W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz MRPiT do danych GUS dot. handlu zagranicznego w październiku i po 10 miesiącach br.

17.12.2020

W październiku br., w ślad za utrzymaniem wzrostów w sektorze przemysłowym odnotowano zwiększenie eksportu towarów z Polski o 4,3%, do 23,1 mld EUR. W obliczu październikowego pogorszenia sytuacji epidemicznej i ograniczenia aktywności społeczno-gospodarczej taki wynik należy uznać za dobry. Wśród najważniejszych towarów szczególnie dobre wyniki eksportu we wskazanym miesiącu notowano w pozycji: maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części i akcesoria (25-proc. wzrost).

Kontenery towarowe ustawione jeden na drugim.

W imporcie z kolei notowano spadek o 3%, do 21,3 mld EUR. W kierunku obniżenia wartości przywozu działa dalsza redukcja przywozu produktów mineralnych (o 45% r/r). Z drugiej strony, po raz pierwszy w br., wzrósł import pojazdów nieszynowych i ich części i akcesoriów (o 2,7% r/r).

 W skali 10 miesięcy br. eksport towarów z Polski zmniejszył się w ujęciu rocznym o 2,6% i wyniósł 193,9 mld EUR, a import był o 7% niższy i wyniósł blisko 184,4 mld EUR. Nadwyżka obrotów osiągnęła 9,5 mld EUR, tj. poziom o 8,8 mld EUR wyższy niż przed rokiem.   

Eksport do UE27 spadł o 3,1% r/r (do prawie 143,1 mld EUR), w tym do Czech o 7% oraz Francji o 6,3%. Z drugiej strony wzrost sprzedaży notowano do naszego głównego partnera handlowego, tj. Niemiec o 0,8%.

Nieznacznie wzrosła sprzedaż do krajów WNP, tj. o 0,3% i osiągnęła 12,6 mld EUR. Wśród głównych grup rynków w dalszym ciągu najszybciej w okresie 10 miesięcy br. rosła sprzedaż do pozostałych (poza WNP) krajów słabiej rozwiniętych i rozwijających się, tj. o 5,3%, do 14 mld EUR. Szczególnie dynamiczne wzrosty notowano do Chin (o ok. 16%) i Turcji (o 15,5%).

Z uwagi na utrzymującą się pandemię szacowanie wyników naszych obrotów pozostaje utrudnione. Niemniej biorąc pod uwagę: 1) lepsze niż na wiosnę wyniki wskaźników wysokiej częstotliwości i to pomimo zdecydowanie większej niż wiosną skali pandemii oraz 2) jesienne korekty in plus PKB dokonywane przez główne ośrodki analityczne, można przypuszczać, że skala spadków naszych obrotów w br. będzie ograniczona.

Co więcej oczekujemy, że nasz eksport towarów nadal w pewnej części będzie wspierany efektem przesunięcia popytu przez europejskich konsumentów z usług na towary.

Z umiarkowanym optymizmem patrzymy także na ostatnie projekcje dla globalnego handlu, które wskazują, że spadki obrotów będą zdecydowanie łagodniejsze niż pierwotnie przypuszczano.

Materiały

Infografika​_Handel​_Zagraniczny​_10-miesięcy​_2020
Infografika​_HZ​_10​_m-cy​_2020.pdf 0.29MB
{"register":{"columns":[]}}