W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ekoprojektowanie

Uwagi Parlamentu Europejskiego

12 lipca 2023 r. Parlament Europejski uchwalił uwagi do projektu rozporządzenia dot. ekoprojektowania produktów (tzw. „ESPR”) w wersji opublikowanej przez Komisję Europejską 30 marca 2022 r.  Z dokumentem można się zapoznać na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego pod linkiem: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2023-0272_EN.html (dokument dostępny tylko w języku angielskim).

Uwagi Parlamentu Europejskiego są obecnie przedmiotem dyskusji na spotkaniach w gronie przedstawicieli państw członkowskich pod przewodnictwem Prezydencji hiszpańskiej (prezydencja Hiszpanii w Radzie UE trwa od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.), z udziałem także przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Przyjęto podejście ogólne

22 maja 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Compet, na którym przyjęto podejście ogólne projektu rozporządzenia dot. ekoprojektowania produktów (tzw. „ESPR”) w ostatnio wynegocjowanym kształcie. Co ważne, projekt zawiera postulaty Polski w zakresie okresów przejściowych i liczenia śladu węglowego. Z dokumentem można się zapoznać na stronie internetowej Komisji Europejskiej pod linkiem: https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2023/05/22/ecodesign-regulation-council-adopts-position/ (dokument na dole strony, dostępny tylko w języku angielskim).

Konsultacje publiczne KE dot. priorytetów w zakresie produktów w ramach ESPR

31 stycznia 2023 r. Komisja Europejska (KE) opublikowała konsultacje publiczne na temat tego, jakie powinny być nowe priorytety w zakresie produktów. Są to wytyczne w ramach proponowanego rozporządzenia w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów (ESPR). Konsultacje te wynikają ze zobowiązania podjętego w komunikacie "Uczynienie zrównoważonych produktów normą" (COM/2022/140).

Przepisy w ramach ESPR będą ustanawiane w odniesieniu do poszczególnych produktów lub na podstawie grup produktów o wystarczająco podobnych cech. Komisja chce poznać opinie na temat kategorii nowych produktów i środków, którymi ESPR powinien zająć się w pierwszej kolejności. Pozwoli to na ustalenie priorytetów w sposób przejrzysty i uwzględniający wszystkie zainteresowane strony.

Konsultacje zostały opublikowane w języku angielskim, ale wkrótce pojawią się tłumaczenia na wszystkie języki na stronie internetowej poświęconej konsultacjom. Opinie będzie można przekazywać przez okres 12 tygodni od daty publikacji wszystkich tłumaczeń.

Więcej informacji: Contribute to the public consultation.

Inicjatywa na rzecz zrównoważonych produktów

30 marca 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła pakiet wniosków, tj. powiązanych ze sobą inicjatyw dotyczących zrównoważonych produktów – COM(2022) 140. Jego głównym elementem jest wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów – COM(2022) 142. Wnioski przedstawiają także:

  • ukierunkowane inicjatywy sektorowe – strategię UE na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym COM(2022) 141 oraz
  •  zmianę rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych COM(2022) 144 – dotyczące dwóch priorytetowych grup produktów, które mają znaczący wpływ na środowisko i klimat.

Komisji zależy, aby konsumenci pozostali aktywnymi zwolennikami transformacji. W związku z tym, KE przedłożyła wniosek ustawodawczy mający na celu wzmocnienie pozycji konsumentów w procesie zielonej transformacji. Wprowadza on ukierunkowane zmiany w celu zapewnienia niezbędnej „ekologizacji” horyzontalnego unijnego prawa ochrony konsumentów COM(2022) 143.

Podstawą inicjatywy jest Europejski Zielony Ład, który zapowiedział nowy plan działania. Dotyczy on gospodarki o obiegu zamkniętym obejmujący politykę „zrównoważonych produktów”. Plan ma na celu wspieranie projektowania pod kątem obiegu zamkniętego wszystkich produktów w oparciu o wspólną metodologię i zasady. Priorytetem ma być ograniczanie zużycia materiałów i ich ponowne wykorzystywanie przed recyklingiem. 11 marca 2020 r. Komisja Europejska przyjęła Nowy plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym (tzw. „CEAP 2”, z ang. Circular Economy Action Plan). W dokumencie tym KE zauważa, że prawo unijne już odnosi się w pewnym stopniu do aspektów dotyczących zrównoważonego charakteru produktów. W plan ten wpisuje się w szczególności dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. Ustanawia ona ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektowania produktów związanych z energią. Zgodnie z tą dyrektywą „ekoprojektowanie” oznacza uwzględnienie aspektów środowiskowych przy projektowaniu produktu. w celu poprawy ekologiczności produktu podczas całego cyklu życia. Reguluje ona kwestie efektywności energetycznej i ustanawia ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektowania produktów wykorzystujących energię.

Projekt rozporządzenia w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów

Głównym celem tej inicjatywy jest ograniczenie negatywnego oddziaływania produktów na środowisko oraz poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego, przy jednoczesnym korzystaniu z wydajnych rozwiązań cyfrowych. Dodatkowo, realizacja celów polityki przemysłowej UE, polega na:

  • zwiększeniu popytu na towary wytwarzane z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju,
  • zapewnieniu zrównoważonej produkcji oraz
  • równych warunków konkurencji.

Rozporządzenie tworzy ramy dla ustanawiania wymogów dot. ekoprojektu w oparciu o aspekty zrównoważonego rozwoju i cyrkulacyjności. Zostały one wymienione w Nowym planie działania UE dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy (CEAP 2), takie jak:

  • trwałość produktów,
  • możliwość ponownego użycia,
  • możliwość modernizacji i naprawy,
  • obecność substancji potencjalnie niebezpiecznych w produktach,
  • efektywność energetyczna i efektywne gospodarowanie zasobami,
  • zawartość produktów poddanych recyklingowi,
  • regeneracja produktów i recykling wysokiej jakości oraz
  • zmniejszenie śladu węglowego i środowiskowego produktów.

Rozporządzenie rozszerza zakres obowiązującej dyrektywy w sprawie ekoprojektu poza produkty związane z energią. Ważne aby obejmowała ona jak najszerszą gamę produktów i przyczyniała się do rozwoju gospodarki cyrkulacyjnej. Ponadto, ustanowi nowe wymagania w zakresie ekoprojektowania w przypadkach, gdy:

  • istniejące przepisy nie zawierają takich wymagań lub
  • gdy w niewystarczającym stopniu uwzględniają aspekty zrównoważonego rozwoju.

Z Rozporządzenia wyłączono jedynie kilka sektorów, takich jak żywność, pasza i produkty lecznicze.

Do czasu wejścia w życie nowych ram prawnych obowiązująca dyrektywa będzie w dalszym ciągu przyczyniać się do poprawy sytuacji w zakresie efektywności energetycznej i obiegu zamkniętego produktów. KE przyjęła wraz z nowym wnioskiem plan prac dotyczący ekoprojektu i etykietowania energetycznego na lata 2022–2024. Ma to na celu uwzględnienie nowych produktów związanych z energią oraz zaktualizowanie i poszerzenie celów dotyczących produktów, które podlegają już regulacji.

30 maja 2022 r. KE  zakończyła konsultacje publiczne dotyczące opublikowanego projektu rozporządzenia w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów. Komisja rozpoczęła spotkania w gronie państw członkowskich w Radzie ds. Konkurencyjności (COMPET). Ministerstwo Rozwoju i Technologii pełni rolę koordynującą prace nad wypracowaniem stanowiska Polski w tych dyskusjach.

{"register":{"columns":[]}}