblokowujemy możliwość ich działania, zapewniamy warunki do prowadzenia biznesu, a tym samym do utrzymania miejsc pracy

– podkreśla minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Nie zatrzymujemy się w procesie blokowania rosyjskich wpływów i rosyjskiego kapitału

– dodaje szef MRiT.

Kiedy można wprowadzić tymczasowy zarząd przymusowy

Tymczasowy zarząd przymusowy może wprowadzić minister rozwoju i technologii do firmy wpisanej na listę sankcyjną ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wtedy, gdy jest to niezbędne do zapewniania jej działania z uwagi na konieczność utrzymania miejsc prac, świadczenia usług dla społeczeństwa lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym. Środek ten można zastosować też wtedy, gdy chodzi o ochronę interesu ekonomicznego państwa.

11 października 2022 r. zarząd tymczasowy został wprowadzony do Novatek. Niecały miesiąc później – 4 listopada 2022 r., do PAO Gazprom. 11 lipca 2023 r. minister rozwoju i technologii wprowadził tymczasowy zarząd przymusowy do 3 firm należących do Wiaczesława Kantora. Poprzez spółki Norica Holding S.à.r.l. z siedzibą w Luksemburgu, Opansa Enterprises Limited i Rainbee Holdings Limited z siedzibami na Cyprze, ten rosyjski oligarcha kontroluje 19,82 proc. akcji Grupy Azoty S.A.

{"register":{"columns":[]}}