W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii rozstrzygnięty

27.09.2023

60. edycja Konkurs o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii za wybitne osiągnięcia w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego została rozstrzygnięta – przyznano dwie nagrody główne i cztery wyróżnienia.

Rozstrzygnięcie Konkursu o nagrodę Ministra

Konkurs ma charakter cykliczny i w dziedzinach architektury i budownictwa jest organizowany od wielu lat. Ogłaszany jest w kilku kategoriach, m.in.: za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz za wyróżniające się prace dyplomowe, rozprawy doktorskie i publikacje z tych dziedzin.  

Motywacja do dalszych działań

Podstawowym celem Konkursu o nagrodę Ministra jest motywowanie środowiska związanego z architekturą i budownictwem do dalszych prac twórczych nad opracowaniem nowych rozwiązań wspierających rozwój dziedziny objętej zakresem konkursu. Chodzi również o wyłonienie i upowszechnienie najwybitniejszych innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie architektury i budownictwa, charakteryzujących się wysokimi walorami jakościowymi i ekonomicznymi.

W ramach obecnej, ogłoszonej w 2022 roku 60. edycji konkursu, wpłynęło 36 wniosków - w dziedzinie „Architektura i budownictwo” 14, a „Planowanie przestrzenne” – 22.

Laureaci Konkursu w dziedzinie Architektura i Budownictwo

Nagrodę w tej kategorii otrzymał mgr inż. Łukasz Ślaga za projekt czterech cylindrycznych zbiorników retencyjnych z betonu sprężonego o łącznej pojemności V = 61 504 m3, zrealizowanych na terenie przepompowni Port Południe we Wrocławiu.

Pierwsze wyróżnienie przypadło Pracowni Bujnowski Architekci w składzie mgr inż. arch. Piotr Bujnowski, mgr inż. arch. Maciej Koczocik, mgr inż. arch. Krzysztof Makowski, mgr inż. arch. Martyna Rowicka-Michałowska, mgr inż. arch. Katarzyna Magdzik, mgr inż. arch. Karina Jędrak-Kościesza, za projekt Izby Pamięci z Murem Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy w dzielnicy Warszawa-Wola.

Drugie wyróżnienie trafiło do dr inż. arch. Kseni Piątkowskiej za projekt adaptacji Wielkiego Młyna w Gdańsku na Muzeum Bursztynu.

Laureaci Konkursu w dziedzinie Planowanie i Zagospodarowanie przestrzenne

Nagrodę za projekt „Klimatyczny kwartał” otrzymało Konsorcjum A2P2 architecture & planning Monika Arczyńska i Wolański Sp. z o.o.

Pierwsze wyróżnienie otrzymała dr hab. inż. arch. Matylda Wdowiarz-Bilska, prof. PK wraz ze współautorami za projekt „Green Human Space. Pszczela Wola. Analiza możliwości zagospodarowania terenu planowanego przedsięwzięcia Green Human Space w Pszczelej Woli”.

Drugie wyróżnienie trafiło do zespółu autorskiego Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, za projekt "Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa".

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku br.

 

{"register":{"columns":[]}}