W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata o wyzwaniach stojących przed polską gospodarką na Impact’21

28.10.2021

Przemiany cyfrowe w gospodarce, przemysł 4.0, rozwój zielonej energii i rozbudowa inteligentnych miast – to tematy dyskusji, w których uczestniczyli wiceministrowie rozwoju i technologii – Olga Semeniuk, Marek Niedużak, Artur Soboń i Piotr Uściński podczas jesiennej edycji Impact’21, która odbyła się w Poznaniu w dniach 27-28 października.

Wiceminister Marek Niedużak na Impacie w trakcie dyskusji

Przez dwa dni ponad 400 prelegentów ze świata polityki, biznesu i nauki z premierem Mateuszem Morawieckim oraz członkami rządu na czele dyskutowało w stolicy Wielkopolski o globalnych trendach i wyzwaniach w gospodarce.

Pierwszym z przedstawicieli MRiT, uczestniczącym w debatach Impact’21, był wiceminister Marek Niedużak.  Odpowiedzialny w resorcie rozwoju i technologii za otoczenie prawne biznesu w Polsce wiceszef MRiT przedstawił spojrzenie na postępującą rewolucję przemysłową .

Polski przemysł rośnie już 16. miesiąc z rzędu. W okresie styczeń- wrzesień 2021  produkcja sprzedana była o 15 proc. wyższa niż rok wcześniej

– podkreślił wiceminister Niedużak.

Zdaniem wiceministra Niedużaka głównym wyzwaniem dla przemysłu w najbliższych latach jest konieczność transformacji energetycznej i przyspieszenie cyfryzacji, w tym robotyzacji.

Właśnie dlatego wprowadzamy od 2022 r. jako część Polskiego Ładu ulgę na roboty przemysłowe

– dodaje wiceminister Niedużak.

Z kolei podczas dyskusji poświęconej przewadze, jaką daje cyfrowe i skuteczne e-państwo wiceminister Niedużak przywołał doświadczenie mierzenia się z pierwszą falą pandemii:

Cyfryzacja administracji pokazała skuteczność podczas pandemii COVID19. Dzięki usługom online przedsiębiorcy mogli szybko złożyć wnioski i otrzymać pomoc z tarcz antykryzysowych, na którą państwo przeznaczyło ponad 243 mld zł

– podkreślił wiceminister Niedużak.

Dlatego dążymy do tego, aby polscy przedsiębiorcy załatwiali wszelkie formalności przede wszystkim cyfrowo . Ponad połowa nowych działalności jest zakładana online

– dodaje wiceminister Niedużak.

Z kolei wiceminister Artur  Soboń podczas poznańskiego Impactu’21 mówił  o szansach związanym z energetyką wiatrową na morzu. Jego zdaniem realizacja projektów dotyczących OZE to realizacja polityki klimatycznej zapisanej w Polityce Energetycznej Państwa oraz zapewnienie bezpieczeństwa, stabilności i konkurencyjności energetycznej polskiej gospodarki.

Wiceminister Olga Semeniuk zabrała głos w dyskusji moderowanej przez Piotra Araka z PIE, autora niedawno wydanej pozycji „Pandenomia, czy  koronawirus zakończył erę neoliberalizmu”?

Wiceminister Semeniuk zwróciła uwagę, że kryzys spowodowany pandemią pokazał, że w sytuacjach trudnych zaangażowanie państwa jest niezbędne. I taką też postawę przyjął polski rząd wprowadzając różne instrumenty wsparcia przedsiębiorców.

Bezprecedensowe i szybkie wsparcie, jakie zostało udzielone w ramach tarcz podczas pandemii  pozwoliło utrzymać płynność finansową firm i  i ochronić miejsca pracy

– zaznaczyła wiceminister Semeniuk.

Głos MRiT był również reprezentowany w dyskusji dotyczącej inteligentnej urbanizacji. O tym jak budować funkcjonalne i nowoczesne  miasta w oparciu o wykorzystanie otwartych danych mówił wiceminister Piotr Uściński  .

 Jak zauważył wiceminister Uściński otwarte dane są potrzebne do rozwoju, szybkiego reagowania na dynamiczne zmiany.

Teoretycznie otwarte powinny być wszystkie dane. Zaczniemy od tych niezbędnych do analiz, także przestrzennych. Propozycje dotyczą miast jak i najmniejszych gmin

–  wskazał wiceminister Uścińśki.

Ostatnią debata związana z obszarem działania  MRiT poświęcona była wsparciu branży turystycznej  w trakcie pandemii Covid-19.  Uczestniczył  w niej wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

 Wiceszef MRiT odpowiedzialny za rozwój turystyki wskazał za najważniejsze instrumenty wsparcia branży turystycznej w kryzysie wywołanym pandemią Covid-19, które inicjowano i wypracowano w resorcie.

Polski Bon Turystyczny dał mocny impuls do wzmocnienia popytu, na czym skorzystała polska gospodarka, znacząco wpłynął też na podniesienie jakości krajowej turystyki. To program także o dużym znaczeniu społecznym,  przyjazny rodzinom, dzięki któremu więcej rodzin, a niektóre po raz pierwszy, mogło pozwolić sobie na wypoczynek i wakacyjny wyjazd z dziećmi. Bon działa również pośrednio na rzecz przedsiębiorców i ich pracowników

- podsumował wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

 

{"register":{"columns":[]}}