W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

27.01.2021

27 stycznia pracownicy urzędów pracy w całym kraju obchodzą Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Co roku minister właściwy ds. pracy spotyka się podczas konferencji z przedstawicielami publicznych służb zatrudnienia wszystkich szczebli, a także z ekspertami z dziedziny rynku pracy.

Na zdjęciu wicepremier J. Gowin, wicemin. I. Michałek, dyr. Ewa Flaszyńska

W tym roku z uwagi na stan epidemii COVID-19 spotkanie odbyło się w formie video konferencji. Tegorocznym tematem przewodnim wydarzenia był „Rynek pracy w rzeczywistości postcovidowej - perspektywa dla Polski”.

Dzisiejszą konferencją  upamiętniamy 102. rocznicę podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Działo się to  27 stycznia 1919 r. Dzisiaj obchodzimy w tym dniu święto Publicznych Służb Zatrudnienia

- powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Polski rynek pracy stosunkowo łagodnie zareagował na wynikające z pandemii  COVID-19 ograniczenia, czemu sprzyjała z jednej strony dobra kondycja gospodarki, w tym również rynku pracy, przed pojawieniem się koronawirusa, z drugiej zaś duże znaczenie miały działania, które podjął Rząd by ochronić miejsca pracy.

Priorytetem w działalności publicznych służb zatrudnienia jest obecnie wsparcie pracodawców - w szczególności ochrona istniejących miejsc pracy. Dzięki aktywnej postawie pracowników urzędów pracy i trosce o lokalny rynek pracy, mimo stanu epidemicznego,  możemy cieszyć się z niskiego poziomu bezrobocia, który na koniec 2020 r wyniósł 6,2 proc.

Dziś mogę powiedzieć, że urzędy pracy stały się w końcu urzędami PRACY, a nie urzędami od łagodzenia skutków bezrobocia. Mam jednak świadomość, że poziom bezrobocia będzie uzależniony od stanu gospodarki w ciągu najbliższych miesięcy, na który niewątpliwie będzie miała wpływ sprawność realizacji przez urzędy pracy pakietów pomocowych przygotowanych i wdrażanych przez Rząd

- podkreślił Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

I dodał:

Stajemy przed nowym wyzwaniem, jakim jest konieczność przywrócenia polskiej gospodarce przedkowidowego tempa rozwoju, a następnie korzystając z nowoczesnych technologii zwielokrotnienie tego tempa.

W zakresie instrumentów nadzorowanych przez resort pracy do końca 2020 r. przyznano wsparcie dla ponad 6,6 mln miejsc pracy, ograniczając znacznie skalę wpływu kryzysu na sytuację przedsiębiorstw i pracowników, a tym samym na sytuację polskich gospodarstw domowych. Łączna kwota przyznanego przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy dofinansowania przekroczyła 28,3 mld zł.

Rola pracy w życiu współczesnego człowieka jest ogromna, stanowi niezbędny warunek egzystencji, jest wyznacznikiem miejsca człowieka w społeczeństwie, a jej brak jest źródłem trudności i niepowodzeń oraz powoduje wykluczenie społeczne. Dotychczasowy dorobek polskich służb zatrudnienia to tysiące osób przywracanych polskiemu rynkowi pracy, tysiące osób z nowymi kwalifikacjami czy w końcu tysiące nowych, jednoosobowych firm powstałych dzięki udzielanym dotacjom.  Bilans funkcjonowania polskich służb zatrudnienia uważam za pozytywny i w dniu dzisiejszym za ten ogromny wkład pracy w dobrą dzisiaj sytuacje na polskim rynku pracy chciałbym pracownikom tych służb podziękować

 - powiedział minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Stan epidemiczny ogłoszony w związku z koronawirusem był wyzwaniem dla wszystkich służb administracji państwowej, pracodawców, pracowników i bezrobotnych. Działania podjęte przez  służby zatrudnienia spowodowały, że nadal utrzymuje się niski poziomu bezrobocia, spadający regularnie – podlegający tylko niewielkim wpływom sezonowym

- zaznaczyła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. 

Wiceminister Iwona Michałek podziękowała wszystkim pracownikom publicznych służb zatrudnienia za codzienną pracę.

Życzę Państwu - wszystkim pracownikom publicznych służb zatrudnienia- samych sukcesów w wypełnianiu ich ważnej misji. Wiem jak dużego wysiłku trzeba włożyć, aby te wszystkie zadania zrealizować. Za co wam bardzo dziękuję. Życzę dalszej satysfakcji i dziękuję za dotychczasową państwa pracę

– powiedziała wiceminister Iwona Michałek.

Podczas spotkania odbył się panel dyskusyjny pt. „Rynek pracy w rzeczywistości postcovidowej - perspektywa dla Polski” uczestniczyli w nim:

  • Jarosław Gowin – Wicepremier, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Iwona Michałek – Sekretarz Stanu w MRPiT
  • prof. dr hab. Gertruda Uścińśka – Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  • prof. dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak - Prorektor ds. nauki, Szkoła Główna Handlowa
  • prof. dr hab. Jarosław Górniak – Prorektor ds. rozwoju, Uniwersytet Jagielloński
  • dr Katarzyna Sekścińska – Adiunkt na Wydziale Psychologii, Uniwersytet Warszawski

Spotkanie prowadziła Ewa Flaszyńska, dyrektor Departamentu Rynku Pracy w MRPiT.

Tematem dyskusji była rola służb zatrudnienia w przyszłości, a także zmiany dotyczące rynku pracy. Premier Jarosław Gowin szczególny nacisk położył na deficyt pracowników i konieczność nowych uproszczeń w procedurach zatrudniania cudzoziemców z państw trzecich. Eksperci przedstawili wyzwania, które czekają rynek pracy, podkreślając, że stare problemy nie zniknęły. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na fakt, że praca zdalna, która pojawiła się w związku z wystąpieniem COVID-19 zostanie z nami na dłużej. Spotkanie było okazją do podsumowań tego czym na co dzień zajmują się pracownicy Publicznych Służb Zatrudnienia, a także okazją do rozmów na temat planów na przyszłość.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, oraz dyrektorzy i pracownicy wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, a także wybitni eksperci z dziedziny rynku pracy.

 

Publiczne Służby Zatrudnienia (PSZ) to profesjonalne kadry, realizujące na najwyższym poziomie różnorodne zadania - także związane z zaistniałymi stanami nadzwyczajnymi, w tym klęskami żywiołowymi -  tak jak to aktualnie ma miejsce  zadania związane z ochroną miejsc pracy w związku z wystąpieniem koronawirusa SARS-COV 2.

W Polsce działa 340 powiatowych urzędów pracy oraz 16 wojewódzkich. Każdego dnia 21 580 pracowników realizuje działania na rzecz osób bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców.  Ich zadaniem jest kompleksowa pomoc osobom bezrobotnym, poszukującym pracy i pracodawcom.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}